Znieczulenie cesarskiego cięcia: rodzaje znieczuleń, jak działa znieczulenie cesarki
fot. Fotolia

Znieczulenie przy cesarskim cięciu

Zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, ogólne... To od rodzaju znieczulenie podczas cesarskiego cięcia zależy, jak będziesz się czuła po zabiegu i jak szybko wrócisz do formy.
Znieczulenie cesarskiego cięcia: rodzaje znieczuleń, jak działa znieczulenie cesarki
fot. Fotolia

Decyzja, jakie wybrać znieczulenie należy wyłącznie do lekarza. Warto jednak poznać zasady działania i skutki wszystkich typów znieczulenia, jakie możesz mieć podczas cięcia cesarskiego, aby przygotować się w odpowiedni sposób.
 

Zobacz też: kiedy robi się cesarskie cięcie
 

Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Zewnątrzoponowe czy podpajęczynówkowe podczas cesarskiego cięcia

Przy cesarskim cięciu najczęściej stosuje się je oba jednocześnie. Tuż przed zabiegiem pacjentka zostaje znieczulona podpajęczynówkowo, a zaraz po tym zostaje jej założony cewnik zewnątrzoponowy.

Dzięki temu kobieta nie czuje bólu podczas operacji, a także może zostać łagodnie znieczulona jeszcze przez kilka godzin po cięciu. Kilkanaście minut przed cięciem anestezjolog:
 • znieczuli miejsce na plecach, gdzie zostanie wkłuta igła – poczujesz jedynie chłód
 • po chwili zostaniesz poproszona o pochylenie się do przodu i wygięcie pleców w „koci grzbiet” – postaraj się nie poruszyć, ponieważ anestezjolog musi precyzyjnie wprowadzić znieczulenie. To trwa tylko chwilkę.
 • możesz się położyć, już po chwili od ukłucia odczujesz drętwienie od pasa w dół – nie będziesz w stanie poruszyć nogami i z pewnością nie poczujesz cięcia ani wyjmowania noworodka (sprawdź, jak wygląda noworodek)
 • kilkanaście minut później zobaczysz swoje dziecko.
Zaletą znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego jest to, że:
 • rodząca zostaje cały czas świadoma, może aktywnie uczestniczyć w porodzie
 • po porodzie możesz przez pewien czas odczuwać ból głowy, ale ta – jedyna przy tego rodzaju znieczuleniu – dolegliwość występuje dość rzadko.
 

Zobacz też: jak karmić piersią po cesarskim cięciu

 

Przy cesarskim cięciu znieczulenie ogólne to ostateczność

Kiedyś znieczulenie ogólne było jedynym sposobem na uśmierzenie bólu podczas operacji. Śpiąca kobieta nic nie czuje, nie słyszy, oddycha za pomocą specjalnej mieszaniny gazów, wprowadzanych przez rurkę do tchawicy lub przy pomocy maski (nie może oddychać samodzielnie, ponieważ w wyniku znieczulenia zanika napięcie mięśni).

Jeśli lekarz uzna, że zostaniesz w ten sposób uśpiona, to:
 • dostaniesz dożylni zastrzyk z silnymi środkami uśmierzającymi ból
 • tuż po zastrzyku poczujesz suchość w gardle i kołatanie serca – dolegliwości będą odczuwalne bardzo krótko
 • zaśniesz po dziesięciu sekundach od zastrzyku.
Dziecko zostaje wyjęte z ciała matki bardzo szybko – m.in. dlatego, że środki znieczulające we krwi mogą przeniknąć przez łożysko do organizmu noworodka.

Zaletą znieczulenia ogólnego jest:
 • jego błyskawiczne działanie – w przypadku zagrożenia życia dziecka, możliwa jest natychmiastowa pomoc. Dzisiaj stosuje się je jedynie w nagłych przypadkach i wtedy, kiedy nie można podać znieczulenia podpajęczynówkowego.
 

Zobacz też: jak dbać o bliznę po cesarce 

Co się dzieje, gdy po cesarce znieczulenie mija

Pierwsze dni po cesarskim cięciu mogą być bardzo bolesne, nawet mimo podawanych środków przeciwbólowych. Możesz odczuwać:
 • ból rany na podbrzuszu
 • silny ból głowy
 • nieprzyjemne drętwienie nóg
 • ból pleców (narzekają na niego tylko niektóre kobiety).
CO ROBIĆ. Na szczęście bóle te najczęściej nie są oznaką nieprawidłowości, a jedynie skutkiem ubocznym znieczulenia i powinny minąć w ciągu najbliższych dni.

Jeśli byłaś znieczulona ogólnie, to dodatkowo:
 • mogą męczyć Cię mdłości i ból gardła
 • będziesz osłabiona i śpiąca.
CO ROBIĆ. Aby oczyścić organizm staraj się głęboko oddychać i starannie wydychać powietrze. Dzięki temu szybciej też pozbędziesz się wydzieliny, która po tego typu znieczuleniu zalega w płucach.
 

Zobacz też: jak przebiega połóg po cesarskim cięciu

 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy