Znieczulenie do porodu: poznaj wady i zalety znieczulenia zewnątrzoponowego [WIDEO]

Znieczulenie porodowe to dobre rozwiązanie, choć wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. O wadach i zaletach znieczulenia zewnątrzoponowego mówi ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski.

Zobacz inne z serii: PORÓD – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (4)

Poród to nie są zawody w wytrzymałości na ból! Jeśli boisz się bólu porodowego, pomyśl o znieczuleniu porodowym, przekonują eksperci. Zobacz, na czym polega najpopularniejszy sposób na złagodzenie skurczów porodowych, czyli znieczulenie zewnątrzoponowe. Niektóre kobiety boją się skutków ubocznych porodu ze znieczuleniem. Sprawdź, czy rzeczywiście jest się czego bać.

Minusy znieczulenia zewnątrzoponowego

Dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog, tłumaczy, że nie można go podać w każdym momencie. Założenie znieczulenia wymaga pewnej współpracy z pacjentką, dlatego trzeba je wykonać na początku I okresu porodu, najczęściej przy rozwarciu szyjki macicy wynoszącym 3 cm. Przy dużym rozwarciu na późniejszych etapach porodu nie jest to już możliwe. Do wad i skutków ubocznych znieczulenia zewnątrzoponowego ekspert zalicza:
  • Opóźnienie przebiegu porodu;
  • Utrudnienie współpracy między pacjentką a ginekologiem podczas II okresu porodu (rodząca może nie czuć skurczów partych);
  • Ryzyko bólu głowy po porodzie – tzw. zespołu popunkcyjnego.
Zobacz też: Nie tylko cesarka – poznaj 9 rodzajów znieczulenia porodowego

Plusy znieczulenia zewnątrzoponowego

Mamy często martwią się, że ich maleństwo urodzi się pod wpływem leków, które zostały użyte do znieczulenia porodu. Znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpieczne – podaje się je miejscowo, więc nie oddziałuje na rodzące się dziecko. Dr Marian Malinowski do pozostałych zalet zalicza:
  • Możliwość poruszania się podczas porodu – mimo znieczulenia pacjentka rodzi aktywnie.
  • Przyspieszenie przebiegu porodu.

Znieczulenie porodowe: czy warto? 

– Polecam moim pacjentkom znieczulenie do porodu, ponieważ poród boli i od tego bólu nie ma ucieczki. Jedyne, co możemy zrobić, to sprawić, żeby ten ból był mniejszy i znośniejszy – tłumaczy dr  Marian Malinowski. – Często jest tak, że pacjentki, które na początku deklarują, że zniosą każdy ból, pod koniec porodu proszą o znieczulenie, tylko że my już wtedy nie możemy go założyć, bo nie ma warunków technicznych.  

Konsultacja: dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. Pracuje w Szpitalu Klinicznym im. W. Orłowskiego w Warszawie i Centrum Medycznym Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl


Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy