Bezpieczne narodziny
Fotolia
Poród naturalny

Znieczulenie, oksytocyna... – co pomoże ci urodzić

Poród naturalny? Tak nadal rodzi większość kobiet, choć cesarskie cięcie wdarło się na polskie porodówki. Czasami jednak mama i maluszek potrzebują wsparcia. Medycyna potrafi naprawdę wiele zdziałać. Oto, co pomoże ci urodzić.

To położna i ginekolog decydują, kiedy rodzącej mamie trzeba udzielić pomocy. Nie panikuj, jeśli w czasie porodu usłyszysz, że "konieczne będą kleszcze" (zdarza się to naprawdę rzadko). One – podobnie jak inne instrumenty, z których korzystają lekarze – są właśnie po to, by twoje dziecko przyszło na świat bezpiecznie. Oto co przyspieszy poród.

1. Znieczulenie

Najczęściej stosowane i najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Niektórzy lekarze uważają, że prośba o znieczulenie to fanaberie. Według innych to cud współczesnej medycyny i że każdy poród powinien być znieczulony.

  • Kiedy i dlaczego się je stosuje? Gdy ból jest trudny do wytrzymania, rodząca jest zestresowana, źle oddycha i nie ma siły współpracować z położną. Możesz o nie poprosić także podczas akcji porodowej (o ile nie ma przeciwwskazań, np. zaburzeń krzepnięcia krwi i infekcji skóry w miejscu wkłucia). W trakcie porodu decyzja o wykonaniu znieczulenia może zapaść, gdy rozwarcie szyjki macicy – mimo podanych leków rozkurczowych – wynosi tylko 2–3 cm.
  • Jak działa? Blokuje przewodzenie bólu. Dobrze wykonane znieczulenie zmniejsza cierpienie, ale nie ogranicza czucia. Wiesz, kiedy pojawiają się skurcze, i możesz aktywnie uczestniczyć w porodzie. Anestezjolog wkłuje igłę między kręgi lędźwiowe i wprowadzi cieniutki cewnik, którym popłynie lek znieczulający. Efekt pojawi się po 20 minutach. Ból nie zniknie, ale jego osłabienie przyniesie ulgę i sprawi, że poród przebiegnie sprawniej.
  • Czy ma wpływ na dziecko? Znieczulenie zewnątrzoponowe nie szkodzi dziecku. Działa tylko tam, gdzie są nerwy. Nie przedostaje się do organizmu maluszka ani do mleka matki (można karmić po porodzie). Ale może oddziaływać na maleństwo pośrednio – jeśli tobie spadnie ciśnienie, dziecko też to odczuje. Dlatego pacjentka rodząca w znieczuleniu jest pod stałą kontrolą, a stan dziecka monitoruje się za pomocą KTG.
  • Czy po porodzie mama może czuć się gorzej? Nie powinna. Nie jest wyczerpana bólem jak po porodzie bez znieczulenia. Czasem może się skarżyć jedynie na ból głowy.

2. Oksytocyna

Jest to hormon (wydzielany przez przysadkę mózgową), który wywołuje skurcze mięśni macicy.

  • Kiedy i dlaczego się ją stosuje? Organizm ciężarnej produkuje zwykle tyle oksytocyny, że wystarcza ona do wywołania potężnych skurczów macicy, a tym samym do skrócenia i rozwarcia jej szyjki. Zdarza się jednak, że jest jej za mało i skurcze są tak słabe, że akcja porodowa nie postępuje. Trzeba wtedy podać właśnie oksytocynę, gdyż inaczej maluch nie wydostanie się sam na świat.
  • Jak działa? Czeka cię wenflon i kroplówka z hormonem. Będziesz pod kontrolą aparatu KTG, który rejestruje natężenie skurczów macicy i tętno maluszka. Używa się go podczas porodu naturalnego, znieczulenia, podawania oksytocyny.
  • Czy ma wpływ na dziecko? Nie. Ani w czasie porodu, ani po narodzinach maleństwa. Groźne mogłoby być jedynie jej przedawkowanie, gdyż po skurczu macicy nie nastąpiłby jej rozkurcz. Oznaczałoby to wstrzymanie dostawy krwi i maluch mógłby się udusić. Ale to się nie zdarza, bo praca macicy i tętno dziecka są cały czas monitorowane.

3. Kleszcze i próżnociąg

Powoli odchodzą do lamusa, ale czasem zdarza się, że pomogą w narodzinach dziecka – mówimy wtedy o porodzie kleszczowym. Kleszcze przypominają dwie duże łyżki, które kształtem są dopasowane do główki maluszka. Próżniociąg (zwany też vaccum) składa się z urządzenia wytwarzającego podciśnienie i z plastikowej lub metalowej płaskiej przyssawki.

  • Kiedy i dlaczego się je stosuje? W stanach zagrożenia płodu, gdy trzeba szybko wydobyć dziecko, a cięcie cesarskie nie jest już możliwe (głowa malucha znajduje się w kanale rodnym). Również wtedy, gdy rodząca nie ma siły, aby wyprzeć dziecko. Zastosowanie kleszczy skraca parcie. To, czy zostanie użyte jedno, czy drugie, zależy tylko od prowadzącego poród (doświadczonego lekarza, a nie położnej).
  • Jak działają? Kleszczy używa się ich tylko podczas skurczów partych. Lekarz kleszczami obejmuje główkę płodu i delikatnie ciągnie w dół. Rodząca kobieta powinna jednocześnie wspomagać zabieg kleszczowy parciem. Próżnociągu używa się tylko podczas skurczów partych. Lekarz przykłada przyssawkę do główki dziecka i ciągnie.
  • Czy mają wpływ na dziecko? Po użyciu kleszczy malec może mieć otarcia naskórka na głowie, które znikną po kilku dniach, vaccum – na głowie maluszka może pojawić się obrzęk, który wchłonie się po dwóch, trzech dniach.
  • Czy po porodzie mama może czuć się gorzej? Czasem użycie kleszczy łączy się z urazami kanału rodnego, większą utratą krwi i większym nacięciem krocza. Ale to nie wszystko – ich zastosowanie często jest też dla kobiety stresujące. Może ona potem wspominać taki poród bardzo źle. Dlatego ważne, abyś wiedziała, co się z tobą dzieje i dlaczego. Masz prawo do zadawania pytań, a lekarze powinni ci na nie odpowiedzieć (pamiętaj jednak, że czasem nie ma na to czasu). Użycie próżnociągu, podobnie jak kleszczy, nie należy do najprzyjemniejszych. Mama może narzekać na urazy fizyczne oraz przeżyć duży stres.     

Czytaj także: 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
-20% przy zakupach za min. 150 zł
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Rabat 20% dla wszystkich klien... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
-20% przy zakupach za min. 150 zł
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% dla wszystkich klientów przy zakupach za min. 150 zł. Oferta obowiązuje w sklepach stacjonarnych oraz na www.calzedonia.com, nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod online lub pokaż... więcej»
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod online lub pokaż go w jednym z ponad 230 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:GPSZ25
Zobacz
-20% na wszystko
-20% na wszystko
Rabat 20% na cały asortyment d... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
+
-20% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment dostępny na naoko-store.pl, w butiku w Poznaniu (Posnania),  Warszawie (Elektrownia Powiśle) oraz Łodzi (Manufaktura). Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA20
Zobacz
-20% na nową kolekcję
-20% na nową kolekcję
Rabat 20% na nieprzecenione be... więcej»
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
+
-20% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na nieprzecenione bestsellery i produkty z nowej kolekcji. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych (w Warszawie i Krakowie) i online na balaganstudio.com. Z wyłączeniem kolekcji biżuterii Balagan・W.KRUK・Felicita! Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA