poród ze znieczuleniem
fot. Fotolia

Na ból przy porodzie nie tylko cesarka. Poznaj 8 rodzajów znieczulenia

Poród ze znieczuleniem to dla jednych pójście na łatwiznę, dla innych wybawienie od cierpienia. Wszystko zależy od tego, jak znosisz ból. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, narkozę, jak może pomóc odpowiednie oddychanie lub aparat Tens.
Małgorzata Wódz
poród ze znieczuleniem
fot. Fotolia
Każdy człowiek ma inny próg wrażliwości na ból – nic więc dziwnego, że szukamy sposobów, aby narodzinom upragnionego dziecka nie towarzyszył strach przed bólami porodowymi. Poród ze znieczuleniem zwykle kojarzy się z cesarskim cięciem. Ale znieczula się również porody fizjologiczne. Czasem jest to konieczne, nie tylko z uwagi na strach przed bólem, ale również ze względu na zdrowie kobiety w ciąży. Wskazania do znieczulenia porodu obejmują m.in. niektóre wady serca (niektóre są też przeciwwskazaniem), niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, astmę i cukrzycę insulinozależną. Oprócz klasycznego znieczulenia przewodowego i narkozy jest sporo innych wynalazków, które mogą ułatwić urodzenie dziecka. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie ogólne, kiedy miejscowe i jak inaczej można jeszcze osłabiać ból.

1. Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO)

To rodzaj znieczulenia miejscowego, który znosi ból tylko w określonych partiach ciała, przez co mniej obciąża organizm. Podczas porodu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym rodząca jest świadoma. Choć potocznie mówi się, że jest to znieczulenie w kręgosłup, cewnik, przez który podaje się lek znieczulający, wprowadza się do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup w okolicy lędźwiowej. Znieczulenie zewnątrzoponowe porodu jest bezpieczne i dla mamy, i dla dziecka. Podaje się je zwykle przy rozwarciu na 3-4 cm. Dawkę leku dostosowuje się do czasu trwania porodu i odczuć rodzącej. Ból nie znika całkowicie, ale staje się akceptowalny. Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się również przy cesarskim cięciu. Przeciwwskazaniem do jego podania są zaburzenia krzepnięcia krwi. Mitem jest, że ZZO powoduje paraliż.

Zobacz na filmie, jak przeprowadza się znieczulenie zewnątrzoponowe
 

2. Znieczulenie podpajęczynówkowe

Działa bardzo szybko, dlatego najczęściej wybiera się je przy porodzie przez cesarskie cięcie. Podobnie jak znieczulenie zewnątrzoponowe, usuwa ból miejscowo. Dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego (a dokładnie do płynu mózgowo-rdzeniowego). Wykonywana przez anestezjologa punkcja nie boli, rodząca czuje jedynie chłód i drętwienie. Potem czucie w dolnej połowie ciała znika. Leki, które dostają się do organizmu mamy, nie działają na dziecko, ponieważ nie przenikają do krwiobiegu. Po wyjęciu noworodka, można go przytulić i karmić. Przeciwwskazaniem do podania znieczulenia podpajęczynówkowego są również zaburzenia krzepnięcia krwi. Po znieczuleniu może pojawić się ból w miejscu wkłucia. Innym powikłaniem są bóle głowy, które zwykle ustępują po 2–3 dniach. Leki znieczulające przy znieczuleniu podpajęczynówkowym w bardzo małym zakresie przenikają przez łożysko.

Zobacz też: Jak przebiega poród – co powinnaś robić w kolejnych etapach
 
Co się kryje pod nazwą znieczulenie dolędźwiowe?
W ten sposób określa się zarówno znieczulenie zewnątrzoponowe, jak i podpajęczynówkowe. Określenie ma związek z miejscem wkłucia – punkcję wykonuje się bowiem w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

3. Znieczulenie ogólne

Potocznie nazywane narkozą. To najszybszy rodzaj znieczulenia, dlatego stosuje się je w nagłych sytuacjach, gdy dziecko trzeba natychmiast wyciągnąć z brzucha (np. kiedy dojdzie do odklejenia łożyska lub niebezpiecznych wahań pulsu dziecka). Narkozę podaje się także, kiedy nie można zastosować innego rodzaju znieczulenia. Podczas narkozy rodząca traci świadomość i nie może od razu zobaczyć dziecka. Jest intubowana, czyli ma w tchawicy rurkę, która podtrzymuje oddychanie. Dożylnie otrzymuje leki znieczulające, które przenikają przez łożysko (znieczulenie ogólne trwa bardzo krótko, więc dziecko nie jest długo pod ich działaniem).

4. Znieczulenie nerwu sromowego

Potocznie nazywane znieczuleniem miejscowym krocza. Polega na zrobieniu zastrzyku w okolicę nerwu sromowego, aby rodząca nie czuła bólu w tym miejscu (także podczas nacinania krocza, jeśli będzie konieczne oraz szycia). Dolegliwości, które wywołują skurcze porodowe macicy, są nadal odczuwalne – to minus tego rodzaju znieczulenia. Lek znieczulający może również oddziaływać na dziecko, ponieważ przenika przez łożysko.

5. Podtlenek azotu

Podczas porodu możesz wdychać mieszaninę podtlenku azotu i tlenu. Jej potoczna nazwa to gaz rozweselający. Choć nie jest to nowy sposób na zmniejszenie bólu, stosuje się go dopiero od kilku lat na polskich porodówkach jako formę znieczulenia przy porodzie. Podtlenek azotu pomaga rodzącej uspokoić się i wyciszyć. Co bardzo ważne – gaz rozweselający nie zakłóca skurczów macicy i przebiegu porodu. Jest bezpieczny i dla mamy, i dla dziecka.

6. Poród w wodzie

Podczas porodu możesz wziąć prysznic. Skierowanie wody na brzuch i plecy sprawi, że skurcze stają się mniej dokuczliwe, a mięśnie bardziej elastyczne. Innym rozwiązaniem jest poród w wodzie. Przy rozwarciu 5–6 cm można wejść do wanny i zostać w niej aż do rozwiązania, pamiętając, że co pół godziny trzeba wyjść na chwilę z wody, aby unormowało się krążenie.

7. Aparat TENS

To małe urządzenie, które w prosty sposób zmniejsza ból porodowy. Przez elektrody przyklejone do pleców rodzącej płyną delikatne impulsy, które osłabiają odczucia bólowe. Korzystanie z aparatu jest bezpieczne. Można odczuwać jedynie delikatne mrowienie lub łaskotanie. Tens porodowy pozwala na chodzenie podczas porodu i zmianę pozycji, co jest jego zaletą. Za wadę można uznać, że nie znosi bólu, tylko go osłabia. Nie każdy szpital jest wyposażony w ten sprzęt (warto o to wcześniej zapytać).

8. Oddychanie podczas porodu

Odpowiednie oddychanie przeponą (czyli mięśniem oddzielającym klatkę piersiową od brzucha) może sprawić, że ból będzie słabszy. Prawidłowy oddech, który wypełnia całe płuca (zwykle tak nie oddychamy) zmniejsza napięcie mięśni i łagodzi zmęczenie. Wpływa na pracę macicy, sprawia, że rodzące się dziecko jest lepiej dotlenione. Jak wygląda prawidłowe oddychanie podczas porodu? Gdy leżysz, trzymając rękę na brzuchu, i robisz wdech, brzuch powinien się podnieść, a potem opaść, gdy wypuszczasz powietrze.
  Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj