znieczulenie przy porodzie
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Na ból przy porodzie nie tylko cesarka. 8 rodzajów znieczulenia

Poród ze znieczuleniem to dla jednych pójście na łatwiznę, dla innych wybawienie od cierpienia. Wszystko zależy od tego, jak znosisz ból. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, narkozę, jak może pomóc odpowiednie oddychanie lub aparat Tens.
Małgorzata Wódz
znieczulenie przy porodzie
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl
Każdy człowiek ma inny próg wrażliwości na ból – nic dziwnego, że szukamy sposobów, by rodzić bez strachu przed bólem. Znieczulenie przy porodzie zwykle kojarzy się z cesarskim cięciem. Ale znieczula się też porody fizjologiczne (siłami natury). Czasem podania znieczulenia wymaga zdrowie ciężarnej.

Wskazania do znieczulenia przy porodzie to m.in.:
 • niektóre wady serca (niektóre są też przeciwwskazaniem),
 • niewydolność serca,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • astma
 • cukrzyca insulinozależna.

Poza słynnym znieczuleniem zewnątrzoponowym jest sporo innych sposobów łagodzenia bólu przy porodzie, także niefarmakologicznych. Sprawdź, kiedy stosuje się znieczulenie ogólne, kiedy miejscowe i co jeszcze może ci pomóc.

Opisujemy:
 1. Znieczulenie zewnątrzoponowe
 2. Znieczulenie podpajęczynówkowe
 3. Narkozę, czyli znieczulenie ogólne
 4. Znieczulenie nerwu sromowego
 5. Znieczulenie podtlenkiem azotu (gazem rozweselającym)
 6. TENS
 7. Łagodzenie bólu wodą
 8. Oddychanie przeponą

1. Znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO)

Stosuje się je przy porodzie naturalnym i przy cesarskim cięciu. To rodzaj znieczulenia miejscowego, który znosi ból tylko w określonych partiach ciała, przez co mniej obciąża organizm. Podczas porodu ze znieczuleniem zewnątrzoponowym kobieta jest świadoma. Potocznie mówi się, że jest to znieczulenie w kręgosłup, ale właściwie cewnik, przez który podaje się lek znieczulający, wprowadza się do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup w okolicy lędźwiowej.

Znieczulenie zewnątrzoponowe porodu jest bezpieczne i dla mamy, i dla dziecka. Podaje się je zwykle przy rozwarciu na 3-4 cm. Dawkę leku dostosowuje się do czasu trwania porodu i odczuć rodzącej. Ból nie znika całkowicie, ale staje się akceptowalny. Przeciwwskazaniem do jego podania są zaburzenia krzepnięcia krwi. Mitem jest, że ZZO powoduje paraliż.

Zobacz na filmie, jak przeprowadza się znieczulenie zewnątrzoponowe
 
Redakcja poleca: Znieczulenie do porodu: poznaj wady i zalety znieczulenia zewnątrzoponowego [WIDEO]
Znieczulenie porodowe to dobre rozwiązanie, choć wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. O wadach i zaletach znieczulenia zewnątrzoponowego mówi ginekolog, dr n. med. Marian Malinowski.

2. Znieczulenie podpajęczynówkowe

Działa bardzo szybko, dlatego najczęściej wybiera się je przy porodzie przez cesarskie cięcie. Usuwa ból miejscowo. Dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego (a dokładnie do płynu mózgowo-rdzeniowego). Wykonywana przez anestezjologa punkcja nie boli – rodząca czuje tylko chłód i drętwienie. Potem czucie w dolnej połowie ciała znika. Leki znieczulające, które dostają się do organizmu mamy, nie przenikają do krwiobiegu i nie działają na dziecko. W bardzo małym zakresie przenikają przez łożysko. Noworodka po wyjęciu można przytulić i karmić.

Po znieczuleniu może pojawić się ból w miejscu wkłucia i bóle głowy, które zwykle ustępują po 2–3 dniach. Przeciwwskazaniem do podania znieczulenia podpajęczynówkowego są zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zobacz też: Jak przebiega poród – co powinnaś robić w kolejnych etapach
 
Co się kryje pod nazwą znieczulenie dolędźwiowe?
W ten sposób określa się zarówno znieczulenie zewnątrzoponowe, jak i podpajęczynówkowe. Określenie ma związek z miejscem wkłucia – punkcję wykonuje się bowiem w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

3. Znieczulenie ogólne

Potocznie nazywane narkozą. To najszybszy rodzaj znieczulenia, dlatego stosuje się je w nagłych sytuacjach, gdy dziecko trzeba natychmiast wyciągnąć z brzucha (np. kiedy dojdzie do odklejenia łożyska lub niebezpiecznych wahań pulsu dziecka). Narkozę podaje się także, kiedy nie można zastosować innego rodzaju znieczulenia. Podczas narkozy rodząca traci świadomość i nie może od razu zobaczyć dziecka. Jest intubowana, czyli ma w tchawicy rurkę, która podtrzymuje oddychanie. Dożylnie otrzymuje leki znieczulające, które przenikają przez łożysko (znieczulenie ogólne trwa bardzo krótko, więc dziecko nie jest długo pod ich działaniem).

4. Znieczulenie nerwu sromowego

Potocznie nazywane znieczuleniem miejscowym krocza. Polega na zrobieniu zastrzyku w okolicę nerwu sromowego, aby rodząca nie czuła bólu w tym miejscu (także podczas nacinania krocza, jeśli będzie konieczne oraz szycia). Dolegliwości, które wywołują skurcze porodowe macicy, są nadal odczuwalne – to minus tego rodzaju znieczulenia. Lek znieczulający może również oddziaływać na dziecko, ponieważ przenika przez łożysko.

5. Podtlenek azotu

Podczas porodu możesz wdychać mieszaninę podtlenku azotu i tlenu (potoczna nazwa to gaz rozweselający). Nie jest to nowy sposób na zmniejszenie bólu, jako formę znieczulenia przy porodzie stosuje się go na polskich porodówkach dopiero od kilku lat. Podtlenek azotu pomaga rodzącej uspokoić się i wyciszyć. Co bardzo ważne – gaz rozweselający nie zakłóca skurczów macicy i przebiegu porodu. Jest bezpieczny i dla mamy, i dla dziecka.

6. Aparat TENS

To małe urządzenie, które w prosty sposób zmniejsza ból porodowy. Przez elektrody przyklejone do pleców rodzącej płyną delikatne impulsy, które osłabiają odczucia bólowe. Korzystanie z aparatu jest bezpieczne. Można odczuwać jedynie delikatne mrowienie lub łaskotanie. Tens porodowy pozwala na chodzenie podczas porodu i zmianę pozycji, co jest jego zaletą. Za wadę można uznać, że nie znosi bólu, tylko go osłabia. Nie każdy szpital jest wyposażony w ten sprzęt (warto o to wcześniej zapytać).

7. Poród w wodzie

Podczas porodu możesz wziąć prysznic. Skierowanie wody na brzuch i plecy sprawi, że skurcze stają się mniej dokuczliwe, a mięśnie bardziej elastyczne. Innym rozwiązaniem jest poród w wodzie. Przy rozwarciu 5–6 cm można wejść do wanny i zostać w niej aż do rozwiązania, pamiętając, że co pół godziny trzeba wyjść na chwilę z wody, aby unormowało się krążenie.

8. Oddychanie podczas porodu

Odpowiednie oddychanie przeponą (czyli mięśniem oddzielającym klatkę piersiową od brzucha) może sprawić, że ból będzie słabszy. Prawidłowy oddech, który wypełnia całe płuca (zwykle tak nie oddychamy) zmniejsza napięcie mięśni i łagodzi zmęczenie. Wpływa na pracę macicy, sprawia, że rodzące się dziecko jest lepiej dotlenione. Jak wygląda prawidłowe oddychanie podczas porodu? Gdy leżysz, trzymając rękę na brzuchu, i robisz wdech, brzuch powinien się podnieść, a potem opaść, gdy wypuszczasz powietrze.
Zobacz też:  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy