Znieczulenie zewnątrzoponowe sprawdzi się, gdy boisz się bólu
fot. RF

Znieczulenie zewnątrzoponowe

To rodzaj znieczulenia porodu, na które decyduje się coraz więcej przyszłych mam. Bo metoda ta jest skuteczna, względnie bezpieczna, łatwa do podania, pozwala brać udział w porodzie. Jeśli decydujesz się na znieczulenie zewnątrzoponowe, sprawdź, co cię czeka.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Znieczulenie zewnątrzoponowe sprawdzi się, gdy boisz się bólu
fot. RF

O znieczulenie zewnątrzoponowe możesz poprosić, gdy wiesz, że nie wytrzymasz bólu (co może mieć wpływ na przebieg akcji porodowej). Lekarz zdecyduje o jego zastosowaniu, jeśli poród przebiega z wykorzystaniem kleszczy/próżnociągu, w przypadku ciąży mnogiej czy cesarskiego cięcia.

Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Po podaniu środka znieczulającego tracisz czucie, ale tylko w dolnej części ciała. Preparat paraliżuje nerwy, które przewodzą impulsy bólu z macicy i szyjki macicy, dzięki czemu nie będziesz czuć - wcale albo trochę - skurczów porodowych. Niestety, blokada ta dotyczy też nerwów nóg oraz pęcherza. Dlatego spodziewaj się chwilowego "paraliżu" jednych i utraty kontroli nad drugim (wprowadza się wtedy do pęcherza cewnik, który go opróżnia). Po znieczuleniu będziesz przytomna, co pozwoli ci przeżyć poród w pełni.
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

Jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Cały zbieg trwa około pół godziny, a znieczulenie utrzymuje przez kilka godzin. Znieczulenie polega na wstrzyknięciu środka między zewnętrzne opony rdzenia kręgowego (czyli w przestrzeń zewnątrzoponową). Preparat ten blokuje nerwy przewodzące ból.
  • Podłączenie kroplówki Jest potrzebne, by zapobiec nadmiernemu obniżeniu ciśnienia krwi podczas podawania cewnika do podawania środka znieczulającego miejscowo.
  • Odpowiednia pozycja Lekarz poprosi cię byś się położyła na lewym boku lub wyprostowała w pozycji siedzącej.
  • Odkażenie i znieczulenie miejscowe Anestezjolog najpierw odkazi miejsce wkłucia, a po chwili delikatnie wprowadzi igłę między kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Możesz wtedy poczuć niewielkie napięcie lub mrowienie. Zwykle jednak nie czuje się niczego.
  • Wprowadzenie cewnika Lekarz przez igłę wprowadza elastyczny cewnik z dawką środka znieczulającego. Cewnik mocuje się plastrem do twoich pleców, by nie przeszkadzał podczas porodu. Cewnik pozostaje w tym miejscu przez 24 godziny po porodzie - na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba podania kolejnej dawki znieczulenia.
    Na pierwsze efekty znieczulenia czeka się od trzech do pięciu minut, na pełny efekt - około dziesięciu.
  • Podłączenie do KTG Jest potrzebne, bo zdarza się, że znieczulenie zewnątrzoponowe spowalnia czynność serca płodu - trzeba ją stale monitorować.

Sprawdź, jak przebiega badanie KTGKiedy podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Zwykle znieczulenie wykonuje się, gdy akcja porodowa jest już w toku, to znaczy przy rozwarciu szyjki macicy około 5-6 cm. W teorii znieczulenie można podać w każdej chwili, jednak gdy rozwarcie jest większe (8-9 cm) czeka cię rodzenie z bólem (lekarz może stwierdzić, że na znieczulenie jest już za późno, zresztą narodziny dziecka są tuż-tuż).

Znieczulenie a parcie

Wprawdzie po znieczuleniu możesz nie odczuwać skurczów, jednak jest prawdopodobne, że będziesz mogła przeć. Pomoże ci w tym położna, która wyczuje skurcze (trzyma rękę na twoim brzuchu) i da ci znać, kiedy powinnaś zacząć przeć. Skurcze będziesz odczuwała jak twardnienie brzucha.

Znieczulenie a ból krzyża

Bo porodzie przyszła mama może skarżyć się na bóle krzyża, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to wynik znieczulenia zewnątrzoponowego, czy efekt trudnego porodu.

Znieczulenie a cesarka

Lekarze już wiedzą, że podanie znieczulenia nie wpływa na to, czy cesarskie cięcie będzie przeprowadzone, czy nie (kiedyś sądzono, że wpływa na zwiększenie ryzyka zakończenia porodu operacją).  W czasie znieczulenia można przeprowadzić cesarskie cięcie – nie czujesz bólu, tylko coś w rodzaju szarpania skóry. To lepsze rozwiązanie niż cesarka w znieczuleniu ogólnym, gdyż zewnątrzoponowe jest bezpieczniejsze.

Znieczulenie a dziecko

Znieczulenie zewnątrzoponowe uznaje się bezpiecznie dla mamy i dla dziecka. Preparat znieczulający podaje się bezpośrednio do przestrzeni zewnętrzoponwej, więc szansa, że dostanie się on do krwioobiegu, jest niewielka, a jeśli już, to do krwioobiegu trafi jego mała ilość.

Znieczulenie a przeciwskazania

Lekarz może zrezygnować z podania znieczulenia zewnątrzoponowego, jeśli masz zaburzenia krzepliwości krwi, zbyt małą liczbę płytek krwi, gorączkę, infekcję na skórze na plecach, skrzywiony kręgosłup.

UWAGA! Wybierając szpital położniczy, spytaj, czy anestezjolog dyżuruje przez całą dobę (tylko on może podać znieczulenie zewnątrzoponowe).

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy