GRY
 
 

Zobacz, co widzi Twoje dziecko

Czy wiesz, że wzrok Twojej kruszynki w chwili narodzin jest jeszcze nie w pełni rozwinięty? Rozwój wzroku trwa aż do ok. 5. roku życia. Jak zatem widzi nowo narodzony malec?

noworodek, oko
fot. Panthermedia
Pierwsze dni po narodzinach nie są "łatwe" dla małych oczek dziecka. Jeśli chodzi o ich fizjologię, to bardzo często maluch ma zaczerwienione białka. Jest to efekt wysiłku po porodzie i zniknie w ciągu kilku dni. Powieki noworodka mogą być też nieco zapuchnięte – to zaś naturalna ochrona oczu przed ostrym światłem. W macicy było ciemno i wzrok maluszka stopniowo musi się przyzwyczaić do jasności dnia i sztucznego światła (żarówki etc.). Oczy noworodka często sprawiają także wrażenie zezowatych. To dlatego, że w kącikach silnie zaznaczone są wewnętrzne fałdy. Za kilka tygodni fałdy się cofną i "zez" zniknie. Warto również wiedzieć, że początkowo każde oko malucha porusza się po swojemu. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie utrzymujące gałkę oczną są na razie tak słabe, że trudno im utrzymać oczy równolegle i skoordynować ich ruch. Za pół roku wszystko będzie już w porządku. Już jednak kilkudniowy malec potrafi wodzić wzrokiem za przedmiotami (jeśli pokazujemy mu je z odległości 20-30 cm), choć jego oczy poruszają się przy tym zrywami.
A co widzi mały człowiek?

Widzę Cię! No prawie...
Mimo że brzmi to mało prawdopodobnie (pewnie dlatego, że żaden dorosły tego nie pamięta), przez kilka pierwszych dni maleństwo widzi świat do góry nogami i w dodatku niewyraźnie – na odległość wspomnianych wcześniej 20-30 cm. Później, wraz z wiekiem, ostrość się wyostrza i wieku ok. 5 lat maluch widzi tak dobrze, jak jego rodzice (o ile nie ma żadnych wad narządu wzroku). Innymi słowy noworodek widzi tylko to, co najważniejsze – twarz mamy w czasie karmienia. Jej kształt rozpoznaje już po kilku dniach.

W trosce o małe oczka
Natura zadbała sama o ochronę i pielęgnację oczu. Powieki i rzęsy chronią je przed zanieczyszczeniami, a przy każdym mrugnięciu gałki oczne są przemywane. Dlatego pielęgnacja oczu noworodka jest naprawdę prosta. Wystarczy codziennie przemywać oczy dziecka wacikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej, zawsze od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Raz użyty wacik należy wyrzucić. By chronić oczy przed silnym światłem, należy zawsze kłaść niemowlę tak, by nie było zmuszone patrzeć prosto w słońce czy na świecącą lampę. Na spacerze w słoneczny dzień warto założyć maluchowi kapelusik z szerokim rondem i zamocować na wózku parasolkę. Ważna jest także odpowiednia dieta. Dlaczego?

Menu dla oczu
Cenne dla oczu są witaminy E, C i beta–karoten (jagody, marchewka, morele, papryka, cytrusy). Korzystna jest też witamina A (wątróbka, żółtko, marchew, pomidory). Warto również podawać szpinak i kukurydzę, bo produkty te zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby morskie, rośliny strączkowe, orzechy włoskie) oraz cynk (kasze, chleb pełnoziarnisty) i selen (pszenica, brązowy ryz, pestki dyni). Ale to wszystko dla starszaków, które mają stopniowo urozmaicany jadłospis. A co z najmłodszymi obywatelami? W ich diecie nie powinno zabraknąć kwasu DHA. Dlaczego? Ponieważ kwas dokozaheksaenowy, czyli właśnie DHA, odgrywa istotna rolę dla budowy i funkcjonowania oczu oraz mózgu i występuje naturalnie w mleku matki. Kiedy mama przestaje karmić piersią, nadal może dostarczać dziecku ten cenny kwas. Jak? Mead Johnson Nutrition, firma będąca właścicielem marki Enfamil, od przeszło 10 lat produkuje szeroką gamę mlek modyfikowanych dla niemowląt oraz specjalnych innowacyjnych produktów z zakresu żywienia, włączając Enfamil Premium 2 i Enfamil Premium 3 – wiodące obecnie produkty tej firmy. Enfamil jest jedynym mlekiem modyfikowanym dla niemowląt, zawierającym odpowiedni poziom kwasu DHA, (Omega 3)*,ważny dla rozwoju wzroku Twojego dziecka.** Reasumując: DHA wspiera normalny rozwój wzroku dziecka na każdym etapie, a im więcej Twoje dziecko widzi, tym więcej uczy się o otaczającym go świecie. Widzisz, jakie to proste?

Jesteś ciekawa, jak widzi Twoje dziecko? Tylko spójrz:


* Na poziomie 0,3% DHA całkowitej ilości kwasów tłuszczowych.
** Przy dziennym spożyciu 100 mg DHA (DHA w ilościach obecnych w mleku matki oraz w zakresie rekomendowanym przez ekspertów).


Już teraz Enfamil Premium dostępny również w drogeriach Rossmann.
<
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (4 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj