Poruszajacy się brzuch kobiety w 8 miesiącu ciąży
fot. kadr z filmu opublikowanego przez Pregnancy Videos

Zobacz mamo, jak się ruszam! - FILM

Małe górki na brzuchu to piąstki albo stopy, a duża to najczęściej … Sprawdź, możesz się zdziwić!
Beata Turska
Pod koniec 2 trymestru  ruchy dziecka można nie tylko poczuć, ale i zobaczyć. Na brzuchu pojawiają się większe i mniejsze górki. Mamy spodziewające się bliźniąt widzą ich szczególnie dużo - ich brzuch faluje tak, jakby połknęły ośmiornicę. 

Zobacz jak mocno porusza się brzuch mamy w 8 miesiącu ciąży
 
Baby Moving

#Baby Moving in Belly (8 Months)

Posted by Pregnancy Videos on 2 listopada 2015


Zobacz także jak dziecko w brzuchu "bawi się" z tatą

Czy to na pewno główka?

Ulubioną zabawą przyszłych rodziców jest oglądanie falującego brzucha i zgadywanie, gdzie jest główka, a gdzie rączka lub nóżka.  Małe górki to piąstki albo stopy, duże to najczęściej … wypięta pupa. 

– Skąd wiadomo, że to nie główka? Ano stąd,  że będąc w wodzie trudno uderzyć „z byka”, a zaprzeć się nogami o ściany macicy i wypiąć pośladki można – tłumaczy ginekolog-położnik Artur Kucharski. 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Kiedy dziecko zaczyna się poruszać w brzuchu mamy? 

Rosnące w twoim brzuchu dziecko zaczyna się poruszać już około 8. tygodnia ciąży. Jest wtedy nie większe od truskawki i jeszcze przez wiele tygodni  będzie zbyt małe byś mogła cokolwiek poczuć.   Na początku jego ciałko jedynie drga. Potem maluszek zaczyna zginać i prostować kręgosłup, poruszać rączkami,  głową… 

Z czasem jego ruchy stają się coraz lepiej skoordynowane.  Dzięki trójwymiarowej ultrasonografii wiadomo, że:
  • Już 12 tygodniowy płód potrafi już przeciągać się, kopać, a nawet  skakać! 
  • Około 15. tygodnia porusza się już na wszelkie możliwe sposoby: zgina kolana, odpycha się od ściany macicy, odbija się od niej jak od trampoliny, „tańczy” kołysząc biodrami, kręci głową, pochyla ją i odgina do tyłu,  otwiera usta, ziewa, czka, przeciąga się, fika koziołki.  Potrafi nawet  zacisnąć dłoń w piąstkę,  rozprostować palce i  bawić się pępowiną! Zaczyna też poznawać swoje ciało: dotyka rączkami buzi i głowy i łapie się za stopy. 

Kiedy zaczynamy czuć ruchy dziecka?

Na początku sygnały wysyłane przez maluszka są tak delikatne, że można pomylić je z burczeniem w brzuchu albo ... w ogóle ich nie zauważyć. Aż  końcu – bingo!– będziesz wiedziała, że to właśnie to.

 „To było tak, jakbym miała w brzuchu motyla (małą rybkę, bańki mydlane,  pełzającego ślimaczka)”, „Czułam delikatne pulsowanie (stukanie,  przelewanie, bulgotanie)” – przyszłe mamy opisują pierwsze ruchy swoich dzieci na różne sposoby,  jednak dla każdej z nich jest to ogromne przeżycie.
  • Jeśli jeszcze nie rodziłaś, poczujesz ruchy dziecka od około 20. tygodnia ciąży, licząc od daty ostatniej miesiączki.
  • Jeśli masz już dziecko i wiesz, czego się spodziewać -   dwa albo nawet cztery tygodnie wcześniej (między 16. a 18. tygodniem ciąży).
  • Szczupłe mamy często, choć nie zawsze,  zaczynają je czuć wcześniej niż te przy kości.

Kopniaki

Pod koniec 2 trymestru ruchy  nie przypominają już  muśnięć i nie sposób pomylić ich z czymkolwiek innym. Będziesz wyraźnie czuła jak  malec przesuwa się, kopie, przeciąga, boksuje, robi salta, jednym słowem na całego korzysta z luksusu posiadania prywatnego basenu. 

W 3 trymestrze w brzuchu robi się ciaśniej ale jeszcze w 7. miesiącu dziecko  może swobodnie się obracać. W 8.  miesiącu  przestanie być to możliwe  - większość dzieci ustawia się  wówczas główką w dół i w tej pozycji czeka na poród.   Choć malec nie może już fikać koziołków, ani myśli tkwić w bezruchu: rozpycha się, kręci głową i robi co może, by choć trochę rozprostować rączki i nóżki. 

Po 36 tygodniu zaczyna się zmniejszać ilość wód płodowych, a terminie porodu  jest ich już bardzo mało.  Płyn nie amortyzuje kopniaków, więc stają się one jeszcze bardziej  odczuwalne, a  czasem nawet bolesne – zwłaszcza gdy malec wceluje nóżką w żebra, żołądek albo pęcherz. Nie martw się tym – nawet jeśli oberwiesz tak mocno, że jękniesz z bólu, nie dziecko zrobi ci żadnej krzywdy.

Po co dziecku ta gimnastyka?

Dzięki ruchom w twoim brzuchu dziecko uczy się  tego, co będzie mu potrzebne po przyjściu na świat – oddychania, przełykania, ssania. Zanim weźmie pierwszy oddech, wytrwale trenuje „wdychanie i wydychanie” wód płodowych. Wkładanie do buzi paluszka i połykanie wód płodowych pozwoli mu sprawnie ssać po porodzie.  

Każda z tych czynności rozwija układ nerwowy i narządy wewnętrzne, np.  płuca, nerki i przewód pokarmowy itd.  Trening stymuluje rozwój  mięśni, stawów i kości. Dziecko reaguje na światło, głośne dźwięki, ruch. Czasem w bardzo energiczny sposób daje znać, że coś mu się nie podoba. 

Zobacz także: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Oceń artykuł

Ocena 5 na 24 głosy

Zobacz także

Popularne tematy