Zobacz, jak dochodzi do najczęstszego urazu noworodka podczas porodu (film)

Sprawdź, kiedy może dojść do złamania obojczyka i jak rozpoznać je u noworodka. Zobacz, kiedy dziecko narażone jest na dystocję barkową?
Aneta Grinberg
Dystocja barkowa to uraz, który najczęściej spotykany jest u noworodka podczas porodu. Występuje u ok. 1,5–3% noworodków.  Kiedy do niego dochodzi i w jaki sposób?
Zobacz na filmie:
 
Źródło: Pregnancyvideo

Dystocja barkowa to złamanie obojczyka współistniejące  - lub nie - z uszkodzeniem splotu barkowego. Przy uszkodzeniu częściowym barku objawy mogą być niewidoczne. Czasem wystąpi małe zgrubienie na obojczyku. Jeśli natomiast wystąpi złamanie obojczyka może wystąpić znaczny obrzęk barku, który jest bardzo bolesny dla maluszka. Uraz ten związany jest z nieprawidłowym wytaczaniem barków (nadmierne przygięcie) podczas ich rodzenia.

Złamanie obojczyka a porażenie splotu barkowego

Złamanie obojczyka rozpoznawane jest w badaniu klinicznym, w którym stwierdza się obrzęk w miejscu złamania – zwykle niebolesny – często z wyczuwalnym przemieszczaniem się odłamków złamania.
Złamanie obojczyka zwykle nie wymaga leczenia - wskazana jest delikatna pielęgnacja kończyny po stronie złamania - ale może współistnieć z porażeniem splotu barkowego. 
Porażenie splotu barkowego należy obecnie do najcięższych urazów porodowych dziecka. Splot ramienny to anatomiczny zbiór nerwów zaopatrujących kończynę górną i niektóre mięśnie tułowia i szyi. Jest on utworzony przez gałęzie przednie czterech dolnych nerwów rdzeniowych szyjnych i pierwszego piersiowego. 
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Z czego wynika uraz barku dziecka podczas porodu

Złamanie może być skutkiem nieprawidłowości przy porodzie: 
  • zawinionym przez prowadzących poród: położną, lekarza (nieprawidłowe wytaczanie barków, nieumiejętne użycie np. kleszczy) 
  • zawinionym przez naturę (nieprawidłowy mechanizm porodu: np. rodzą się barki razem z rączką  lub gdy barki nie dokonają zwrotu i rodzą się w wymiarze poprzecznym, duży płód).

Kiedy grozi urodzenie dziecka z dystocją?

Czynnikami ryzyka są : urodzenie wcześniej dziecka  z dystozją biodrową oraz mamy cierpiące na cukrzyce ciążową. Ryzyko wystąpienia tego urazu jest większe w przypadku „przechodzenia” terminu porodu, jak również porodu z wykorzystaniem kleszczy i próżni

Polecamy: Ułożenie dziecka do porodu, kiedy niezbędna jest cesarka?
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy