fot. Fotolia.pl

Zobaczyłaś dwie kreski na teście a przyjaciółka ma problem, żeby zajść w ciążę?

Zaszłaś w ciążę a twoja przyjaciółka stara się o dziecko latami? Co robić, jak z nią rozmawiać, by temat dziecka nie zniszczył waszej przyjaźni? Zobacz, co radzi psycholog.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl

Ciążowa próba przyjaźni

Niektóre kobiety zachodzą w ciążę w pierwszym cyklu owulacyjnym. Inne starają się o dziecko latami. W bliskich relacjach między kobietami takie doświadczenie to poważna próba przyjaźni. Jak przetrwać? Co robić, mówić, jak się zachowywać. Ty niemal piejesz ze szczęścia, że po raz pierwszy albo kolejny zobaczyłaś dwie kreski na teście, a bliska ci osoba ma problem, żeby zajść w ciążę. Najgorsze jest to, że obie strony tak naprawdę potrzebują wsparcia tej drugiej osoby. Jednak interesy w rozmowie są bardzo rozbieżne. Jedna potrzebuje się wyżalić, że kolejna próba zajścia w ciążę nie przyniosła rezultatu. Chce uronić łzę, opowiedzieć, jak panicznie boi się, tego, że może nigdy nie doczekać się potomka. Druga, chce pochwalić się swoim szczęściem. Cała pieje i promienieje od nadmiaru hormonów. Dwie bliskie sobie osoby, w tym samym czasie mają tak odmienne emocje. Po jednej stronie radość, euforia, podniecenie a po drugiej, smutek, rezygnacja, frustracja, żal. Jak pogodzić tak skrajne emocje w bliskiej relacji?

Czytaj też: Hura! Nareszcie dwie kreski
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Psycholog radzi jak zadbać o więź w trudnych momentach

Zdaniem psychologa wszystko zależy od relacji między ludźmi.
- Jeżeli nasza przyjaciółka stara się o dziecko i przechodzi szereg zabiegów związanych z in-vitro możemy spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Czy w jakiś sposób możemy udzielić jej wsparcia. Nie dopytujmy, bądźmy blisko niej – mówi Paulina Gdańska, psycholog w Centrum Wspierania Płodności Fertimedica oraz Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie.
Jak możemy wesprzeć przyjaciółkę, która boryka się z bezowocnymi staraniami o dziecko?
- Czasami wsparciem jest pójście do kina czy rozmowy o czymś bardzo banalnym – mówi psycholog na co dzień pracujący z parami mającymi problem zajścia w ciążę. - Możemy tego nie rozumieć, ale osobie, która większość czasu poświęca marzeniom o dziecku ta banalność jest bardzo potrzebna. Ciągłe dopytywania rodziny i tak już obciążają naszą przyjaciółkę.
Zdaniem psychologa dużo trudniejsza sytuacja jest w momencie kiedy my zachodzimy w upragnioną ciążę.
- U bliskiej osoby, która stara się o dziecko mogą pojawić się sprzeczne uczucia, z jednej strony szczęście z drugiej zazdrość i gniew – mówi Paulina Gdańska. - Uczucia te są normalną reakcją, nie ma w tym nic dziwnego. Potrzeba w takiej relacji wiele zrozumienia i otwartej rozmowy. Jasne wyrażenie tego, co się czuje daje ulgę i może doprowadzić do zrozumienia. Trzeba pamiętać, że w przyjaźni naturalnie pojawiają się także trudniejsze momenty, które trzeba przetrwać. Otwartość i szczerość pozwoli każdej ze stron wczuć się w swoją sytuację.

Czytaj też: Prawdziwe historie: Bałam się, że nie możemy mieć dzieci
 

Miałyście podobną sytuację?

Tekst inspirowany jest listem naszej czytelniczki, która opisała swoją historię. Właśnie zaszła w ciążę, a jej najbliższa przyjaciółka nie może mieć dzieci i czeka na adopcję. Pani Kinga od momentu zajścia w ciążę unika kontaktu z przyjaciółką, bo boi się, że ją urazi i straci przyjaźń.
Co byście poradziły w takiej sytuacji?
Jak zareagowały wasze przyjaciółki na wieść o ciąży? Jak wy wspieracie najbliższe wam osoby, które mają problem z zajściem w ciążę. Dzielcie się opiniami. Mogą okazać się wsparciem dla innych….
 
Konsultacja: Paulina Gdańska, psycholog w Centrum Wspierania Płodności Fertimedica oraz Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie.

Zobacz też na Polki.pl: Kiedy umiera przyjaźń?
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy