Żółtaczka fizjologiczna u noworodka – objawy i leczenie. Mówi ekspert [WIDEO]

Żółtaczka noworodka nie zawsze wymaga leczenia – uspokaja dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover. Jak rozpoznać żółtaczkę fizjologiczną i czy można ją leczyć… słońcem?
Żółtaczka u noworodka może wiązać się z przedłużonym pobytem w szpitalu i fototerapią. Na szczęście nie każda żółtaczka musi być leczona. 

– 80 procent noworodków ma żółtaczkę fizjologiczną okresu noworodkowego i z tej grupy tylko 5-7 procent wymaga leczenia – mówi dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover. 

Kiedy pojawia się żółtaczka fizjologiczna?

– Żółtaczka fizjologiczna pojawia się zwykle ok. 2. doby życia noworodka, nasila się do 5. doby a potem stopniowo ustępuje – mówi ekspertka. 

Widoczne objawy żółtaczki fizjologicznej to zażółcenie powłok skórnych i białek w oczach. Zażółcenie skóry postępuje od góry w dół ciała dziecka. Najpierw można je obserwować na buzi noworodka, następnie żółkną po kolei: dekolt, klatka piersiowa, brzuszek i plecki, aż wreszcie rączki i nóżki. 

– Jeśli zażółcenie przechodzi na rączki i nóżki dziecka to już możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z żółtaczką o nasilonym przebiegu, wymagającej leczenia – mówi doktor Balicka. 

Zobacz także: Jakie badania przesiewowe po porodzie? 

Na czym polega leczenie żółtaczki fizjologicznej?

Leczenie noworodków z nasiloną żółtaczką trwa zazwyczaj 2-3 dni i polega na naświetlaniu lampą leczniczą.  Maluchy leżą wtedy albo w cieplarkach otwartych albo zamkniętych inkubatorach. 

– Istnieje kilka rodzajów lamp, używanych do leczenia żółtaczki fizjologicznej – mówi lekarka. – mamy lampy stacjonarne, które naświetlają malucha z góry. Oczywiście co kilka godzin zmieniamy pozycję dziecka, aby rozkład bilirubiny (barwnika, powodującego zażółcenie skóry – przyp. red.) przebiegał równomiernie. Mamy mogą obserwować, jak postępuje leczenie, np. podczas zmieniania dziecku pieluszki. W tych miejscach osłoniętych pieluszką, żółte zabarwienie utrzymuje się dłużej. 

Słońce nie pomaga w leczeniu żółtaczki!

– To mit, że jeśli noworodek ma żółtaczkę fizjologiczną, to warto wystawiać go na słońce, bo to pomoże w leczeniu – mówi dr Balicka. – Lampy do fototerapii mają światło albo niebieskie, albo białe o określonej długości fal. Fale wyemitowane przez słońce mają inną długość niż fal leczniczych. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy