GRY
 
 

Żółtaczka u noworodka: czy jest groźna?

Wątroba noworodka nie pracuje prawidłowo, nie umie wydalić nadmiaru bilirubiny, co czsami wywołuje żłtaczkę. Niektóre dzieci przechodzą ją łagodnie, dla innych żółtaczka jest poważnym problemem.

żółtaczka
fot. Fotolia
Żółtaczka fizjologiczna jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych noworodka. Zwykle nie wymaga leczenia, dziecko wystarczy uważnie obserwować i często karmić piersią. W wyjątkowych przypadkach lekarz może na 1-2 dni zalecić odstawienie dziecka od piersi. Jeśli żółtaczka jest bardzo nasilona, konieczne jest jej leczenie.
 

Dlaczego noworodek ma żółtaczkę?

Noworodek ma we krwi więcej erytrocytów (krwinek czerwonych) niż dorosły, ale żyją one bardzo krótko. To jeden z powodów pojawienia się żółtaczki noworodków. Rozpadająca się hemoglobina, czyli czerwony barwnik krwi, jest rozkładana do bilirubiny (żółtego barwnika).
Wątroba noworodka nie pracuje jeszcze prawidłowo. Nie radzi sobie ona z przetworzeniem i wydaleniem nadmiaru bilirubiny z organizmu. Jeśli jest jej dużo, pojawia się żółtaczka.

Dowiedz się więcej: Bilirubina u noworodka
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.


Które noworodki mają żółtaczkę fizjologiczną?

U większości zdrowych noworodków stężenie żółtego barwnika (bilirubiny) we krwi zwiększa się od 2.-3. dnia po urodzeniu, a u 30% z nich widoczna jest nawet wyraźna żółtaczka. 
U donoszonych noworodków żółtaczka fizjologiczna rozpoczyna się zwykle w 3- 5. dobie życia i trwa około 10 dni. U wcześniaków może się pojawić już w pierwszej dobie i trwać dwa tygodnie, a nawet dłużej.


Jakie są objawy choroby?

Dziecko staje się żółte – najpierw na twarzy, potem na brzuszku, a niekiedy także na rączkach i nóżkach.
Zażółcone są też białka oczu i śluzówki. Żółtaczkę najłatwiej zauważyć na białej części oka.

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków urodzonych o czasie:
  • rozpoczyna się nie wcześniej niż w 2-3. dobie życia,
  • stężenie bilirubiny nie przekracza górnej granicy normy dla wieku dziecka.Jak leczyć żółtaczkę fizjologiczną u noworodka

Skuteczną metodą chroniącą przed nasiloną żółtaczką jest jak najczęstsze karmienie piersią noworodka (nawet 8-12 razy na dobę). Pobudza to pracę przewodu pokarmowego (a dzięki temu łatwiej pozbyć się nadmiaru bilirubiny).

Nie podawaj dziecku niczego innego poza swoim pokarmem (nie podawaj wody, wody z glukozą). Dodatkowe płyny (wodę, wodę z glukozą, mleko modyfikowane) możesz podać tylko na wyraźne zlecenie lekarza.


Leczenie noworodka naświetlaniami

W wyjątkowych przypadkach, jeśli stężenie bilirubiny jest wysokie, lekarz może zalecić zaprzestanie na 1-2 dni karmienia piersią. 

Jeżeli poziom bilirubiny jest bardzo wysoki lub zbyt szybko się zwiększa, lekarze zalecają naświetlanie dziecka promieniami ultrafioletowymi (UV), emitowanymi przez specjalną lampę (tzw. fototerapia). Promienie te rozkładają bilirubinę w skórze, co ułatwia i przyspiesza jej wydalanie z moczem. Noworodka, ubranego tylko w pieluszkę i okularki zasłaniające oczy kładzie się na całą dobę pod lampę emitującą promienie UV.

Zwykle po 2-3 dniach dziecko może wrócić do domu. Ważne jest, by było póżniej pod dobrą opieką lekarza.
Przejście żółtaczki zwykle nie ma wpływu na dalszy rozwój dziecka. Zwykle nie trzeba przesuwać szczepień i można to robić zgodnie z aktualnym kalendarzem szczepień obowiązkowych.  


Zobacz też:  Czym się różni żółtaczka fizjologiczna od patologicznej?


Ocena (11 ocen)

4.4
Więcej:
Doładuj
Przeładuj