GRY
 
 

Żółtaczka, sapka i inne problemy noworodka

Noworodek musi przystosować się do świata, dlatego w pierwszych tygodniach życia mogą pojawić się problemy, jak żółtaczka, marmurkowa skóra, sapka, ulewania. Neonatolog radzi, jak wspomóc dziecko w pierwszych tygodniach.

Noworodek
fot. Fotolia
Dla noworodka przyjście na świat to zmiana na taką skalę, jaka już nigdy później nie zdarzy się w jego życiu. Dziecko musi nagle zacząć oddychać, pokonywać siłę ciążenia, jeść, trawić, przystosować się do powietrza, niższej temperatury. Jego serce zaczyna pracować inaczej niż do tej pory. To wszystko nie jest proste, dlatego niemal każdemu noworodkowi na początku przydarzają się problemy.
Czytaj też: Co lubi noworodek, czego nie lubi, czego się boi: sprawdziliśmy!

Żółtaczka noworodka

Noworodek ma we krwi więcej erytrocytów (krwinek czerwonych) niż dorosły, ale żyją one bardzo krótko. To jeden z powodów pojawienia się żółtaczki noworodków: rozpadająca się hemoglobina (czerwony barwnik krwi) jest rozkładana do bilirubiny (żółtego barwnika). Wątroba (jeszcze niedojrzała) nie radzi sobie z przetworzeniem i wydaleniem nadmiaru bilirubiny z organizmu. Jeśli jest jej dużo, pojawia się żółtaczka. Ma ją aż 2/3 noworodków (częściej wcześniaki). Pojawia się zwykle w 2.-3. dobie życia. Dziecko staje się żółte - najpierw na twarzy, potem na brzuszku, a niekiedy także na rączkach i nóżkach. Zażółcone są też białka oczu i śluzówki.
  • Co robić? Żółtaczka tzw. fizjologiczna nie jest chorobą, tylko fizjologią. Skuteczną metodą chroniącą noworodka przed nasiloną żółtaczką jest jak najczęstsze karmienie piersią. Pobudza to pracę przewodu pokarmowego (a dzięki temu łatwiej pozbyć się nadmiaru bilirubiny). Jeżeli jednak poziom bilirubiny jest bardzo wysoki lub zbyt szybko się zwiększa, lekarze zalecają fototerapię.  
Czytaj też: Bilirubina u noworodka
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.

Problemy z sercem

W ciągu pierwszych chwil po urodzeniu ogromne zamiany zachodzą w sercu noworodka. W życiu płodowym układ krążenia spełniał rolę układu krwionośnego oraz oddechowego. Płuca nie były używane do oddychania.  Większość krwi omijała je tzw. przewodem Bottala i wpływała prosto do aorty (tętnicy głównej). Wszystko to odbywało się dzięki specyficznej budowie serca płodu – między przedsionkami istniał tzw. otwór owalny, który pozwalał płynąć krwi z prawego do lewego przedsionka.
Po przecięciu pępowiny wszystko się zmienia: krew musi zacząć płynąc przez płuca: omija więc otwór owalny i przewód Bottala. Niedługo potem obydwa te otwory zarastają. Niestety, zdarza się, że jest to opóźnione, np. u wcześniaków, a niekiedy w ogóle nie następuje. Im mniejsza waga urodzeniowa dziecka, tym mniejsza  szansa, że przewód tętniczy sam się zamknie. Czasem konieczna jest operacja.
  • Co robić? Obecnie tuż po urodzeniu każde dziecko jest badane pulsoksymetrem (urządzeniem, które mierzy przez skórę poziom nasycenia krwi tlenem. Gdy jest nieprawidłowy (może świadczyć o wadzie serca), dziecko dostaje skierowanie na dalsze badania. Lekarz, osłuchując w czasie badania serce dziecka, może usłyszeć w nim szmery. Nasilają się one zwykle przy gorączce albo gdy dziecko ma anemię. Nie muszą jednak świadczyć o wadzie serca (większość z nich sama znika, bez leczenia). Jeśli jednak zauważysz po powrocie do domu, że dziecko szybko się męczy podczas ssania piersi, płaczu, sinieje: powiedz o tym lekarzowi.
Czytaj też: Badania przesiewowe noworodka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!