żółw domowy
fot. Adobe Stock

Żółw domowy - gatunki, cena, jak hodować, ile żyje żółw w domu

Żółw domowy nie jest wprawdzie mięciutkim futrzakiem, jak kot lub pies, jednak on także może być ukochanym zwierzakiem dziecka. Przed jego zakupem warto jednak wiedzieć, jak hodować żółwia, co je, a także, ile żyją żółwie domowe. Należy także pamiętać, że jest to zobowiązanie na kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat.
Joanna Biegaj
żółw domowy
fot. Adobe Stock
Żółw domowy jest świetnym pomysłem na zwierzaka dla dziecka w sytuacji, gdy rodzice nie mają zbyt wiele czasu na opiekę nad pupilem, dziecko jest uczulone na sierść lub warunki domowe nie pozwalają na posiadanie np. psa lub kólika. Żółwie od dawna są hodowane w domach, nie sprawiają problemów, a obserwowanie ich życia i zwyczajów jest naprawdę fascynujące.

Spis treści: 
1. Żółw domowy: ​2. Co jedzą żółwie domowe? 3. Jak hodować żółwia?
4. Ile żyją żółwie domowe?
5. Żółw domowy – cena
6. Żółw dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Żółw domowy

Na świecie żyje około 365 gatunków żółwi. Wyróżnia się dwa rodzaje żółwi domowych – lądowe oraz wodno-lądowe. Jaki żółw jest odpowiedni do domu? Najczęściej hoduje się:
 • żółwie lądowe: żółw stepowy, żółw grecki
 • żółwie wodno-lądowe: żółw czerwonolicy, żółw chiński.

Żółwie te już jako dorosłe osobniki nie osiągają ogromnych rozmiarów, dlatego można je trzymać w domu. 
W Polsce naturalnie żyje żółw błotny, jest jednak objęty ścisłą ochroną, a więc nie można hodować go w domu.

Żółw stepowy

Jest to najpopularniejszy gatunek żółwia domowego. Jest on aktywny w ciągu dnia. Długość jego ciała wynosi od 15 do 25 cm. Powinien znajdować się w terrarium, gdzie temperatura osiąga 20-26 stopni Celsjusza. Żółw stepowy może zapadać w „sen zimowy”, jednak wcale nie zależy to od pory roku - może zdarzyć się to także wiosną lub latem. Żółw stepowy jest roślinożercą, a więc należy go karmić trawą, jadalnymi zielonymi roślinami lub sianem. Żółwiowi stepowemu nie powinno się jednak podawać warzyw ani owoców (także sałaty!) i roślin, które zawierają szczawiany. Na dnie jego terrarium najlepiej ułożyć mocno zbitą ziemię ogrodową zmieszaną z piaskiem i gliną.

żółw domowy - żółw stepowy
Redakcja poleca: Las - głaskanie zwierząt w lesie - film
Gdy spotkasz w lesie zwierzę lepiej go nie głaszcz. To może być niebezpieczne.

Żółw grecki

Jest to żółw lądowy. Długość jego ciała wynosi ok. 30 cm. Najlepiej czuje się w terrarium, które jest dobrze ocieplone i oświetlone. Osoba, która decyduje się na ten gatunek, powinna także liczyć się z potrzebą zakupu specjalnej lampy, pod którą żółw lubi się wygrzewać. Ważne jest także, by zadbać o miejsce, w którym żółw będzie mógł się schować. W lecie zwierzę to można wynosić na dwór (przygotowując wcześniej specjalny wybieg dla niego). Jest to żółw roślinożerny, a więc można mu podawać liście, trawę, siano, a także rośliny zielone (np. mniszek lekarski, koniczynę). Jego dieta powinna zawierać także wapń i białko, nie należy jednak podawać mu owoców i warzyw.

żółw domowy - żółw grecki

Żółw czerwonolicy

Jest to żółw z gatunku wodno-lądowych, a jego nazwa wywodzi się od czerwonych pręg, które znajdują się na jego głowie. Prowadzi on dzienny tryb życia. Samice są większe od samców. Długość ciała tego żółwia wynosi ok. 19 cm. Akwarium, w którym przebywa żółw czerwonolicy powinno być wyposażone w kamienie oraz rośliny. Dobrze, by miał także możliwość wyjścia na ląd. Najlepsza temperatura dla tego zwierzęcia to ok. 28 stopni Celsjusza. Młode żółwie tego gatunku jedzą wyłącznie ryby, ślimaki, skorupiaki, natomiast gdy są starsze – można im podawać także pokarm roślinny. Niewskazane są dla niego owoce i warzywa.

żółw domowy - żółw czerwonolicy

Żółw chiński

Także jest to gatunek wodno-lądowy, który powinien mieć możliwość zarówno zanurzenia się w wodzie, jak i wyjścia na ląd. Długość jego ciała to ok. 17 cm. Jest on aktywny w ciągu dnia. Jego naturalnym środowiskiem są niezbyt głębokie wody, a więc poziom wody w zbiorniku, gdzie żyje żółw, powinien wynosić maksymalnie 40 cm. Żółw chiński je przede wszystkim krewetki, ślimaki, larwy owadów. Nie zapada on w sen zimowy.

żółw domowy - żółw chiński

Co jedzą żółwie domowe?

Dieta żółwia zależy od jego rodzaju. Podstawą jest to, by dostarczać żółwiowi pokarm, jakiego sam poszukiwałby, żyjąc na wolności. Jako uzupełnienie diety żółwi można im podawać karmę kupowaną w sklepie zoologicznym. Nie powinno być to jednak podstawą ich pożywienia. Żółwiom, wbrew pozorom, nie powinno się podawać sałaty. Nie wolno karmić ich także owocami i warzywami – mają one za dużo białka, a za mało błonnika. Niekiedy zawierają też kwas szczawiowy, który jest szkodliwy dla żółwi.

Co jedzą żółwie lądowe?

Większość żółwi lądowych jest roślinożercami, głównie jedzą więc zieleninę. Można je karmić:
 • mięta
 • koniczyną
 • niezapominajką
 • babką lancetowatą
 • mniszkiem lekarskim.

Żółwie greckie i stepowe jedzą także siano. 

Co jedzą żółwie wodno-lądowe?

Żywienie żółwi wodno-lądowych wygląda nieco inaczej. Ich dieta w dużej mierze powinna opierać się o składniki bogate w wapń. Jedzą one między innymi:
 • ryby słodkowodne (gupiki, mieczyki, karasie)
 • suszone stynki
 • wszelkiego rodzaju skorupiaki i mięczaki
 • rośliny wodne (babka lancetowata, paproć wodna, rzęsa wodna, hiacynt wodny, mniszek lekarski).

Nie powinny jeść jednak mięsa ssaków i ptaków, a także sera, jajek na twardo.

Jak hodować żółwia?

Żółwie powinny mieć zapewnione podobne warunki do tych, w których żyłyby na wolności. Żółw domowy powinien mieszkać w akwarium lub specjalnym terrarium. Nie powinno być ono zbyt małe - żółw musi mieć swobodę poruszania się. Minimalna wielkość takiego terrarium powinna wynosić 60x100x40 cm.

Żółw wodno-lądowy powinien mieć wydzieloną strefę wodną (większą) i lądową (mniejszą). Warto w tym celu kupić tzw. akwaterrarium. Stała temperatura w zbiorniku powinna wynosić  24-25 stopni Celsjusza. Należy także pamiętać, by zamontować filtr wody, by systematycznie ją czyścił. Na samym dnie powinien znaleźć się żwirek.

Żółwie lądowe również potrzebują terrarium, jednak bez strefy wodnej. Powinno być za to wyposażone w lampę grzewczą, a temperatura pod nią powinna wynosić ok. 35-40 stopni Celsjusza. Podłoże może pokrywać darń, ziemia wymieszana z gliną wędkarską. Należy pamiętać także o pojemniczku z wodą i pojemniku na pokarm. Żółw powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, tutaj sprawdzi się np. donica.

Żółw domowy nie powinien także swobodnie chodzić po mieszkaniu. Jest to bardzo niekorzystne dla jego stawów. Na podłodze znajdują się roztocza, bakterie oraz włosy, które są dla niego szkodliwe. Dodatkowo może on zostać zdeptany przypadkiem przez człowieka lub zaatakowany przez inne zwierzęta domowe.

Ile żyją żółwie domowe?

To, ile żyją żółwie domowe, zależy między innymi od ich:
 • diety
 • odporności
 • warunków życia.

Zazwyczaj są to jednak zwierzęta długowieczne. Żółw w warunkach domowych może dożyć podobnego wieku, co w środowisku naturalnym. Żółwie potrafią przeżyć nawet 100-150 lat.

Żółw domowy – cena

Ceny żółwi są różne, zależą przede wszystkim od gatunku żółwia. Wahają się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych. 
 • Żółw ostrogrzbiety – około 30 zł.
 • Żółw czerwonolicy i żółtolicy, żółw chiński – od kilkudziesięciu złotych do 200 zł
 • Żółw grecki i stepowy – od 400 do 450 zł.

Cena żółwia niekiedy może przyprawiać o zawrót głowy. Afrykański żółw zawiasowy (Kinixys belliana) kosztuje ok. 1000 zł. Znacznie tańsze są niewielkie ozdobne żółwie z Ameryki Północnej, ich koszt to ok. 45-60 zł.

Żółw dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Przed zakupem żółwia dla dziecka, należy pamiętać o tym, że jest to stworzenie bardziej do oglądania, niż głaskania. Maluch nie będzie mógł się do niego przytulić, ani z nim pobawić. Żółwie są także zwierzętami długowiecznymi, a więc jest to przyjaciel na wiele lat, a dziecku może się szybko znudzić.

Należy także pamiętać o tym, że żółwie mogą przenosić poważne choroby, takie jak np. salmonella. Po bezpośrednim kontakcie ze zwierzakiem – maluch koniecznie musi umyć ręce.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy