Niepracująca mama trzyma w ramionach niemowlę
fot. Fotolia

Zostałaś z dzieckiem w domu, zamiast wrócić do pracy? Nic dziwnego!

Choć w porównaniu z innymi krajami sytuacja kobiet na polskim rynku pracy nie jest zła, wiele aspektów wciąż wymaga poprawy.
Hanna Szczesiak
Niepracująca mama trzyma w ramionach niemowlę
fot. Fotolia
Zamiast wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, zostałaś z maluchem w domu? Dane opublikowane przez brytyjski tygodnik "The Economist" nie pozostawiają złudzeń – chociaż sytuacja Polek nie jest zła, wciąż zarabiamy mniej niż mężczyźni i rzadziej obejmujemy kierownicze stanowiska.

Matka Polka pracująca

Tygodnik "The Economist" już po raz piąty opublikował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku pracy w 29 krajach. Raport łączy dane o szkolnictwie wyższym, wysokości wynagrodzenia, kosztach opieki nad dziećmi, długości urlopu macierzyńskiego, zajmowanych stanowiskach. Dzięki tym danym udało się stworzyć ranking krajów, w których kobietom pracuje się najlepiej. Chociaż w ogólnym rankingu Polska zajęła wysokie 5. miejsce, wciąż mamy wątpliwości, czy sytuacja zawodowa Polek rzeczywiście jest tak dobra.

Według raportu "The Economist", w Polsce:
  • kobiety zarabiają o 11,1% mniej niż mężczyźni,
  • kobiety zajmują 40,2% stanowisk kierowniczych,
  • kobiety zajmują 10,9% miejsc w zarządach,
  • kobiety posiadają 27,4% mandatów w parlamencie,
  • koszty opieki nad dzieckiem netto wynoszą 6,9% przeciętnego wynagrodzenia,
  • kobiety mają równowartość 41,6 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Mogłoby się wydawać, że młode mamy chętnie wracają do pracy, jednak jak jest w rzeczywistości? Te dane pokazują, że kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, a przy tym mają mniejsze szanse na awans. Co więcej, każda mama wie, że koszty opieki nad dzieckiem wynoszą więcej niż 7% przeciętnego wynagrodzenia. Przy obecnej pomocy finansowej, która można otrzymać od państwa (w tym programie 500+ i innych świadczeniach rodzinnych), wielu młodym mamom nie opłaca się wracać do pracy. To jednak tylko jeden z aspektów. Większość kobiet nie wie, kiedy jest dobry moment, by wrócić do pracy zawodowej. Młode mamy boją się, że rozłąka wpłynie niekorzystnie na rozwój maluszka i nie chcą go oddawać do żłobka, przedszkola czy pod opiekę niani.

Jak było u was? Czy rzeczywiście sytuacja Polek jest tak dobra, że każda mama po urodzeniu dziecka chętnie wraca do pracy? Opiszcie swoje doświadczenia!

Zobacz także: Przestań się martwić. Twój powrót do pracy nie zaszkodzi dziecku!

Źródło: economist.com
Redakcja poleca: Co po macierzyńskim? A może własny biznes? Powrót do pracy może być przygodą!
Jeśli czujesz, że powrót do dawnej pracy po urlopie macierzyńskim to nie jest to, co cię uszczęśliwi i szukasz pomysłu na własną firmę, obejrzyj nasz film i zobacz, jak zmieniała swoje życie Ewa. Ta sumienna pracowniczka banku po urodzeniu dziecka postanowiła malować meble i sprzedawać niezbędne do tego farby kredowe. Dzisiaj na jej warsztaty trzeba się zapisywać z dużym wyprzedzeniem!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy