Lego Duplo, klocki
fot. materiały prasowe Lego

Zostań kreatywnym szefem kuchni!

Rozpocznij naukę ze swoim dzieckiem podczas codziennych czynności. Zacznijcie od gotowania i cieszcie się wspólną zabawą z Lego Duplo!
Lego Duplo, klocki
fot. materiały prasowe Lego

Decyzja o wyborze przyszłego zawodu jest dla każdego bardzo ważna. Pomóż swojemu dziecku próbować wielu różnorodnych aktywności, które sprawią mu przyjemność, a może dzięki temu odkryje swoje talenty! Możecie zacząć np. od gotowania.
 
Dzieci lubią naśladować. Obserwują mamę, gdy przygotowuje posiłki i starają się zachowywać tak jak ona - robiąc zupę w piaskownicy albo bawiąc się klockami. To właśnie dzięki naśladowaniu dzieci zaczynają uczyć się i rozumieć, jak funkcjonuje otaczający je świat dorosłych. Już trzy- i czteroletnie maluchy mogą pomagać rodzicom w kuchni np. krojąc nożem miękkie owoce lub dekorując ciasteczka. Robiąc to, rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię. Nie bój się zaprosić dziecka do kuchni. W ten sposób bardziej zainteresuje się jedzeniem i nauczy podstaw przygotowywania posiłków już we wczesnym wieku.
 
Mama Agata i jej córka Roma (3 lata) często bawią się w gotowanie w piaskownicy. Przy użyciu foremek robią ciastka i talerze pełne smakołyków. Wykorzystują czasem kwiaty i trawę jako sałatę albo dekorują ciastka kamykami. Obydwie mają przy tym mnóstwo frajdy. Potem w domu, przygotowując prawdziwą przekąskę, mama wyjaśnia, że to czerwone, co dziewczynka bardzo lubi jeść, to pomidor, a to zielone to ogórek. Podczas każdego posiłku powtarzają nazwy składników i skąd się wzięły - np. że pomidory rosną na krzaku w ogrodzie, a mleko pochodzi od krowy.
 

 
Gdy są w domu, bawią się także LEGO® DUPLO®. Agata rozsypuje klocki i pyta córkę: „Co przygotujesz dla mnie na obiad? Chciałabym naleśnika. Co włożysz do środka jako nadzienie?”
Mała Roma przygotowuje potrawę i razem z mamą próbują różnych kombinacji, dodając szynkę, ser i sałatę.
Naleśniki z salami są gotowe, więc czas na zabawę z pomarańczą i ogórkiem. Agata zachęca Romę, by bawiła się dalej, by móc ćwiczyć jej zdolności pamięciowe. „Czy pamiętasz, jak nazywają się rzeczy, których użyłyśmy do naszych potraw?”.

 
Obie uwielbiają słodkości. Zestaw „Kreatywne lody” LEGO® DUPLO® idealnie nadaje się do przygotowania deseru. Można też przy okazji powtórzyć kolory i policzyć gałki lodów.

 
Gdy lody są już gotowe, mała szefowa kuchni zaprasza mamę na pyszny obiad. Wszystkie potrawy są podane na zielonej tacce.

 
Rada rodzicielska:
Klocki LEGO® DUPLO® idealnie nadają się do zabawy na dworze - są lekkie, wytrzymałe i łatwo się je myje, mogą być więc użyte w każdej dziecięcej zabawie na świeżym powietrzu. Jeśli zdecydujesz się wybrać na piknik, możesz uwzględnić w menu kolorowe „potrawy”, które z kreatywnych klocków twoje dziecko będzie mogło samo przygotować.

 
Podczas sesji zdjęciowej został użyty zestaw „Kuferek kreatywny” LEGO® DUPLO® (nr katalogowy 10566) i „Kreatywne lody” (10574).

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy