badanie na cukrzycę
fot. Adobe Stock

Zrób dziecku badanie na cukrzycę. Zaraz po narodzinach

W ciągu pierwszych 7 dni po narodzinach rodzice mogą zdecydować o poddaniu noworodka badaniu przesiewowemu w kierunku uwarunkowanej genetycznie cukrzycy typu 1. Dodatni wynik testu daje możliwości poddania dziecka badaniu, które może uchronić maluszka przed zachorowaniem na cukrzycę.
Ewa Janczak-Cwil
badanie na cukrzycę
fot. Adobe Stock
Badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 1 może być wykonane z krwi pobranej od noworodka do innych rutynowych badań przesiewowych. Jeśli u dziecka stwierdzone zostanie podwyższone genetycznie ryzyko zachorowania na cukrzycę, maluch może być skonsultowany z najlepszymi w Polsce diabetologami i wziąć udział w badaniu SINT1A.

Nowoczesne i bezpieczne badanie

Międzynarodowe badanie SINT1A polega na podawaniu niemowlętom specjalnych probiotyków lub placebo w celu stwierdzenia, czy suplementacja probiotykami ma szansę uchronić dziecko obciążone genetycznie przed zachorowaniem na cukrzycę typu 1.

W badaniu udział mogą wziąć dzieci do 6 tygodnia życia, głównie z wybranych mazowieckich szpitali, ale nie tylko. Warunkiem do zakwalifikowania do badania jest wiek dziecka – do 7 dnia życia, pozytywny wynik testu przesiewowego oraz dostarczenie przez rodziców lub szpital zgody na udział w badaniu naukowym do Zakładu Badań Przesiewowych i Diagnostyki Metabolicznej.

Co zyskuje dziecko?

Wzięcie udziału w badaniu gwarantuje przez 5 lat coroczne konsultacje ze specjalistami, którzy wykonają specjalistyczne badania. Pozwolą one na wczesne wykrycie cukrzycy, jeśli zacznie się ona u dziecka rozwijać. To ważne, bo początkowo cukrzyca przebiega bezobjawowo, więc rodzice nie są w stanie samodzielnie stwierdzić, że z dzieckiem dzieje się coś złego. W ramach badań zostaną także wykonane dodatkowe badania: w kierunku celiakii i alergii.

Badanie może się też przyczynić do odkrycia sposobów zapobiegania rozwojowi cukrzycy typu 1 u dzieci, które są tą chorobą obciążone genetycznie.

Poza Polską biorą w nim udział ośrodki z Anglii, Niemiec, Belgii i Szwecji. W Polsce badania prowadzić będzie zespół lekarzy z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Więcej o badaniu dowiesz się na: www.bezcukrzycy.com.
Cukrzyca typu 1 jest najczęstszą chorobą metaboliczną dzieci. Pierwsze objawy choroby pojawiają się, gdy zniszczonych jest około 2/3 komórek trzustki, co oznacza, że dziecko nie jest już w stanie produkować niezbędnej do życia insuliny. Brak insuliny prowadzi do stanu zagrożenia życia. 

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy