fot. Edipresse

Jak leczyć zrosty?

Czym grożą zrosty, które powstały po wyłyżeczkowaniu jamy macicy? Jak je usunąć? Odpowiada dr Renata Jaczyńska, ginekolożka.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
fot. Edipresse
Kilka miesięcy temu poroniłam i w związku z tym wyłyżeczkowano mi jamę macicy. Niestety, od tej pory mam bardzo skąpe miesiączki. Lekarz zasugerował, że pewnie przez zrosty w macicy. Jak to potwierdzić i jak się je leczy? Sylwia z Sopotu

Zrosty po ciąży, które powstają po naruszeniu błony śluzowej macicy, najczęściej po jej wyłyżeczkowaniu w trakcie poronienia czy po porodzie, potwierdzi badanie radiologiczne lub ultrasonograficzne.

Leczenie zrostów

Aby usunąć zrosty, konieczny będzie zabieg chirurgiczny (histeroskopia). Do jamy macicy wprowadza się przez szyjkę urządzenie z kamerą i za pomocą narzędzi chirurgicznych usuwa zrosty.
Trzeba to zrobić, gdyż mogą one być przyczyną:
  • zmniejszenia lub zaniku miesiączki
  • niepłodności
  • przedwczesnego oddzielenia się łożyska w czasie ciąży lub jego nieprawidłowego usadowienia.
ZOBACZ TEŻ: zrosty jajowodów a ciąża


Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy