USG w ciąży
fot. Adobe Stock

Czy zrosty w macicy zawsze oznaczają komplikacje?

Skąd w macicy biorą się zrosty i czy są niebezpieczne? O czym mogą świadczyć?
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
USG w ciąży
fot. Adobe Stock
Czy to możliwe, by w czasie ciąży w macicy powstawały zrosty? A może powstały one wcześniej? Czy zrosty macicy mogą być przyczyną komplikacji w ciąży? Weronika

Proszę się nie denerwować, zrosty w jamie macicy nie są spowodowane rozwijającą się ciążą. Najczęściej są wynikiem przebytych zabiegów, które polegają np. na łyżeczkowaniu jamy macicy po poronieniu czy porodzie. Czasem są skutkiem przebytej ciężkiej infekcji narządów miednicy mniejszej. Są charakterystycznym powikłaniem rzadkiej choroby – gruźlicy narządów rodnych. Jeśli dojdzie do ich powstania, mogą być przeszkodą w zajściu w ciążę –  są przyczyną niepłodności lub poronienia (zmniejszona w wyniku zrostów jama macicy utrudnia prawidłowy rozwój płodu).


Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy