Przyczyn niepłodności jest wiele, jedna to zrosty jajowodów

Zrosty jajowodów a ciąża

Jeśli stwierdzono u ciebie zrosty jajowodów, to mogą one utrudnić ci zajście w ciążę. Jak się leczyć? Tłumaczy to lek. med. Ewa Paszkiewicz, ginekolog położnik z Kliniki Zdrowia Kobiety i Leczenia Niepłodności INVICTA.
Przyczyn niepłodności jest wiele, jedna to zrosty jajowodów

Co to są zrosty jajowodów?

Zrosty jajowodów mogą powodować zwężenie i zamknięcie ich światła. Powodują niedrożność lub uniemożliwiają prawidłową pracę jajowodów, nawet gdy są one drożne. To natomiast może być przyczyną niepłodności.

Jak powstają i jak diagnozuje się zrosty?

Przyczyny powstawania zrostów to: przebyte operacje, stany zapalne przydatków, endometrioza. Diagnozuje się je najczęściej metodą laparoskopową. Leczenie zrostów jest bardzo trudne, ale możliwe.

Przeczytaj, czy endometrioza wyklucza ciążę

Sposoby leczenia zrostów jajowodów:

  • Rehabilitacja ginekologiczna – daje najlepsze efekty. Jest to seria 10 zabiegów, np. ciepłych okładów borowinowych i kąpieli solankowych. Kuracje przeprowadza się w sanatoriach.
     
  • Nasiadówki i leki – w domowych warunkach można wygrzewać się w saunie robić nasiadówki z naparu z rumianku (cztery torebki kwiatów ziela zalać litrem wrzątku, przelać do miski przykucnąć nad nią). Oprócz tego lekarz przepisuje środki z enzymami (na receptę), które ułatwiają usuwanie zrostów.
     
  • Operacja – przeprowadza się je przy bardzo nasilonych zmianach w obrębie jajowodów. Niestety, ta metoda nie jest w pełni skuteczna, może bowiem wywołać powstanie następnych zrostów.
Zrosty jajowodów to jedna z przyczyn niepłodności, inne to m.in: endometrioza, zespół policystycznych jajników, ale też stres.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy