sprzedawnie bonów wakacyjnych w internecie
fot. Adobe Stock

Handel bonami wakacyjnymi. ZUS ostrzega przed oszustami: bonów nie można sprzedać lub wymienić

Uważajcie na oszustów – w internecie już kwitnie nielegalny handel bonami wakacyjnymi. Czy ich sprzedaż jest w ogóle możliwa? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed takimi ofertami.
Agnieszka Majchrzak
sprzedawnie bonów wakacyjnych w internecie
fot. Adobe Stock
Program przyznawania bonów wakacyjnych, czyli. tzw. wakacyjnego 500 plus ruszył z początkiem sierpnia. Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że już 190 tys. bonów turystycznych trafiło do uprawnionych Polaków. Niestety niektórzy z nich próbują na tym zarobić i w internecie pojawiły się ogłoszenia: „Bon turystyczny sprzedam". ZUS ostrzega, że to niedopuszczalne.

„Bon turystyczny sprzedam"

Bonu nie da się wymienić na gotówkę, gdyż jest w formie elektronicznego vouchera. Nie wszyscy chcą jednak z niego skorzystać i znaleźli sposób, aby go po prostu odsprzedać w sieci i to po niższej cenie.

Krótko po uruchomieniu programu, liczne vouchery warte 500 złotych pojawiły się na portalach ogłoszeniowych. Najtańsze z nich można było odkupić już za 300 złotych.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

ZUS: sprzedaż bonów jest nielegalna

Rzecznik kieleckiego ZUS Paweł Szkalej ostrzega przed taką nieuczciwą praktyką.

„Zdarzają się przypadki, gdy ludzie do nas dzwonią i pytają o oferty, które pojawiły się na różnych portalach internetowych. Informujemy, że nie jest to dopuszczalne. Bon przysługuje danej rodzinie i jego sprzedaż będzie zgłaszana do wszystkich organów ścigania" – przestrzega rzecznik.

Aby zrealizować voucher, trzeba nie tylko posiadać specjalny kod aktywacyjny, który otrzymuje beneficjent, ale także potwierdzić płatność SMS-em. Ten przychodzi na numer podany w profilu ZUS.

„Nigdy nie mamy pewności, że dostaniemy prawdziwy kod dostępu. Tym samym wzięlibyśmy udział w nielegalnym procederze" – zaznaczył rzecznik ZUS.

Polacy już korzystają z bonów

Program działa od 1 sierpnia i jak informuje ZUS, Polacy zdążyli użyć bonów turystycznych już 3,2 tys. razy. Łącznie wydali w ten sposób 2,5 miliona złotych.

Bon w wysokości 500 złotych przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia, a na dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością można otrzymać dodatkowe 500 złotych.

Bon turystyczny można już wykorzystać w 8,5 tysiącach miejsc, które zarejestrowały się w rządowym programie. Są to m.in. firmy organizujące kolonie i obozy, hotele, pensjonaty, kempingi lub gospodarstwa agroturystyczne. Wykaz podmiotów, w których można skorzystać z bonu, jest na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow.

Na wszelkie pytania odpowiadają też konsultanci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pomocą całodobowej infolinii pod numerem 22 11 22 111.

Źródło: radio.kielce.pl, fly4free.pl

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy