GRY

ZUS powoła instytucję monitorującą sytuację polskich rodzin?

O nowym pomyśle Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mówiła prezes Gertruda Uścińska. O jaki monitoring chodzi?
Monitorowanie polskich rodzin przez ZUS
fot. StockAdobe
W miniony poniedziałek na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się konferencja o nazwie „Rodzina fundamentem niepodległości”. Oprócz rządzących wzięli w niej udział także przedstawiciele ZUS. Przy okazji podzielili się nowym pomysłem, który miałby poszerzyć zakres monitorowania polskich rodzin. Na czym miałby on polegać?

Rodzina fundamentem polskiej niepodległości

Podczas konferencji rządzący podkreślali, jak ważna jest rola rodziny we współczesnym świecie, a także wspominali jej istotną rolę w budowaniu Polski niepodległej. Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że „Polska przez 123 lata rozbiorów nie przetrwała na mapach świata, w instytucjach i systemach, ale przetrwała w religii, kulturze, w języku, w rodzinie”. A skoro rodzina jest tak istotna, należy jej się szczególna ochrona, ale też troska o nią.

Masz pytania na temat szczepień? Wątpliwości? Zadaj pytanie ekspertom!
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

ZUS chce większego monitoringu rodzin

W myśl dbania o rodzinę głos zabrała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska, która zaproponowała, żeby powołać odrębną instytucję, której zadaniem będzie jeszcze szerszy niż do tej pory zakres monitorowania sytuacji polskich rodzin. Zaznaczyła, że chodzi tu o instytucję, która byłaby nakierowana na dobro rodziny, a nie jedynie kontrolowała kwestie finansowe. „Chodzi tu nie tylko o ewaluację dochodów, co jest kluczowe, jeżeli chodzi o podnoszenie poziomu życia, ale o taki monitoring, który bardzo szeroko popatrzyłby na dobro rodziny” - powiedziała.
Nie wiadomo konkretnie, o jakie badanie „dobra rodziny” miałoby chodzić i na jakich zasadach miałby się odbywać ten monitoring.

Podczas konferencji dyskutowano też nad flagowym programem obecnego rządu, tj. Rodzina 500+, którego założeniem jest nie tylko wsparcie finansowe rodzin, lecz także zachęcanie ich do zawierania związków małżeńskich, co podkreślał podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk.

Co myślicie o nowym pomyśle ZUS-u? Czy taka dodatkowa kontrola jest uzasadniona i faktycznie może wpłynąć na dobro rodziny?

A Ty? Spróbowałaś już szczęścia w naszych konkursach? Sprawdź, co aktualnie możesz wygrać:​

Źródło: wpolityce.pl

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Zimowy wypoczynek