ZUS zaczął ostre kontrole L4 i macierzyńskiego.
fot. Adobe Stock

ZUS zaczął ostre kontrole L4 i macierzyńskiego. Część mam traci świadczenia!

ZUS bezlitośnie kontroluje osoby, które przebywają na L4. Niestety, ofiarami kontroli są także kobiety w ciąży i młode mamy, przebywające na urlopie macierzyńskim. Pandemia sprawiła także, że straciły one część pieniędzy.
Joanna  Biegaj
ZUS zaczął ostre kontrole L4 i macierzyńskiego.
fot. Adobe Stock
Celem przebywania na zwolnieniu lekarskim, czyli popularnym L4 jest leczenie się. W związku z tym pracownik nie powinien w tym czasie wyjeżdżać, odwiedzać przyjaciół, remontować mieszkania. ZUS kontroluje, czy rzeczywiście osoba na zwolnieniu koncentruje się na tym, by wrócić do zdrowia, czy ten czas traktuje bardziej na zasadach urlopu i czasu wolnego.

Pandemia sprzyja kontrolom?

Od momentu wybuchu pandemii koronawirusa inspektorzy sprawdzili ponad ćwierć miliona zwolnień lekarskich. Skutkiem kontroli było wstrzymanie lub zmniejszenie zasiłków chorobowych aż 200 tysiącom osób. W ten sposób Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaoszczędził aż ćwierć miliarda złotych. 

Kobiety w ciąży i na urlopach macierzyńskich

Na kontrolach ucierpiały także kobiety w ciąży i te, które przebywały na urlopie macierzyńskim. ZUS zakwestionował przyznane im zasiłki.

W tych sytuacjach pojawił się także inny problem – gdy pracodawca z powodu pandemii koronawirusa zmniejszył pensje swoim pracownikom, spowodowało to niekorzystne naliczanie zasiłków, wypłacanych w czasie ciąży oraz po urodzeniu dziecka.

Analiza dokumentacji

W niektórych przypadkach ZUS nie odwiedzał nawet kontrolowanych osób w domach, a jedynie przeanalizował dokumentację.

„Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich, także osoby, które kiedyś były już pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia. Sprawdzamy także osoby, które mają bardzo wysoką podstawę wymiaru zasiłku albo przebywają na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia” - wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Źródło: superbiz.se.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy