GRY
 
 

Zwężony napletek

zapytajnik3.jpg
Podczas ostatniej wizyty u pediatry dowiedziałam się, że mój dziewięciomiesięczny synek ma zwężony napletek. Co to za dolegliwość? Czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny?

Do końca drugiego roku życia napletek jest przyklejony do żołędzi prącia i nie daje się łatwo odprowadzić. Nie należy go za wszelką cenę odklejać. Natomiast rzeczywiste zwężenie napletka może stanowić problem, ponieważ utrudnia odpływ moczu. Sprzyja to rozwojowi zakażenia w drogach moczowych i zagraża nerkom. Widocznym objawem zwężenia może być stałe wypełnianie się napletka moczem przy jego oddawaniu (tworzy się balonik) oraz bardzo wąski, często przerywany strumień moczu. Konieczna jest wówczas wizyta u chirurga dziecięcego. Jeżeli jednak chłopczyk oddaje mocz swobodnie oraz nie miewa nawracających stanów zapalnych napletka, to wizyta u chirurga nie jest sprawą pilną. Proszę jednak z takiej wizyty nie rezygnować, bo porada specjalisty rozwieje wątpliwości.


Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra.
Redakcja poleca: Jakie leki na gorączkę u dziecka: radzi ekspert – film
Kiedy u dziecka trzeba obniżać gorączkę, lepszy będzie paracetamol czy ibuprofen? Dlaczego bardziej skuteczne są leki w syropie niż w czopku: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj