Strajk pielęgniarek i położnych
fot. Adobe Stock

Pielęgniarki i położne planują STRAJK. Chodzi o pieniądze (i COVID-19!)

"Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzje o podjęciu przygotowań do wszczęcia sporów zbiorowych" – powiedziała Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Dorota Gardias. Czy czeka nas strajk generalny?
Aleksandra Zaborowska
Strajk pielęgniarek i położnych
fot. Adobe Stock
Związek zawodowy pielęgniarek i położnych grozi strajkiem generalnym i apeluje do rządu o jak najszybszą publikację ustawy o dodatku COVID-owym dla wszystkich pracowników służby zdrowia.

Czy odbędzie się strajk pielęgniarek?

Pielęgniarki i położne chcą protestować przeciwko obecnym płacom. Związek zawodowy głośno apeluje o wprowadzenie w życie ustawy, która zapewnia 100% dodatkowej wypłaty w formie tzw. „dodatku COVID-owego”.

Chociaż prezydent Duda podpisał ustawę 3 listopada, posłowie PiS twierdzą, że dodatek zapewniający dodatkową wypłatę wszystkim pracownikom szpitali pracującym z pacjentami covidowymi został przyjęty… przez pomyłkę! Partia chce wrócić do poprzedniego zapisu, w którym dodatek należał się jedynie personelowi skierowanemu przez wojewodę do szpitali COVID.
 
Zaledwie dwa dni temu szefowa związku zawodowego Krystyna Ptok apelowała, że sytuacja w służbie zdrowia osiągnęła stan krytyczny, a rząd „w sposób karygodny” próbuje jeszcze odebrać dużej części personelu medycznego należne im dodatki. Poinformowała także, że pielęgniarki i położne przygotowują spory zbiorowe, a nawet dopuszczają możliwość strajku generalnego.

„Uważamy, że jest to konieczne. Ignorowanie środowiska pielęgniarek i położnych jest coraz częstsze” – powiedziała Ptok.  
Źródło: Businness Insider

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy