Pies dla niemowlaka i malucha

5 powodów, by kupić dziecku psa lub kota

Małe dzieci szybciej rozwijają się w towarzystwie zwierząt. To pewnik. Jednak zanim weźmiesz do domu psa, kota lub chomika, zastanów się, czy to na pewno dobry pomysł.
Pies dla niemowlaka i malucha

Dzieci uwielbiają obserwować, jak zwierzęta jedzą, zasypiają, bawią się i myją. Psychologowie dziecięcy i lekarze zgodnie potwierdzają, że zwierzęta spełniają funkcje terapeutyczne. Bliski kontakt z nimi może usprawnić dziecko ruchowo (dziecko biega za ukochanym zwierzątkiem), emocjonalnie i uczuciowo.
 

1. Zwierzak uczy odpowiedzialności

Okazuje się, że dziecko wychowujące się ze zwierzętami przejawia większe poczucie odpowiedzialności, jest lepiej przygotowane do życia w grupie, mniej agresywne. Potrafi współdziałać z rówieśnikami.
 
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

2. Pies lub kot zapewnia poczucie bezpieczeństwa i daje dziecku pewność siebie

Obecność zwierzęcia w domu pomaga lękliwym i nieśmiałym dzieciom. Uczą się przy nim odwagi. Z psem-przyjacielem nie boją się wyjść samodzielnie na podwórko. Tulenie się do miękkiej sierści psa czy kota uspokaja, koi nerwy.
 

3. Opieka nad zwierzakiem rozwija samodzielność dziecka

Dziecko, które opiekuje się zwierzęciem, karmi je, myje, dba o spacery, uczy się samodzielności, podejmowania decyzji, a także tolerancji - przecież to często zwierzę decyduje, czy w danym momencie ma ochotę na zabawę lub pieszczotę.

Sprawdź, czy twój 3-4-latek jest samodzielny - test

4. Zwierzak ułatwia kontakty z rówieśnikami

Spacery z psem, kotem czy królikiem to świetna okazja, by nawiązać znajomość z nowym kolegą. Nieśmiałe dziecko zapomina o swoich lękach, koncentrując się na zwierzęciu i jego potrzebach.
 

5. Zwierzak stymuluje rozwój mowy dziecka

Dziecko jest zachwycone poczynaniami zwierzęcego przyjaciela. Cieszy się każdą jego nową zabawą, chce z nim rozmawiać, opowiadać wszystkim, czego dokonał jego pupil. Kontakt ze zwierzęciem znacznie przyspiesza rozwój mowy dziecka (zobacz film, jak wspierać rozwój mowy dziecka).

Zobacz też 10 sposobów na wspieranie rozwoju dziecka
Zanim postanowisz o tym, że w waszym domu zamieszka zwierzę, rozważ dobrze, co się z tym wiąże. Koniecznie zajrzyj na następną stronę.
 Pamiętaj, że:

● Zwierzę to odpowiedzialność

Jeśli zdecydujesz się, by Wasza rodzina powiększyła się o psa, kota czy morską świnkę, musisz stwierdzić, czy masz czas zajmować się zwierzątkiem - wyjść na spacer, przygotować posiłek. Trzeba też znaleźć czas na zabawę ze zwierzakiem i przytulanie, a gdy zajdzie potrzeba - iść z nim do weterynarza. Chociaż warto wciągać dziecko w obowiązek opiekowania się zwierzątkiem, to jednak spadnie on przede wszystkim na ciebie.
- Szczepienia, odrobaczanie. Przynajmniej raz w roku powinniście ze swoim pupilem odwiedzić weterynarza. Zwierzęta trzeba zaszczepić, a psy i koty - koniecznie raz do roku odrobaczyć. Zapobiegnie to przenoszeniu chorób odzwierzęcych na członków rodziny. (Sprawdź, jak można zarazić się toksoplazmozą).
- Stała opieka. Gdy wyjeżdżacie na wakacje, będziecie musieli zabrać ze sobą zwierzę (nie zawsze jest to możliwe) lub znaleźć kogoś, kto się nim odpowiedzialnie zaopiekuje podczas waszej nieobecności.
- Leczenie. Zwierzętom też zdarza się katar, kaszel, grypa, a także poważniejsze schorzenia. Trzeba się liczyć z tym, że w razie konieczności zwierzę trzeba leczyć, co wiąże się z kosztami.

● Ważny jest wybór zwierzaka

Najwięcej korzyści dziecko czerpie oczywiście z kontaktów z psem czy kotem. Pies może się stać najlepszym przyjacielem dziecka. Jednak opieka nad nim zabiera dużo czasu.
- Polecane rasy. Bardzo przyjaźnie do dzieci ustosunkowane są: boksery, dalmatyńczyki, jamniki, golden retrivery, posokowce. Odradzamy dobermany i cocker spaniele.
- Kundelki: tak czy nie? Raczej tak: żyją bardzo długo i rzadko chorują. Jeśli jest to pies przez nas przygarnięty lub ze schroniska, bardzo szybko przywiązuje się do właścicieli i okazuje swoją wdzięczność.
- Mniejsze zwierzątko. Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na psa czy kota, może warto zdecydować się na mniejsze zwierzątko. Dziecko pokocha również świnkę morską, chomika, żółwia, kanarka, a nawet rybki. Warto jednak pamiętać, że zwierzątka te żyją krótko i dziecko może mocno przeżyć stratę swojego ulubieńca.

Sprawdź, co robić w przypadku śmierci zwierzątka.

● Alergik nie powinien mieć zwierzaka

Gdy dziecko jest uczulone na sierść zwierząt, obecność ukochanego pupila ma niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Większość alergologów uważa, że jeśli dziecko jest alergikiem, nie powinno się kupować mu zwierzęcia. Nawet jeśli testy alergiczne wykazują, że nie jest uczulone np. na sierść psa, istnieje niebezpieczeństwo, że z czasem się uczuli, a wtedy trzeba będzie się rozstać z ukochanym zwierzątkiem. Niestety, uczulać mogą właściwie wszystkie zwierzęta domowe: pies, kot, świnka morska, królik, szczur, rybki (a właściwie suchy pokarm dla nich). Jedyne udomowione zwierzę niepowodujące uczuleń to żółw.

Zobacz też, co sądzą alergolog i weterynarz o zwierzakach dla alergika.Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy