Tradycje porodowe
fot. WaterAid/ Paul Watt

Zobacz niesamowite zdjęcia pokazujące, jak noworodki są witane na świecie

Jak wyglądają obrzędy związane z pojawieniem się nowego członka rodziny w różnych krajach, społecznościach i kulturach? koniecznie zobacz te wyjątkowe fotografie.
Dominika Bielas
Tradycje porodowe
fot. WaterAid/ Paul Watt
Choć sam poród jest podyktowany przez biologię, nie wszędzie wygląda tak samo. W wielu kulturach jest to wydarzenie wymagające szczególnych przygotowań. Z przyjściem na świat dziecka wiążą się również niesamowite rytuały i obrzędy podyktowane przez lokalne wierzenia i religie.

Organizacja WaterAid w ramach kampanii Water Effect przygotowała niesamowity cykl fotografii pokazujący tradycje okołoporodowe praktykowane w różnych zakątkach świata. W wielu z tych obrzędów woda odgrywa kluczową rolę, ale nie każdy ma do niej łatwy dostęp. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na to, jak bardzo trzeba chronić matki i dzieci. Organizacja zaznacza także, że to dzięki dostępowi do czystej wody, przyzwoitych warunków sanitarnych i właściwej higieny w ośrodkach zdrowia dzieci na całym świecie mają szansę na lepszy start w życie.

Zambia

18-letnia Linety kąpie swoją miesięczną córeczkę Marię w Nsambilo. Jest to mikstura ochronna przygotowana z korzeni drzew. Rodzice wierzą, że ten rytuał zapewni ich dziecku zdrowie i ochronę przed złymi duchami.
  Tradycje okołoporodowe na świecie
fot. WaterAid/Chileshe Chanda
 
Maluch otrzymuje także kakonde. Jest to specjalny naszyjnik, który ma ochronić dziecko przed wymiotami, biegunką i złymi urokami.
 
Zwyczaje porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Chileshe Chanda

Madagaskar

21-letnia Nome po porodzie nosi tradycyjną maskę, by ochronić się przed słońcem i złymi duchami. Jest to specjalna biała pasta przygotowana z gałęzi drzewa sandałowego i wody.
Tradycje okołoporodowe na świecie
fot. WaterAid/ Ernest Randriarimalala
 

Indie

22-letnia Rinku „namaszcza oczy” swojego dziecka, by odpędzić złe duchy, malując je czarnym sypkim proszkiem - kajal.
 
Zwyczaje porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Prashanth Vishwanathan
 

Japonia

29-letnia Natsumi karmi swoją czterotygodniową córeczkę Miwę podczas ceremonii Okuizome. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „pierwsze jedzenie”. Po tym uroczystym posiłku zaczyna się stopniowo wprowadzać dziecku pokarmy stałe.
Zyczaje porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Kodai

Szkocja

Pięciotygodniowa Emma otrzymuje monetę. Zwyczaj ten ma zapewnić dziecku szczęście i dobrobyt.

Zwyczaje porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Paul Watt
 

USA

Ksiądz chrzci czteromiesięczną Emmeline. Niektórzy katolicy uważają, że obrzęd polewania głowy dziecka święconą wodą, uwalnia od grzechu.

Obrzędy porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Jill Costantino 

Uganda

30-letnia Nagit siedzi w progu swojego domu po ceremonii błogosławieństwa. Polega ona na nacieraniu ciała dziecka kawałkiem drzewa Etopojjo nasiączonym wodą. Wokół nadgarstków, kostek, szyi i talii maluszka związano także małe sznurki. 

Obyczaje porodowe na świecie

fot. WaterAid/James Kiyimba
 

Aby powitać noworodka członkowie klanu tańczą i śpiewają. Wszyscy z tej okazji piją także z jednej tykwy na znak pokoju i wspólnoty.


fot. WaterAid/James Kiyimba

Szwecja

31-letni Sebastian przecina pępowinę. Zdaniem wielu rodziców pomaga to ojcom poczuć większą więź z dzieckiem, a także aktywnie uczestniczyć w narodzinach maluszka.

Obaczyaje porodowe na świecie
WaterAid/ Mikaela Lindström

Ghana

30-letnia Vida trzyma na rękach miesięcznego Davida. Z drzew, które widać za kobietą zbiera się korę, którą następnie się gotuje w wodzie. Płyn przelewa nad dzieckiem, by ochronić maluszka przed problemami żołądkowymi.
Obyczaje porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Eliza Powell
 
21-letnia Mary i jej mąż Sampson swojemu synkowi wykonali tradycyjne nacięcie na policzku. Rytuał wykonany przez szamana ma ochronić dziecko przed drgawkami. Obydwoje rodzice zostali także poddani temu obrzedowi jako niemowlęta.
Rytuały porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Eliza Powell

Malawi

Świeżo upieczone mamy otrzymują specjalną owsiankę z soi, mąki kukurydzianej i cukru. Ma to im dodać energii i niezbędnych składników odżywczych. Na zdjęciu 26-letnia Lucia z córeczką.
Obyczaje porodowe na świecie
fot. WaterAid/ Jenny Lewis
 
Źródło: WaterAid [content:0_26102,0_23895,2_1337,0_20925:CMNews]
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy