nogi, pielęgnacja ciała, kobieta, depilacja nóg
fot. Fotolia

Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?

Jak powstają żylaki? Jak im zapobiegać? Jakie metody leczenia żylaków są najskuteczniejsze? Na te pytania odpowiada dr n. med. Adam Sowiński – chirurg naczyniowy, flebolog ze Szpitala Zacisze ENEL-MED. Podpowiemy ci również, jak wybrać odpowiedni wyrób uciskowy.
Monika Karbarczyk
nogi, pielęgnacja ciała, kobieta, depilacja nóg
fot. Fotolia

Co przyczynia się do powstawania żylaków? 

dr n. med. Adam Sowiński: Przyczyną chorób żylnych jest tzw. refluks żylny, czyli cofanie się krwi. Płynąc od stóp do serca, krew musi pokonać siłę grawitacji. Pomagają jej w tym zastawki żylne - to one warunkują jednokierunkowy przepływ krwi. Gdy zostaną uszkodzone, krew nie jest sprawnie odprowadzana i zalega w żyłach. Dochodzi do przewlekłego nadciśnienia żylnego, w wyniku czego powstają żylaki. Zwykle mają one niebiesko-siny kolor, są poszerzone, wydłużone i przez to widoczne na powierzchni skóry. 
Żylaki pięć razy częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle po 30. roku życia (ale mogą i wcześniej). 
Do ich powstawania może przyczynić się ciąża, stojący lub siedzący tryb życia, dźwiganie ciężarów, zaparcia, nadwaga i brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, a także noszenie wysokich obcasów (u kobiet). 

Warto przeczytać: Puchną, rosną, bolą… Jak ulżyć stopom w ciąży?
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

dr n. med. Adam Sowiński: W profilaktyce przeciwżylakowej najistotniejsze jest stałe obniżanie ciśnienia żylnego. Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, zaleca się: 
 • aktywność fizyczną (poprawia krążenie żylne)
 • unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium (wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych),
 • osobom prowadzącym siedzący lub stojący tryb życia regularne poruszanie nogami (częste wstawanie czy chodzenie, wykonywanie prostych ćwiczeń typu wspinanie się na palce i opadanie na pięty - tego typu ćwiczenia pobudzają mięśnie łydek i tym samym poprawiają krążenie krwi). 
Należy również unikać:
 • zakładania nogi na nogę - utrudnia to swobodny przepływ krwi,
 • obcisłej garderoby (w tym skarpet z gumką, wysokich butów z obcisłą cholewką). 

Jak się diagnozuję chorobę żylną bóg i kiedy należy leczyć żylaki?

dr n. med. Adam Sowiński: Choroby układu żylnego diagnozuje się w oparciu o badanie fizykalne oraz USG. Żylaki bezwzględnie powinny być leczone, gdy pojawiają się bolesność i obrzęki nóg, zmiany egzematyczne skóry lub owrzodzenia. Należy pamiętać, że głównym celem leczenia jest zapobieganie groźnym powikłaniom tej choroby. 

Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku żylaków?

dr n. med. Adam Sowiński: Zwykle zaleca się noszenie uciskowych rajstop, pończoch lub podkolanówek przeciwżylakowych - ta metoda w większości przypadków jest skuteczna. Czasem jednak konieczne jest leczenie małoinwazyjne, takie jak terapia falami radiowymi (VENEFIT) czy skleroterapia, lub inwazyjne (chirurgiczne usunięcie żylaków). 
Obecnie za najskuteczniejszą, a przy tym bezpieczną, metodę wśród wszystkich małoinwazyjnych zabiegów uznaje się VENEFIT. Dzięki specjalnemu cewnikowi wysyłającemu fale o częstotliwości radiowej uzyskuje się zapadnięcie, a następnie zamknięcie niewydolnej żyły. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG, co umożliwia dokładne monitorowanie procesu oraz natychmiastową ocenę jego skuteczności.
Ablacja żylaków przy użyciu fal radiowych może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, które w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego czy stosowanego dolędźwiowo, nie wymaga hospitalizacji. Badania wykazały, że leczenie metodą VENEFIT jest związane z dużo mniejszym ryzykiem występowania krwiaków, zasinień czy dolegliwości bólowych, w porównaniu z tradycyjną operacją czy metodami laserowymi. W związku z tym, że nie wykonuje się cięć skóry, nie dochodzi do zakażeń ran. Dzięki minimalnej inwazyjności tej metody leczenia, powrót do codziennych czynność, w tym pracy zawodowej, jest możliwy już po kilku dniach.

Polecamy: Nie lekceważ obrzęków w ciąży

Redakcja Babyonline.pl radzi:

Jak wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?

Prawidłowy dobór wyrobów uciskowych ma ogromne znaczenie w leczeniu żylaków - nieprawidłowo dobrane pończochy, podkolanówki czy rajstopy uciskowe mogą pogorszyć zdrowie osoby chorej. 
Najlepiej skonsultować się w tej kwestii z pielęgniarką lub lekarzem - dokonają oni odpowiednich pomiarów kończyny i wypiszą je na recepcie.
Pomiar kończyny wykonuje się na różnych jej poziomach (górna część uda, środkowa część uda, obwód pod kolanem, obwód łydki, nad kostką) - patrz rycina 1. Dodatkowo zmierzyć należy obwód bioder oraz talii.  Najlepiej byłoby, gdyby pomiar został wykonywany bezpośrednio po nocnym odpoczynku w pozycji z lekko uniesionymi kończynami.
 
 
Ryc. 1. Miejsca pomiarów kończyny i tabela rozmiarów gotowych wyrobów uciskowych/ Wydawnictwo Continuo

Do wyrobów uciskowych zalicza się:
 • podkolanówki, 
 • pończochy do połowy uda,
 • pończochy,
 • rajstopy dla kobiet i mężczyzn,
 • rajstopy dla kobiet w ciąży.
Ryc. 2 Rodzaje wyrobów uciskowych/ Wydawnictwo Continuo

Wyroby uciskowe dzieli się na cztery klasy:
 • I klasa ucisku – 18-21 mm Hg
Pierwszy stopień ucisku stosuje się u osób mających niewielkie żylaki oraz u chorób z niewielkimi objawami choroby żylnej. Wyroby uciskowe z tej kategorii zaleca się również profilaktycznie osobom obarczonym wysokim ryzykiem zachorowania na chorobę żylną, tj, prowadzącym stojący lub siedzący tryb życia, skarżącym się na bolesność i obrzęki nóg, mającym teleangiektazje.
 • II klasa ucisku – 25-32 mm Hg
Wyroby zaklasyfikowane do tej grupy zaleca się chorym po zabiegach operacyjnych oraz po skleroterapii. Znajdują one również zastosowanie w leczeniu: zakrzepicy żylnej żył głębokich,  zapalenia zakrzepowego żył powierzchownych, zachowawczym owrzodzeń żylnych goleni. Należy je również stosować u kobiet w ciąży z żylakami bez obrzęków kończyn.
 • III klasa ucisku – 35-45 mmHg
Wyroby uciskowe trzeciej klasy ucisku zaleca się w leczeniu obrzęku limfatycznego o charakterze odwracalnym, w niektórych zaawansowanych postaciach niewydolności żylnej oraz u kobiet w ciąży z zaawansowanymi żylakami i obrzękami kończyn.
 • IV klasa ucisku powyżej 60 mm Hg.
Wyroby uciskowe czwartej klasy ucisku znajdują zastosowanie w leczeniu obrzęku limfatycznego o charakterze nieodwracalnym oraz w zaawansowanym zespole pozakrzepowym.

Polecamy:
Na podstawie książki "Kompresjoterapia – przewodnik praktyczny dla fizjoterapeutów i pielęgniarek"(Wydawnictwo Continuo, 2013. 
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy