GRY
 
 

Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?

Jak powstają żylaki? Jak im zapobiegać? Jakie metody leczenia żylaków są najskuteczniejsze? Na te pytania odpowiada dr n. med. Adam Sowiński – chirurg naczyniowy, flebolog ze Szpitala Zacisze ENEL-MED. Podpowiemy ci również, jak wybrać odpowiedni wyrób uciskowy.

nogi, pielęgnacja ciała, kobieta, depilacja nóg
fot. Fotolia

Co przyczynia się do powstawania żylaków? 

dr n. med. Adam Sowiński: Przyczyną chorób żylnych jest tzw. refluks żylny, czyli cofanie się krwi. Płynąc od stóp do serca, krew musi pokonać siłę grawitacji. Pomagają jej w tym zastawki żylne - to one warunkują jednokierunkowy przepływ krwi. Gdy zostaną uszkodzone, krew nie jest sprawnie odprowadzana i zalega w żyłach. Dochodzi do przewlekłego nadciśnienia żylnego, w wyniku czego powstają żylaki. Zwykle mają one niebiesko-siny kolor, są poszerzone, wydłużone i przez to widoczne na powierzchni skóry. 
Żylaki pięć razy częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, zwykle po 30. roku życia (ale mogą i wcześniej). 
Do ich powstawania może przyczynić się ciąża, stojący lub siedzący tryb życia, dźwiganie ciężarów, zaparcia, nadwaga i brak ruchu, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, a także noszenie wysokich obcasów (u kobiet). 

Warto przeczytać: Puchną, rosną, bolą… Jak ulżyć stopom w ciąży?
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

dr n. med. Adam Sowiński: W profilaktyce przeciwżylakowej najistotniejsze jest stałe obniżanie ciśnienia żylnego. Biorąc pod uwagę wcześniej wymienione czynniki, zaleca się: 
  • aktywność fizyczną (poprawia krążenie żylne)
  • unikanie gorących kąpieli, sauny i solarium (wysoka temperatura wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych),
  • osobom prowadzącym siedzący lub stojący tryb życia regularne poruszanie nogami (częste wstawanie czy chodzenie, wykonywanie prostych ćwiczeń typu wspinanie się na palce i opadanie na pięty - tego typu ćwiczenia pobudzają mięśnie łydek i tym samym poprawiają krążenie krwi). 
Należy również unikać:
  • zakładania nogi na nogę - utrudnia to swobodny przepływ krwi,
  • obcisłej garderoby (w tym skarpet z gumką, wysokich butów z obcisłą cholewką). 

Jak się diagnozuję chorobę żylną bóg i kiedy należy leczyć żylaki?

dr n. med. Adam Sowiński: Choroby układu żylnego diagnozuje się w oparciu o badanie fizykalne oraz USG. Żylaki bezwzględnie powinny być leczone, gdy pojawiają się bolesność i obrzęki nóg, zmiany egzematyczne skóry lub owrzodzenia. Należy pamiętać, że głównym celem leczenia jest zapobieganie groźnym powikłaniom tej choroby. 

Jakie metody leczenia stosuje się w przypadku żylaków?

dr n. med. Adam Sowiński: Zwykle zaleca się noszenie uciskowych rajstop, pończoch lub podkolanówek przeciwżylakowych - ta metoda w większości przypadków jest skuteczna. Czasem jednak konieczne jest leczenie małoinwazyjne, takie jak terapia falami radiowymi (VENEFIT) czy skleroterapia, lub inwazyjne (chirurgiczne usunięcie żylaków). 
Obecnie za najskuteczniejszą, a przy tym bezpieczną, metodę wśród wszystkich małoinwazyjnych zabiegów uznaje się VENEFIT. Dzięki specjalnemu cewnikowi wysyłającemu fale o częstotliwości radiowej uzyskuje się zapadnięcie, a następnie zamknięcie niewydolnej żyły. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG, co umożliwia dokładne monitorowanie procesu oraz natychmiastową ocenę jego skuteczności.
Ablacja żylaków przy użyciu fal radiowych może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym, które w przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego czy stosowanego dolędźwiowo, nie wymaga hospitalizacji. Badania wykazały, że leczenie metodą VENEFIT jest związane z dużo mniejszym ryzykiem występowania krwiaków, zasinień czy dolegliwości bólowych, w porównaniu z tradycyjną operacją czy metodami laserowymi. W związku z tym, że nie wykonuje się cięć skóry, nie dochodzi do zakażeń ran. Dzięki minimalnej inwazyjności tej metody leczenia, powrót do codziennych czynność, w tym pracy zawodowej, jest możliwy już po kilku dniach.

Polecamy: Nie lekceważ obrzęków w ciąży
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami