GRY
 
 

Żylaki - jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?

Żylaki ma niemal połowa Polek. Pierwsze zmiany na gładkich dotąd nogach najczęściej pojawiają się w czasie ciąży. Skąd się biorą? Jak im zapobiec? Co robić, gdy już są?

kobieta, mama, ciąża, nogi
Żylaki to poszerzone, wypukłe żyły na nogach. Wyglądają kiepsko, a co gorsza wiążą się z różnymi dolegliwościami (swędzenie, mrowienie, ból, kurcze, uczucie ciężkości, obrzęki). Mogą też prowadzić do powikłań, m.in. do stanów zapalnych żył.

Skąd się biorą żylaki?

Docierająca do nóg krew, wraca do serca dzięki mięśniom nóg, tworzących tzw. pompę mięśniową, która uciskając żyły wypycha ją do góry. Pomagają w tym mieszczące się w żyłach zastawki, które nie pozwalają jej spłynąć w dół. Gdy ten sprytny mechanizm szwankuje, uwięziona w nogach krew gromadzi się w żyłach i poszerza je. Najpierw widać tylko "pajączki" - siateczkę czerwonych żyłek, potem coraz bardziej wypukłe i kręte żylaki.
Redakcja poleca: Żylaki w ciąży - film
Sprawdź, co robić, aby uniknąć żylaków w ciąży. Poznaj praktyczne sposoby, które możesz stosować na co dzień.

Kto jest na nie narażony?

Decydujące są skłonności genetyczne, czyli wrodzony defekt tkanki łącznej, z której zbudowane są ściany żył. Otyłość, stojąca praca, zbyt wysokie obcasy czy gorące kąpiele mogą przyspieszyć pojawienie się żylaków u osoby, która ma do nich skłonność, jednak same w sobie ich nie powodują.

Dlaczego żylaki ujawniają się w ciąży?

Jest kilka przyczyn.
Po pierwsze, progesteron zmniejsza napięcie ścian naczyń, sprawia, że stają się bardziej rozciągliwe i podatne na deformację.
Po drugie, podczas ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej, a więc osłabione żyły są bardziej obciążone.
Po trzecie, powiększająca się macica uciska naczynia żylne miednicy małej, co utrudnia przepływ krwi w kierunku serca.
Po czwarte, wpływ na pojawienie się żylaków może mieć także związana z ciążą zmiana stylu życia (mniej ruchu) oraz zwiększona masa ciała, jednak ani ciąża, ani pozostałe czynniki nie powodują tych zmian. Sprzyjają jedynie ich ujawnieniu się.

Polecamy: Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami