
Żylaki - jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć?
Skąd się biorą żylaki?
Docierająca do nóg krew, wraca do serca dzięki mięśniom nóg, tworzących tzw. pompę mięśniową, która uciskając żyły wypycha ją do góry. Pomagają w tym mieszczące się w żyłach zastawki, które nie pozwalają jej spłynąć w dół. Gdy ten sprytny mechanizm szwankuje, uwięziona w nogach krew gromadzi się w żyłach i poszerza je. Najpierw widać tylko "pajączki" - siateczkę czerwonych żyłek, potem coraz bardziej wypukłe i kręte żylaki.Kto jest na nie narażony?
Decydujące są skłonności genetyczne, czyli wrodzony defekt tkanki łącznej, z której zbudowane są ściany żył. Otyłość, stojąca praca, zbyt wysokie obcasy czy gorące kąpiele mogą przyspieszyć pojawienie się żylaków u osoby, która ma do nich skłonność, jednak same w sobie ich nie powodują.Dlaczego żylaki ujawniają się w ciąży?
Jest kilka przyczyn.Po pierwsze, progesteron zmniejsza napięcie ścian naczyń, sprawia, że stają się bardziej rozciągliwe i podatne na deformację.
Po drugie, podczas ciąży zwiększa się objętość krwi krążącej, a więc osłabione żyły są bardziej obciążone.
Po trzecie, powiększająca się macica uciska naczynia żylne miednicy małej, co utrudnia przepływ krwi w kierunku serca.
Po czwarte, wpływ na pojawienie się żylaków może mieć także związana z ciążą zmiana stylu życia (mniej ruchu) oraz zwiększona masa ciała, jednak ani ciąża, ani pozostałe czynniki nie powodują tych zmian. Sprzyjają jedynie ich ujawnieniu się.
Polecamy: Jak się pozbyć żylaków i wybrać odpowiedni wyrób uciskowy?
Jak zapobiec żylakom?
- Zbadaj się. Jeśli twoja siostra, mama czy babcia ma żylaki, a ty dopiero planujesz ciążę, sprawdź czy twoje zastawki są wydolne (zrobisz to dzięki badaniu USG doppler) , nawet jeśli nie masz na nogach żadnych widocznych zmian.
-
Noś specjalne, uciskowe rajstopy. Jeżeli badanie wykaże, że zastawki są niewydolne lub nie są tak wydolne, jak powinny, noś przeciwżylakowe rajstopy o stopniowanym ucisku (największym w okolicach stopy i kostki, najsłabszym w okolicy ud), które pomagają krwi wracać do serca. Kupuj je w specjalistycznych sklepach z przeszkolonym personelem, który pomoże ci dobrać odpowiedni rozmiar i stopień ucisku.
Uwaga! Rajstopy z bazaru czy internetu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. - Bierz leki. Leki flebotropowe nie likwidują żylaków, ale wzmacniają żyły, usprawniają krążenie i zmniejszają obrzęki. Choć na ogół można je zażywać podczas ciąży i karmienia piersią, uzgodnij to z lekarzem prowadzącym ciążę.
- Ruszaj się. Tylko mięśnie, które pracują, są w stanie wypychać krew w kierunku serca. Spaceruj, pływaj, ćwicz.
- Dbaj o siebie. Przyszłym mamom zaleca się pilnowanie, by nadmiernie nie przybierały na wadze, nosiły skarpety z luźnym ściągaczem, leżały z nogami uniesionymi ponad poziom tułowia, nosiły buty z szerokimi noskami i chroniły się przed upałem.
Zobacz także: Aktywność fizyczna w ciąży: co ćwiczyć?
Jak się pozbyć żylaków?
Żylaków, zwłaszcza tych, które powstały niedawno, łatwo się pozbyć. Nie wolno jednak odkładać tego na lata, bo z czasem będą coraz większe i coraz trudniejsze do usunięcia. Co może pomóc?- Skleroterapia. Widoczne na skórze pajączki i nieduże pojedyncze żylaki da się zamknąć zastrzykami zasklepiającymi żyły. Można to zrobić dopiero po porodzie (najszybciej 2, 3 miesiące po nim) i zakończeniu karmienia piersią (albo w przerwie w karmieniu - dziecko można wówczas karmić odciągniętym mlekiem). Zabieg trwa 30 minut i nie powoduje konieczności zmiany aktywności ruchowej.
- Miniflebektomia. Nieco większe żylaki usuwa się w znieczuleniu miejscowym przez ok. 2 mm nacięcia w skórze , po których zostają ledwo widoczne blizny (chirurg usuwa żylaki narzędziem przypominającym szydełko). Zabieg trwa do godziny.
- Radykalny stripping. Gdy dochodzi do niewydolności zastawek głównego pnia żyły, konieczna jest poważniejsza operacja, polegająca na jej usunięciu. Robi się to metodą klasyczną przy pomocy sondy poprzez nacięcia w pachwinie i w okolicy kostki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu rdzeniowym lub ogólnym, a rekonwalescencja trwa około dwóch tygodni. Główny pień żylny można także wyłączyć z krwioobiegu metodą laserową poprzez wprowadzenie sondy światłowodowej lub metodą fal radiowych wysokiej częstotliwości przy pomocy odpowiedniej sondy.
KONSULTACJA: dr n. med. Krzysztof Szecówka, specjalista Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej.