GRY
 
 

Żywy Skansen - Drzwi do lasu

11.09.2011, godz. 12.00-17.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na doroczną imprezę Żywy Skansen Drzwi do lasu.

wydarzenia
fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Od 17 lat toruński skansen cyklicznie „ożywa” dzięki licznym atrakcjom związanym z tematem wiodącym w danym roku. Tym razem, z okazji Międzynarodowego Roku Lasów program imprezy zdominowała tematyka leśna. Przewidziano prezentacje edukacyjne, pokazy rzemiosł, zabawy plastyczne i muzyczne oraz różnorakie atrakcje dla małych i dużych, którzy kochają las.

Na początek, po oficjalnym otwarciu imprezy o godz. 12.00, można będzie zobaczyć widowisko pt. Bójta się gajowego w wykonaniu zespołu Lubominianki z Boniewa. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zamienią muzealną kuźnię w pełną atrakcji leśniczówkę, gdzie będzie można m.in. obejrzeć wystawkę związaną z historią leśnictwa w naszym województwie i wziąć udział w konkursie.

Zespół Szkół Leśnych z Tucholi przygotował m.in. prezentację sokolników i koncert sygnalistów.
Rzemieślnicy zaprezentują plecionkarstwo z wikliny i z korzenia, bednarstwo oraz wyrób „klumpów” czyli drewnianych butów dla konia.
Stowarzyszenie Tilia będzie szerzyć na swym stanowisku wiedzę o ważnej sztuce rozróżniania grzybów jadalnych i trujących.

Ciekawie zapowiada się też blok prezentacji Muzykowanie na polanie,  podczas którego zapraszamy na koncert na pile, pokaz gry na różnych ludowych instrumentach drewnianych z muzealnej kolekcji oraz na wspólne śpiewanie i granie w improwizowanej leśnej orkiestrze na czymkolwiek.
W Spichlerzu będzie można poznać dwie wystawy. Pierwsza z nich to Zwierzęta idą do nieba. Twórczość Genowefy Magiery z udziałem autorki prac i zajęciami plastycznymi dla dzieci. Druga z wystaw, specjalnie przygotowana na tę imprezę, to Zwierzęta lasu w przedstawieniach ludowych.

Kujawska stodoła zamieni się w akademię wiedzy dzięki prezentacjom, które będą powtarzane kilka razy w ciągu całej imprezy: To nie korniki, to inne szkodniki!,  Las co odpłynął na tratwach, Jak budowano w średniowieczu.  Dwukrotnie w ciągu imprezy chętni zostaną zaproszeni na szczególny spacer szlakiem wierzeń ludowych związanych drzewami rosnącymi na terenie Parku Etnograficznego.
 
W zagrodzie z Borów Tucholskich przewidziano specjalne miejsce na zabawy i zajęcia plastyczne dla dzieci związane z życiem lasu i z postaciami ze znanych bajek, można będzie nawet spotkać się z wilkiem i Czerwonym Kapturkiem. Dla starszych będzie okazja udziału w quizie z nagrodami.
Muzealna ekipa techniczna zaprosi uczestników do wspólnej pracy przy obróbce drewna przy użyciu tradycyjnych narzędzi, do naprawy płotu, utykania mchu w szparach między belkami chaty czy ścinania pnia topoli trafionej niegdyś piorunem.

Wieloletnią tradycją imprez w skansenie było obracanie budynku wiatraka. Tym razem wezwane na pomoc leśne licha uruchomią młyn wodny i sprawią, że ruszą do pracy jego wewnętrzne urządzenia.
Kto zgłodnieje na pewno z przyjemnością  skorzysta z oferty przygotowanej przez liczne reprezentacje okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, wytwórców regionalnych smakołyków, skosztuje ziemniaków z parownika czy posili się pajdą chleba z jagodowym dżemem. Nie zabraknie też stoisk z  rękodziełem.

Bilety: ulgowy 5 zł, normalny 9 zł, rodzinny (2+ 2) 18 zł, dzieci do lat 7 wstęp wolny.

więcej »
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj