GRY
 
 

Żywy skansen w Parku Etnograficznym

16.09.2012r., godz.15.00–18.00 w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się impreza plenerowa - „Codzienność w domu i zagrodzie na przełomie XIX i XX w.”

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
fot. B. Wąsik
Zgodnie z hasłem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Tajemnice codzienności” w skansenowskich zagrodach tętnić będzie życie tradycyjnej kujawskiej wsi. Przygotowane zostaną pokazy prac domowych i gospodarskich, np. szatkowania kapusty, młócenia, oczyszczania i mielenia ziarna, tłoczenia oleju, wyrobu świec, prania, maglowania, drukowania wzorów na serwetkach. W wielu zajęciach można sprawdzić się osobiście.

Dzięki występowi Kapeli „Na Ksebkę” działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaniu usłyszymy muzykę, jaka towarzyszyła Kujawiakom przy okazji różnych uroczystości rodzinnych i zabaw w karczmie. Będą to tradycyjne kujawiaki, mazurki, oberki i polki.

Dzieci zaproszone zostaną na warsztaty wyrobu tradycyjnych kwiatów z bibuły, które kiedyś zdobiły wnętrza chałup, m.in. „święte kąty” oraz na naukę kaligrafii do wiejskiej szkoły.

Imprezie towarzyszyć  będzie kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego oraz swojskiego jadła. Na kramach znajdziemy tradycyjne rzeźby, ozdoby z bibuły, hafty, koronki, malowany fajans, wyroby z wikliny oraz miód (w tym pitny), pierogi, czarninę, kluski ziemniaczane, chleb orkiszowy, serniki, ciasta drożdżowe i wiele innych wyrobów.
           
WSTĘP  BEZPŁATNY

Impreza zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Doładuj
Przeładuj