wydarzenia
tamika.pl
Edukacja

Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Edukacja przedszkolna malucha to ważny moment dla niego i całej rodziny. Często towarzyszy mu stres, który zwykle wynika z niepewności i nieznajomości tego co go czeka.

Postarajcie się przegonić strach, aby od września przedszkole kojarzyło się waszemu dziecku już tylko z radością i przygodą.

Zabawa to przyjemne spędzanie czasu; gra, rozrywka, wygłupy, ale także nauka. W wieku przedszkolnym, nazywanym przez pedagogów wiekiem zabawy, podstawowym elementem każdego dnia dziecka jest właśnie zabawa. Często nie dostrzegamy jej wyjątkowego znaczenia… A jednak wiek zabawy to bardzo ważny etap w rozwoju każdego malucha. Wszystkie rodzaje zabaw, które są w przedszkolu mają wspływ na jego rozwój i osobowość. Bawiące się dziecko rozwija się wszechstronnie; pobudza się intelektualnie, ale też poprawia kondycję fizyczną. W trakcie zabawy dziecko zdobywa pierwsze wiadomości o świecie wzbogacając swoją wiedzę i mowę, wyraża swoje uczucia i pragnienia, daje upust swojej wyobraźni. Utrwala bądź zmienia nabyte już sposoby myślenia. Wraz z wiekiem i rozwojem dzieci ich zabawy również się rozwijają. Zauważa się większą pomysłowość, dłuższy czas zabawy i potrzebę przynależenia do grupy. Zaznacza się ponadto wzrost wytrwałości w dążeniu do celu. Wszystko to podnosi aktywność dziecka na wyższy poziom i przygotowuje do dalszej nauki…. w przedszkolu.

Przygotowujemy dziecko na pójście do przedszkola

Zanim jednak poślemy dziecko do przedszkola, musimy je nauczyć podstawowych zasad potrzebnych do współżycia w grupie, tzn.: dyscypliny, szacunku do drugiej osoby oraz wyrażania własnych emocji i myśli. W przedszkolu maluch nauczy się tych wszystkich zasad jeśli zadba się o jego pozytywny nastrój. Z tym zwykle bywa problem. Dziecko przyzwyczajone dotąd do ciągłej obecności rodzica jest przerażone wizją rozstania z ukochaną mamą. Żeby zmniejszyć strach dziecka przed przedszkolem, warto je wcześniej przygotować do tak trudnej dla niego sytuacji. Zabawę w przedszkole możemy rozpocząć w domu. Nigdzie indziej wasze dziecko nie będzie się czuło tak komfortowo i swobodnie. Zaaranżujmy kilka sytuacji przypominających te które go czekają w przedszkolu.

Dlaczego dzieci boją się pójścia do przedszkola i jak je na nie przygotować?

Dzieci w tym wieku najbardziej boją się porzucenia, boją się, że mama nie wróci, dlatego warto zaaranżować sytuacje, że mama musi wyjść np. po gazetę albo do toalety i zaraz wróci. Taka sytuacja pomoże zrozumieć dziecku, że mama na pewno wróci. W przedszkolu dziecko będzie spędzać kilka godzin bez niej, więc musi czuć się wtedy bezpiecznie. Powinno wiedzieć, że przedszkole jest bezpiecznym miejscem, by na nią czekać. Świetnym pomysłem jest też uczęszczanie z dzieckiem na tzw. zajęcia adaptacyjne w docelowym przedszkolu lub klubie dla dzieci. Takie zajęcia szczególnie są potrzebne dzieciom, którym wszystkie nowe rzeczy przychodzą z trudem. Takie dzieci potrzebują więcej czasu, żeby oswoić się z otoczeniem, nauczycielami, obecnością innych dzieci oraz hałasem. Podczas zajęć dzieci mają okazję poznać różnorodne formy aktywności, rytm przedszkolny, nowe zadania, obowiązki oraz przyjemności. Dzieci rozwijają się uczestnicząc w takich czynnościach jak malowanie, rysowanie, lepienie, wycinanie, ćwiczenia ruchowe, zabawy rytmiczne, muzyczne czy gimnastyka. Uczą się samodzielne jeść, korzystać z toalety, dbać o higienę osobistą, ubierać. Dzieci w wieku przedszkolnym potrafią już nawiązywać kontakty i wchodzić w interakcje z rówieśnikami. Wchodzenie w interakcje z innymi dziećmi rozwija poczucie odpowiedzialności, zdyscyplinowania, umiejętności współpracy z innymi, negocjowania i kompromisu. Zabawa uczy określonych norm zachowania, dzielenia się z innymi i przyjaźni, bez których dziecko staje się samolubne i dominujące. W zabawie dziecko wyraża siebie, poznaje własne możliwości, uczy się przestrzegania reguł postępowania w różnych sytuacjach.

Sprawdź, jak przygotować dziecko do przedszkola - 5 praktycznych sposobów.

Zabawa najważniejsza dla dziecka w wieku przedszkolnym

Należy pamiętać o tym, że dla dziecka w wieku przedszkolnym zabawa jest najważniejszą czynnością, wpływającą na jego rozwój i niczym nie da się jej zastąpić. Zabawa to główny punkt program w wychowaniu przedszkolnym. Jest ona tak silną i trwałą potrzebą dziecka jak potrzeba pokarmu, ruchu, towarzystwa innych dzieci czy rodziców. Bez zabawy oraz swobody ekspresji i spontaniczności nie da się wychowywać człowieka aktywnego, samodzielnego, zdolnego do inicjatywy. Może warto więc pobawić się w przedszkole i zagwarantować dziecku spokojne przejście do kolejnego etapu swojego młodego, słodkiego życia.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA