Edukacja

Wszystko o zajęciach adaptacyjnych przyszłych przedszkolaków

Pierwsze dni w przedszkolu to ciężkie przeżycie. Możesz jednak sprawić, by maluch rozpoczął ten nowy etap życia z uśmiechem.

Przedszkole to nie to samo co zabawa z dziećmi w parku pod okiem mamy, która siedzi tuż obok. Nawet niekwestionowany król piaskownicy w pierwszych dniach, a nawet tygodniach swej przedszkolnej kariery będzie miał nie lada problem, żeby się z mamą lub tatą rozstać.

Zastanawiasz się, jak ułatwić dziecku start w przedszkolne życie? Może dobrym pomysłem będzie przyjście na dni otwarte.

Zajęcia przygotowawcze
Zajęcia przygotowawcze dla maluchów prowadzą kluby osiedlowe, domy kultury, niektóre przedszkola lub specjalizujące się w tym firmy.

Rozważasz, w jakim wieku zapisać na nie dziecko?

Według psychologów dobry czas to ukończone 2–2,5 roku życia. Właśnie wtedy malec zaczyna garnąć się do rówieśników i coraz lepiej porozumiewa się z innymi ludźmi.
Oczywiście nie wszystkie dwulatki potrafią pięknie mówić, wiele z nich posługuje się językiem, który rozumie tylko najbliższa rodzina. Nie znaczy to jednak, że nie mogą wziąć udziału w zajęciach. Dla doświadczonego pedagoga kontakt z takim maluchem nie będzie problemem.
Jeśli uważasz, że twoje dziecko jest bystre, a ma zaledwie półtora roku, też możesz spróbować. Porozmawiaj jednak z osobą, która prowadzi zajęcia. Upewnisz się, czy nie będą dla dziecka zbyt dużym wyzwaniem.

Cel zajęć adaptacyjnych

Najważniejsze cele zajęć adaptacyjnych to nauka rozstawania się z mamą, ale również poznawanie rytuałów, które są podstawą życia przedszkolnego. Najpierw jest powitanie. Z dziećmi wita się pacynka, bo być może niektórym z nich na początku może sprawić problem przywitanie się z innymi dziećmi czy nieznaną im jeszcze panią. Zwykle część czasu jest przeznaczona na luźne zabawy, ale są również zajęcia sprofilowane, inicjowane przez pedagogów czy psychologów, którzy je prowadzą. – Najczęściej są to zabawy muzyczne, plastyczne, słowno-logopedyczne, a czasem również zabawy z językiem angielskim czy parateatralne. Program zajęć dostosowujemy do możliwości grupy i niekoniecznie musi on być realizowany ściśle według schematu – mówi Renata Żabko z poznańskiego ośrodka Trampolina. Nawet wspólne jedzenie posiłków jest dla dzieci wielkim wydarzeniem i przygotowuje je do przedszkolnego życia – dodaje.

Czy zostawiać dziecko same na zajęciach adaptacyjnych?

Zajęcia adaptacyjne przydają się nie tylko maluszkom, ale również ich mamom. Bywa, że dziecko łatwo zaczyna funkcjonować w grupie, za to mama ma kłopot, by rozstać się ze swoją pociechą. – Często się zdarza, że maluchy doskonale się bawią, a mamy koniecznie chcą cały czas czuwać na dzieckiem – mówi Marta Nowak, psycholog z Klubu Malucha we Wrocławiu. – Wtedy musimy rodzicom uświadomić, że właśnie po to są te zajęcia, by start w przedszkolu był łatwiejszy i dla nich, i dla dzieci – dodaje. Na początku rodzice są obecni w czasie zajęć, stopniowo ich rola maleje, ogranicza się do obserwacji. Aż przychodzi moment, gdy trzeba dziecko zostawić. To często jest dla mam trudne. Trzeba namawiać je, by zdecydowały się wyjść z zajęć pod jakimś pretekstem.

Zobacz też: Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

maluch, przedszkolak, przedszkole, dziecko, szkoła, dziewczynka, malowanie
Edukacja
Zerówka czy pierwsza klasa - mamy sześciolatków i siedmiolatków- przeczytajcie
Wciąż zastanawiasz się zerówka czy pierwsza klasa. Przeczytaj, dlaczego edukacja na poziomie "0" jest ono tak ważna i jak możesz w niej pomóc dziecku?

Kupiłaś piórnik, kredki i farby, podręcznik, może nawet tornister. Z takimi gadżetami zaczęła się szkolna kariera twojego dziecka. Kariera na szkolnym „poziomie zero”.  Czy na pewno wiesz, co kryje się za słowami „ przygotowanie do nauki w szkole ”, skoro po pierwszych tygodniach widzisz, że zajęcia w zerówce z prawdziwą szkołą nie mają wiele wspólnego? Spróbujemy odpowiedzieć na pytania, które najczęściej zadają rodzice. Dlaczego sala zerówki nie wygląda jak klasa? Przygotowanie do nauki szkolnej nie musi odbywać się w klasycznych szkolnych ławkach. Wystarczą stoliki jak w przedszkolu i wygodny dywan. Na tym poziomie rozwoju dziecko może skupić uwagę mniej więcej przez 30 min, potrzebuje dużo ruchu i urozmaiconych form zajęć – zajęcia statyczne powinny być przeplatane ruchowymi, które świetnie wpływają na rozwój, np. doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię. Rysowanie przy stolikach, słuchanie opowieści pani w kółku na dywanie, tańce w rytm piosenki – to tylko kilka sposobów na pracę z dziećmi. Siedzenie w ławkach byłoby nie tylko monotonne, ale też niezdrowe i dla ciała, i dla umysłu. Na czym tak naprawdę polega przygotowanie do szkoły? Nie tylko na nauce literek i cyferek. Zdobywanie wiedzy o świecie, rozwój mowy , sprawności manualne, aktywność twórcza, umiejętność pracy w zespole, nawiązywanie kontaktów społecznych – to wszystko solidne podstawy do rozpoczęcia szkolnej kariery. Zerówka służy też wyrównaniu różnic edukacyjnych . Trafiają do niej dzieci, które wcześniej chodziły do przedszkola, i te, które dotąd były w domu. Wspólnie uczą się samodzielności, pracy w grupie, nabierają wiary we własne możliwości i porównują, co potrafią rówieśnicy. Sprawdź w teście , czy dziecko jest gotowe do szkoły.   Dlaczego dzieci w zerówce nie muszą odrabiać...

przedszkole, przedszkolaki, dzień otwarty w przedszkolu
Fotolia
Edukacja
Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka
Chcesz zapisać swoje dziecko do przedszkola? Zanim to zrobisz, wybierzcie się na dzień otwarty w przedszkolu. Dziecko obejrzy zabawki, zapozna się z przedszkolankami, a ty przekonasz się, czy przedszkole, które wybrałaś dla swojego dziecka, jest naprawdę dla niego najlepsze.

Nie chodzi o to, by w ciągu kilku godzin spędzonych w przedszkolu przyzwyczaić dziecko do zmian, które zajdą dopiero we wrześniu. To przecież nierealne. Co nie znaczy, że możesz darować sobie dni otwarte. Wręcz przeciwnie!   Dlaczego warto wybrać się na dzień otwarty w przedszkolu? Największy lęk budzą sytuacje całkiem nam obce. Trzylatek ma prawo do poznania miejsca, w którym od września będzie spędzał niemalże tyle czasu, co w domu. Taka wizyta ma za zadanie także uspokoić ciebie. Gdy zobaczysz, jak twoje dziecko bawi się z innymi dziećmi, i porozmawiasz z paniami, na pewno pozbędziesz się wielu obaw. A twój spokój udzieli się dziecku.     Co powiedzieć dziecku przed dniem otwartym w przedszkolu? Trzylatek wyobrażenie o przedszkolu buduje sobie na podstawie twojej opinii. Dlatego: Nie popadaj w przesadę i nie koloryzuj, twierdząc np., że wszyscy koledzy będą na pewno bardzo mili i będzie można grać na komputerze. W ten sposób już pierwsza wizyta w przedszkolu może zniechęcić dziecko. Uważaj, co mówisz o przedszkolu w obecności dziecka. Jeśli powiesz mu, że w przedszkolu jest fajnie, ale jednocześnie usłyszy ono, jak mówisz do męża, że nie podoba ci się dyrektorka, to dziecko otrzyma dwa sprzeczne komunikaty. Może zacząć się obawiać nowego miejsca, a twoje zachęty będzie przyjmowało z nieufnością. Powiedz dziecku, że wybieracie się do przedszkola, żeby pobawiło się z nowymi kolegami, poznało panie przedszkolanki . Tyle informacji zazwyczaj wystarczy, by zachęcić ciekawego świata trzylatka. Sprawdź także, czego nie mówić przedszkolakowi Na czym polega dzień otwarty w przedszkolu? O dniach otwartych w przedszkolu często mówi się, że to okres integracyjny lub okres adaptacyjny . Bo tak rzeczywiście jest! Dzieci w tym czasie mogą uczestniczyć w codziennych zajęciach prowadzonych przez wychowawczynie. Bywa, że...

Książki dla przedszkolaka
AdobeStock
Aktualności
Przygotuj dziecko do przedszkola: najlepsze książki [TOP 10 KSIĄŻEK]
Już został zaledwie tydzień do rozpoczęcia roku szkolnego, nie jest jednak za późno, by zacząć rozmawiać z maluchem. W przygotowaniu dziecka do przedszkola pomogą ci kolorowe książeczki.

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Wiele maluchów po raz pierwszy pójdzie do przedszkola i to będzie wielka zmiana w ich życiu. Niektóre maluchy po raz pierwszy doświadczą rozstania z mamą na tak długi czas. Dziecko najlepiej przygotowywać przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, jednak jeśli szalone wakacje sprawiły, że to ci umknęło, nie panikuj i jak najlepiej wykorzystaj ten tydzień . Oprócz rozmów i spacerów w okolice przedszkola polecamy pomoce książkowe. Pamiętaj, że opowieści o przedszkolu są dość abstrakcyjne dla 3-latka, dlatego warto pokazać na obrazkach, jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu. Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które pomogą oswoić temat przedszkola i z pewnością zachwycą każde dziecko: Zobacz także:  Sprawdź, czy twoje dziecko jest gotowe do przedszkola 1. Wielka księga uczuć, Grzegorz Kasdepke, Nasza Księgarnia To nasza ukochana książka, którą gorąco polecamy. Jest to propozycja dla dzieci, które lubią już słuchanie dłuższych historii, gdyż jest sporo treści i mało obrazków. Historie opisane w książeczce odnoszą się już do "doświadczonych" przedszkolaków, ale pokazują, jak funkcjonuje grupa. Dodatkowo książka będzie wspaniałym narzędziem dla rodziców, by rozmiatać z dzieckiem o uczuciach, których podczas przedszkolnej przygody pojawi się cały wachlarz.   2. Rok w przedszkolu, Nasza Księgarnia To propozycja nie do czytania. Na kolorowych ilustracjach można zobaczyć, co się dzieje w przedszkolu w każdym miesiącu. Dzięki szczegółowym obrazkom dziecko ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, ale przede wszystkim doskonale się bawi, odkrywając szczegóły kolorowych ilustracji. 3. Feluś i Gucio idą do przedszkola, Katarzyna Kozłowska, Nasza księgarnia Historia opowiadana przez Felusia sprawi, że dziecku będzie łatwiej utożsamić się z bohaterem. Chłopiec...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz