Suplementy w ciąży
fot. Fotolia

5 suplementów niezbędnych w ciąży: nowe zalecenia

Warto brać w ciąży suplementy, tylko... nie te, które większość kobiet przyjmuje. Big five, wielka piątka suplementów, poprawia pracę mózgu, chroni dzieci przed infekcjami, astmą, a nawet przed autyzmem i ADHD.
Katarzyna Pinkosz
Suplementy w ciąży
fot. Fotolia
Niedobory pewnych składników mineralnych podczas ciąży nie są widoczne. Dziecko rodzi się zdrowe, dostaje 10 punktów w skali Apgar. Jednak skutki niedoborów ujawniają się w 1. roku życia, a nawet później, często w życiu dorosłym. Jakie jest 5 najważniejszych suplementów – wyjaśnia prof. Tomasz Paszkowski, ginekolog, położnik, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Czy kobieta w ciąży musi przyjmować suplementy, czy wystarczy, jeśli odżywia się zdrowo?

Cały czas trwa debata na ten temat: czy kobiety w ciąży powinny przyjmować suplementy diety, a jeśli tak, to które, jak długo i w jakiej ilości. Opinie są skrajne. Niektórzy eksperci twierdzą, że wystarczy odpowiednio się odżywiać. Zwykle nie jest to możliwe: kobieta we wczesnej ciąży często wymiotuje. Zresztą badania pokazują, że kobiety mają niedobory pewnych ważnych składników. Może mieć to wpływ nie tylko na przebieg ciąży, ale też na późniejsze lata życia dziecka. Skutki tych niedoborów w czasie ciąży mogą być już potem nie do odwrócenia.

Jakich składników kobietom w ciąży najbardziej brakuje?

W tej chwili wiemy o 5 składnikach, które wydają się kluczowe w rozwoju dziecka. To tzw. Big five: kwas foliowy, witamina D3, jod, kwasy DHA, żelazo.

Do czego jest potrzebny kwas foliowy?

Odpowiednia ilość kwasu foliowego jest niezbędna, by zapobiec wadom cewy nerwowej, ale nie tylko. Jest on też niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu, rozwoju intelektualnego dziecka. Najważniejsze jest to, by kobieta zaczęła przyjmować kwas foliowy przygotowując się do ciąży: najlepiej już pół roku wcześniej. Niestety, z badań wynika, że co 2. kobieta albo w ogóle nie przyjmuje kwasu foliowego, albo nie taką dawkę, jaka jest konieczna.

Dlaczego dla dziecka jest ważne, by kobieta w ciąży przyjmowała kwasy DHA?

Dzięki kwasom DHA zmniejsza się ryzyko porodu przedwczesnego. Kwasy DHA są też ważne dla rozwoju mózgu, dla późniejszych zdolności intelektualnych dziecka. Odpowiednia ilość DHA w ciąży zmniejsza ryzyko pojawienia się astmy u dziecka. Badania pokazały, że przyjmowanie 400 mg DHA w II trymestrze zmniejsza o ponad ¼ liczbę infekcji dróg oddechowych i kataru siennego u dzieci.

Witaminy w ciąży - sprawdź ranking i opinie

Kobieta powinna przyjmować kwasy DHA od początku ciąży?  

Tak, obecnie rekomenduje się przyjmowanie od samego początku ciąży 500-600 mg kwasów DHA dziennie, a jeśli chodzi o grupę wysokiego ryzyka porodem wcześniejszym – nawet 1000 mg dziennie. Tę ilość może zapewnić jedzenie 2 porcji w tygodniu świeżych ryb atlantyckich. Jednak z badań wynika, że kobiety w ciąży takiej ilości ryb nie jedzą, dlatego konieczna jest suplementacja.
  [content:8_1334,2_1336,0_20566,0_15458:CMNews]

Czy witaminę D3 kobieta w ciąży powinna przyjmować tylko jesienią i zimą?

Nie. Skala niedoborów witaminy D jest w Polsce ogromna: 100 proc. noworodków urodzonych w Polsce ma niedobory witaminy D3.
Witamina D3 ma udowodniony wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, a także na rozwój dziecka. Witamina D wpływa na rozwój intelektualny dziecka, na układ nerwowy, podatność na infekcje, astmę. Konsekwencje niedoborów witaminy D3 w czasie ciąży mają wpływ na całe życie dziecka, nawet w wieku dorosłym. Są też badania, które łączą niedobór witaminy D3 ze schizofrenią!
Okazuje się, że w czasie ciąży kobiety powinny przyjmować witaminę D także latem: są badania pokazujące, że kobiety latem mają taki sam niedobór witaminy D3 jak w innych porach roku.

Dlaczego jod jest tak ważny w ciąży?

Niedobory jodu są częstą przyczyną opóźnienia intelektualnego i prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci. 15 proc. dzieci matek z niedoczynnością tarczycy ma w wieku 7-9 lat IQ 85! Dzieci matek z ciężkimi niedoborami we wczesnej ciąży 4 razy częściej rodzą dzieci, u których rozwija się potem ADHD i autyzm.
W Polsce powszechny niedobór jodu: zaleca się przyjmowanie podczas całej ciąży 150 mcg. Z badan wynika jednak, że tylko co druga kobieta w ciąży dostaje taką dawkę jodu!

Czy również każda kobieta w ciąży powinna przyjmować żelazo?

W tej sprawie są różne zdania ekspertów. Niedobór żelaza bardzo często występuje u kobiet w ciąży, powoduje niedokrwistość, której konsekwencje są bardzo poważne, zarówno w czasie ciąży, jak później dla dziecka (pogarsza m.in. zdolności intelektualne). Wielu nieszczęść położniczych można by uniknąć, gdyby kobieta nie miała niedoboru żelaza.
Jednak jest faktem, że niedobory nie występują u każdej kobiety w ciąży. Niektórzy eksperci są zdania, że każda kobieta powinna przyjmować profilaktycznie dawkę żelaza, by nie dopuścić do niedokrwistości, inni są zdania, że gdy poziom hemoglobiny spadnie poniżej 11, trzeba rozpocząć leczenie. Na niedobory są szczególnie narażone kobiety wegetarianki oraz kobiety z zaburzeniami wchłaniania.

Czytaj też: Ważne fakty o diecie wegetariańskiej w ciąży
Redakcja poleca: Przepis na szybką sałatkę bogatą w żelazo
Masz problem z anemią w ciąży? Przygotuj szybką i prostą sałatkę z awokado, rzodkiewką i kiełkami bogatą w żelazo.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy