1000 plus zamiast 500 plus
Adobe Stock
Aktualności

1000 plus zamiast 500 plus - w ten sposób rządzący chcą zachęcić NAS do rodzenia więcej dzieci?

W Polsce za mało rodzi się dzieci – potwierdzają to najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Politycy PiS chcą, zamiast programu 500 plus dać Polakom 1000 plus?

Ile by dobrego nie powiedzieć o programie 500 plus i korzystnych zmianach, jakie poczynił w kondycji finansowej polskich rodzin, to trzeba pamiętać, że program miał przede wszystkim zachęcić młodych ludzi do rodzenia dzieci. Nic z tego nie wyszło. Najnowsze dane GUS tylko to potwierdzają. Co na to PiS?

W Polsce urodziło się mniej dzieci niż rok temu

Urząd właśnie ogłosił najnowsze dane demograficzne. Wynika z nich, że od stycznia do września 2018 roku urodziło się w Polsce 296,4 tys. dzieci, podczas gdy w tym samym czasie rok wcześniej było to 306,1 tys. To o blisko 10 tys. mniej urodzeń. W sierpniu spadek wyniósł 1,5 tys., a we wrześniu już 2,4 tys.

To już kolejne dane statystyczne potwierdzające spadek urodzeń. Wcześniej GUS podał, że w I półroczu 2018 roku urodziło się ok. 194 tys. dzieci, czyli o 6 tys. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. To mało optymistyczne rokowania. Niewykluczone, ze mijajacy 2018 rok nie uda się zamknąć wzrostem urodzeń. Przypomnijmy, że w 2017 roku urodziło się 403 tysiące dzieci i było to o 20 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Wtedy mnisterstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyraźnie wskazywało, że jest to sukces 500 plus. 

Program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów?

Demografowie od samego początku obowiązywania 500 plus ostrzegali, że sukces programu może być krótkotrwały. – "Długoterminowe efekty daje stabilne wspieranie rodzin, ale poprzez cały zestaw rozwiązań, w tym przede wszystkim tych, które wspierają pracę rodziców, pracę kobiet. Ważne jest np. tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, żłobkach. Mamy na to bardzo mocne argumenty z badań, które są prowadzone w Polsce i za granicą – mówiła profesor Irena Kotowska z warszawskiej SGH.
 

Zobacz także
mała dziewczynka bawi się lalką dzidziusiem

8 lalek bobasów już od 53 zł! Najfajniejsze i z wieloma funkcjami [PRZEGLĄD]

Układanki magnetyczne dla dzieci

Zabawki na gwiazdkę, które przyciągają jak magnes (dosłownie!)

Dziecko ściąga bombkę z choinki

Jak ubrać choinkę, żeby przetrwała do świąt przy małym dziecku?

wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka:​ kompletna lista rzeczy dla mamy i niemowlaka (do domu i do szpitala)Oznacza to, że program 500 plus nie przynosi oczekiwanych efektów. Tymczasem partia rządząca ma nowy pomysł odnośnie swojego sztandarowego projektu.

Będzie 1000 plus?

Oblicz swój potencjał płodności
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Od wielu miesięcy do mediów przedostają się nieoficjalne informacje o planowanych zmianach w programie 500 plus. Już w sierpniu tego roku wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych poseł PiS Janusz Szewczuk w wypowiedzi dla „Super Expressie” przedstawiał plany zwiększenia dodatku. „Mam wielką nadzieję, że w kolejnych latach naszych rządów przy dobrej koniunkturze gospodarczej uda się rozszerzyć 500 plus i wprowadzić większy dodatek, np. 1000 plus” - powiedział.Z pewnością nie wszyscy są tak pozytywnie nastawieni do zmian. Program 500 plus to kosztowne przedsięwzięcie, pochłaniające ok. 23 mld zł rocznie. Czy państwo stać na podwojenie pieniędzy? Czy uważacie, że to dobry kierunek zmian, wypłacać 1000 zł za urodzenie dziecka? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.
 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: wyborcza.pl, popularne.pl

Zobacz też:

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

500 plus traci na ważności
AdobeStock
Aktualności
393 złotych zamiast 500 plus - to już się dzieje!
Od 1 lipca można już składać wnioski o 500 plus na kolejny okres, jednak polska rodzina może coraz mniej za nie kupić. Świadczenie realnie zmalało do 393 złotych.

Jak wyliczają ekonomiści, świadczenie Rodzina 500 plus z roku na rok traci na wartości. Rządowy program nie podlega waloryzacji i przez inflację jego beneficjenci mogą sobie pozwolić na coraz mniej.  500 zł w kwietniu 2016 roku pozwalało na zrobienie zdecydowanie większych zakupów niż teraz.  500 zł=393 zł Okazuje się, że przez dwa lata obowiązywania sztandarowego programu PiS, wypłaty zmalały o ponad 20 procent. Wszystko przez to, że zdrożały ceny żywności, edukacji, kultury, transportu oraz ceny mieszkań. "Świadczenie realnie zmalało aż do 393 złotych . Byłoby nawet więcej, gdyby nie spadek cen odzieży i obuwia, co obniżyło związane z ich zakupem koszta miesięczne o przeszło 20 złotych" – podaje "Super Express".  Na podstawie czerwcowych danych o inflacji Głównego Urzędu Statystycznego ceny dóbr i usług konsumpcyjnych powinny spaść w lipcu 2018 roku o 0,2 proc. wobec czerwca 2018 roku, natomiast roczny wskaźnik   cen wyniesie 1,9 proc. - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z danych GUS wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 roku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z majem, zaś zestawiając z czerwcem 2017 roku ceny podniosły się o 2,0 proc. Ponad 3 miliony dzieci poza programem Są już także najnowsze, oficjalne dane, ile dzieci korzysta z programu, a ile jest poza nim. Blisko 3,2 miliona dzieci w Polsce nie ma szans, by skorzystać z programu 500 plus – powiedział wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, odpowiadając na interpelację byłej minister edukacji i posłanki PO Krystyny Szumilas. Według informacji przedstawionych przez Marczuka, z prawa do 500 plus korzysta 3,7 miliona dzieci. Posłanka Platformy nie bez powodu poprosiła o takie informacje. Jak podkreśla, chodzi o obietnicę PiS złożoną podczas kampanii wyborczej, że 500 plus będzie przyznawane na każde...

za mało rodzi się dzieci w Polsce
AdobeStock
Aktualności
500 plus nie działa? Te cyfry dają do myślenia
Rodzi się nas za mało! Mimo programu 500 plus młodzi ludzie nadal odkładają decyzję o założeniu rodziny – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Jedną z podstawowych idei przy uruchamianiu programu 500 plus było zachęcenie Polek do rodzenia więcej dzieci. Czyżby rację mieli demografowie uważający, że to nie zastrzyk pieniędzy od państwa zachęca do zakładanie rodziny? O 5,5 tys. mniej dzieci w tym roku Z najnowszego sierpniowego biuletynu GUS wynika, że od stycznia do lipca 2018 roku nastąpił o 5,5 tysiąca spadek urodzeń w porównaniu z poprzednim rokiem. Od stycznia do lipca tego roku urodziło się 229,7 tys. dzieci , podczas gdy rok temu było to 235,2 tys. maluszków.     W samym lipcu wynik jest już na plus. W tym miesiącu urodziło się 36 tys.dzieci. Rok temu było to 35,1 tys. To, co może niepokoić najbardziej, to powiększająca się luka urodzeń, największą do półtora roku. GUS: czeka nas kolejny kryzys demograficzny - Niestety szybciej rośnie liczba zgonów . Suma za ostatnie 12 miesięcy to 410 tys. Luka urodzeń jest największą do półtora roku. W ostatnich 12 miesiącach ubyło nas 13 tys. - wyliczył na Twitterze ekonomista Uniwersytetu Wrocławskiego Rafał Mundry.   Skąd ten spadek? "Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997–2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji" - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z odkładania na później przez ludzi młodych decyzji o założeniu rodziny, co zostało zapoczątkowane w latach 90. XX wieku, a następnie – o posiadaniu mniejszej liczby dzieci lub nawet o samotnym życiu. Coraz mniej kobiet w wieku do rodzenia  GUS podał również w swojej analizie, że przez najbliższe 25 lat liczba ludności Polski zmniejszy się o 2,8 mln osób. Największy wpływ na to będzie miała umieralność społeczeństwa - przewiduje się, że w 2040 roku liczba zgonów sięgnie 440 tys.,...

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Dlaczego 500 plus nie zachęciło Polek? Co powinno zrobić państwo?
Prymitywne narzędzie dopłat za dziecko to za mało – tak portal oko.press podsumował program 500 plus. Te pieniądze miały być zachętą do rodzenia większej liczby dzieci, ale najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń.

  Są już znane oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego podsumowujące liczbę urodzeń dzieci w 2018 roku. Niestety nie będą one okazją do świętowania dla rządzących, gdyż wyraźnie pokazują, że rodzi się nas za mało, zaś więcej ludzi umiera. Cały czas jesteśmy na „demograficznym minusie". 500 plus nie pomogło.   GUS: jesteśmy w niżu demograficznym Z danych GUS opublikowanych 31 stycznia wynika, że w 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci i jest to o 13 tys. mniej urodzeń w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy odnotowano 401 tys. urodzeń (zostało to uznane przez rządzących za sukces m.in. programu 500 plus). Jednocześnie w zeszłym roku zmarło 414 tys. Polaków i jest to największa liczba aż od 1946 roku! Tym samym przyrost naturalny wyniósł minus 26 tys. ludzi. Jak oceniają demografowie, aby miała miejsce zastępowalność pokoleń, współczynnik dzietności musiałyby być na poziomie 2,1. Tymczasem obecnie jest on w granicach 1,4. „Tylko rok rządzący cieszyli się prodemograficznym efektem +500 plus+. (...). Prymitywne narzędzie dopłat za dziecko to za mało, bez kompleksowej polityki będzie jeszcze gorzej, bo spada liczba kobiet i mniej z nich decyduje się na dziecko. Za to pobiliśmy rekord zgonów" - ocenił portal oko. press. Zdaniem portalu prodemograficzny efekt programu 500 plus z 2017 roku miał krótkie nogi. Przy obecnej polityce państwa nie ma żadnych szans na powrót do poziomu 413 tys. urodzeń w 2010 roku, nie mówiąc już o 550 tys. z początku transformacji na początku lat 90-tych czy 700 tys. z 1980 roku. Dlaczego nie rodzicie? Zachęta 500 plus nie tylko nie zwiększyła liczby kobiet , które decydują się na pierwsze dziecko, ale także nie przyspieszyła tej decyzji. Przyczyn, dla których Polki nie decydują się na rodzenie dzieci, specjaliści upatrują w braku kompleksowego systemu wsparcia macierzyństwa w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj