Lubisz Jamiego Olivera? Wypróbuj 5 przepisów z książki "Jamie gotuje po włosku"
Specjalnie dla was: ulubiony kucharz świata we włoskiej odsłonie. 5 przepisów Jamiego Olivera na dania prosto z Włoch. Buon appetito!
1 z 6
Kocham Jamiego Olivera, a już w wydaniu włoskim kocham go chyba najbardziej! Nic więc dziwnego, że kiedy okazało się, że właśnie wydał kolejną książkę kucharską - i to dedykowaną kuchni włoskiej - oniemiałam z zachwytu! Trudno mi pisać o jego jedzeniu bez wykrzykników, mam nadzieję, że mi to wybaczycie...
Jamie gotuje po włosku
W tej książce znajdziesz ponad 130 przepisów na łatwe w przygotowaniu, znane mniej lub bardziej, potrawy włoskie. Cieszy to, że widać tu Jamiego w swojej najlepszej formie - innowacyjne podejście do klasyki z poszanowaniem tradycji, miłość do dobrych składników i propozycje na wiele okazji - od prostych i szybkich do przygotowania dań na co dzień po bardziej pracochłonne i wykwintne potrawy.
Przepisy z książki
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Insignis mamy dla was 5 przepisów z książki Jamiego Olivera "Jamie gotuje po włosku". Ślinka cieknie od samego czytania, a wypróbowałam już kilka z nich i zapewniam: efekt jest niebiański!
Pssst! Gianduja to oryginalna nutella! Ze zdrow(sz)ych składników! Kochamy Cię, Jamie!
Pssst! W książce są też superprzepisy na pożywne zupy i uwielbiane przez dzieci makarony! Moje dzieci zajadały się plackami z cieciorki, w ogóle nie grymasiły i prosiły o dokładkę. Spróbujcie!
Zobacz też:
2 z 6
Faszerowana focaccia
Do dziś focaccia jest jednym z moich ulubionych wypieków. Dodatek farszu daje ciekawszą konsystencję, więcej warstw i wspaniały kontrast między mięciutkim nadzieniem z bobu a chrupiącym ciastem.
12 porcji
czas przygotowania: godzina i wyrastanie
Składniki:
- 500 g mocnej mąki chlebowej i więcej do podsypywania
- 7 g suszonych drożdży
- oliwa
- 750 g bobu w strączkach
- 4 ząbki czosnku
- 1 pęczek świeżej natki pietruszki (30 g)
- oliwa z pierwszego tłoczenia
- 50 g pecorino lub parmezanu
- 1 cytryna
- 30 g drobnej bułki tartej
Wykonanie:
Do dużej miski wsyp mąkę i 5 g soli morskiej, a potem zrób pośrodku wgłębienie. W dzbanuszku wymieszaj drożdże z 300 ml letniej wody, odczekaj kilka minut i powoli wlej płyn do wgłębienia, zagarniając mąkę do środka, żeby powstało ciasto. Wyrabiaj je na oprószonej mąką stolnicy ok. 10 minut, aż stanie się gładkie i sprężyste. Włóż ciasto do lekko natłuszczonej miski, przykryj wilgotną ściereczką i zostaw w ciepłym miejscu na mniej więcej 1 godzinę, aż podwoi objętość. W tym czasie wyłuskaj bób, zdejmij skórkę z większych ziaren i wrzuć wszystkie do miski. Obierz czosnek, posiekaj go drobno razem z górną, liściastą częścią natki i dodaj do bobu z 75 ml oliwy z pierwszego tłoczenia. Dosyp do miski drobno starte pecorino i skórkę z cytryny, wlej wyciśnięty z niej sok, a następnie wszystko wymieszaj i odstaw.
Lekko natłuść oliwą głęboką brytfannę (30 cm × 40 cm) i posyp ją bułką tartą. Kilka razy uderz w wyrośnięte ciasto pięścią, a następnie rozwałkuj je i rozciągnij na prostokąt o wymiarach 30 cm × 80 cm. Włóż go do brytfanny tak, żeby połowa była w środku, a reszta zwisała na zewnątrz. Lekko odciśnij farsz z oliwy (zachowując ją), przełóż go na ciasto i rozsmaruj, żeby powstała równa warstwa. Przykryj farsz zwisającym płatem ciasta, skrop go zachowaną oliwą i palcami lekko przygnieć ciasto, robiąc w nim liczne wgłębienia. Przykryj focaccię wilgotną ścierką i odczekaj, aż znów podwoi objętość.
Rozgrzej piekarnik do 220°C. Posyp focaccię solą morską i piecz ok. 25 minut, aż przyrumieni się z wierzchu i upiecze w środku. Ostudź ją na desce, pokrój na kawałki i zajadaj. Niebo w gębie.
Zdjęcia: David Loftus © Jamie Oliver Enterprises Limited, 2018
Przepisy pochodzą z książki Jamiego Olivera „Jamie gotuje po włosku”
Wyd. Insignis Media 2018. Przekład Dorota Malina
3 z 6
Jajka sadzone z mozzarellą
To proste danie jest świetną propozycją na przystawkę albo brunch – można postawić je na środku stołu i dzielić się nim z rodziną i przyjaciółmi. Mozzarella i smażone pomidory wspaniale stapiają się z usmażonymi jajkami, tworząc przepyszną kombinację, która na pewno przypadnie ci do gustu.
4–6 porcji
czas:15 minut
Składniki:
- 1 suszona czerwona papryczka chili
- 1 ząbek czosnku
- oliwa
- 2 gałązki świeżej bazylii
- 6 dojrzałych pomidorów w różnych kolorach
- 125 g mozzarelli
- 6 dużych jajek
- 4–6 kromek chleba na zakwasie
Wykonanie:
Usuń z chili gniazdo nasienne, rozdrobnij papryczkę palcami i wrzuć ją na nierozgrzaną patelnię. Obierz ząbek czosnku, pokrój go w cienkie plasterki i dodaj je do papryki razem z 4 łyżkami oliwy. Postaw patelnię na średnim ogniu. Przypraw wszystko solą i pieprzem, dodaj porozrywane na kawałki listki bazylii i smaż mniej więcej 1 minutę. Równocześnie grubo pokrój pomidory.
Kiedy wszystko zacznie skwierczeć, dodaj na patelnię pomidory, a po kilku minutach rozdrobnioną palcami mozzarellę. Zrób na patelni niewielkie wgłębienia i wbij w nie jajka. Przykryj wszystko i smaż 3–5 minut, aż jajka będą takie, jak lubisz. W tym czasie podpiecz chleb. Oprósz jajka pieprzem i podawaj je na gorących grzankach.
Zdjęcia: David Loftus © Jamie Oliver Enterprises Limited, 2018
Przepisy pochodzą z książki Jamiego Olivera „Jamie gotuje po włosku”
Wyd. Insignis Media 2018. Przekład Dorota Malina
4 z 6
Gianduja - oryginalna nutella
Jak to często bywa z najlepszymi przepisami, matką wynalazku okazała się potrzeba. W pewnym okresie import towarów do Europy był ograniczony, tak że brakowało czekolady. Żeby wystarczała mu na dłużej, cukiernik Michele Prochet zmieszał ją ze zmielonymi orzechami laskowymi – genialny pomysł. Gianduję bardzo łatwo zrobić, a w dodatku jest idealnym prezentem – obdarowani szczęściarze nie będą mogli wyjść z zachwytu.
porcja: 600 g
czas:15 minut
Składniki:
- 150 g blanszowanych orzechów laskowych
- 400 g gorzkiej czekolady (70%)
- 100 g cukru pudru
- łagodna oliwa
Wykonanie:
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Wsyp orzechy do brytfanny, wstaw je do piekarnika i praż ok. 6 minut, aż lekko się przyrumienią. Przełóż orzechy do blendera i zmiksuj do pożądanej konsystencji – ja lubię, kiedy krem jest lekko chrupki, ale możesz też zmiksować orzechy na proszek. Przełóż czekoladę do żaroodpornej miski, postaw ją na rondlu lekko bulgoczącego wrzątku i roztapiaj, od czasu do czasu mieszając. Kiedy czekolada zrobi się gładka, dodaj do niej szczyptę soli morskiej, przesiany cukier puder, 200 ml oliwy i zmiksowane orzechy. Mieszaj wszystko, aż składniki się połączą. Nic prostszego!
Gianduję możesz zjeść od razu albo przełożyć ją do wysterylizowanego słoika i przechowywać w suchym, chłodnym miejscu do 6 tygodni. Otwarty słoik zużyj w ciągu kilku tygodni. Gianduja świetnie nadaje się do grzanek, croissantów i naleśników, jest doskonałą masą do ciast biszkoptowych i ptysiów zeppole – można nawet podawać ją z makaronem.
Zdjęcia: David Loftus © Jamie Oliver Enterprises Limited, 2018
Przepisy pochodzą z książki Jamiego Olivera „Jamie gotuje po włosku”
Wyd. Insignis Media 2018. Przekład Dorota Malina
5 z 6
Kurczak z wyspy Salina
To danie, hołd na cześć wspaniałych smaków jednej z Wysp Liparyjskich, powstało z inspiracji nonny Mariny. Właśnie w jej ogrodzie znalazłem smakowite składniki, z których powstała prawdziwa uczta. Sycący i rozpływający się w ustach kurczak, łagodne przyprawy i pyszny, maślany bakłażan podane z kieliszkiem zimnego białego wina – niebo w gębie.
6 porcji
Składniki:
- 3 bakłażany (łącznie 750 g)
- 1 cały kurczak (1,4 kg)
- oliwa
- 2 ząbki czosnku
- 3 świeże czerwone papryczki chili
- 1 laska cynamonu
- 4 gałązki świeżych ziół, np. rozmarynu, tymianku, listków laurowych
- 50 g małych kaparów w zalewie
- 2 czerwone cebule
- 200 g dojrzałych pomidorków koktajlowych
- 50 g orzeszków pinii
- 2 cytryny
- 4 gałązki świeżej bazylii
Wykonanie:
Przytnij bakłażany i posiekaj je w kawałki o boku 5 cm, wrzuć do dużej miski i posyp sporą ilością soli morskiej, a następnie odstaw. Podziel kurczaka i skrop wszystkie kawałki oliwą. Postaw duży płytki rondel na dość dużym ogniu i przełóż do niego kurczaka skórą do dołu. Smaż go, aż przyrumieni się ze wszystkich stron, a potem wyjmij na duży półmisek. Obetrzyj sól z bakłażana, wrzuć go do rondla po kurczaku i smaż, aż zrobi się rumiany. Wyjmij bakłażana na półmisek i zmniejsz ogień pod rondlem. Obierz czosnek i pokrój go w plasterki, ponakłuwaj chili i dodaj je do rondla razem z cynamonem, ziołami i kaparami. Smaż wszystko, mieszając, kilka minut, a potem dodaj obrane, pokrojone w cienkie plasterki cebule. Smaż warzywa, od czasu do czasu mieszając, ok. 15 minut, aż mocno się przyrumienią.
Rozgrzej piekarnik do 180°C. Rozgnieć pomidory w misce z wodą, żeby usunąć pestki – to trik podpatrzony u nonny, dzięki któremu się nie pochlapiesz – i dodaj miąższ do rondla. Przełóż kurczaka i bakłażany z powrotem do rondla razem z sokami, które z nich wyciekły, dolej 600 ml wody, wsyp orzeszki pinii i polej wszystko sokiem z cytryny. Wstaw rondel na najniższą półkę piekarnika i piecz kurczaka ok. 45 minut, aż się przyrumieni. Posyp danie listkami bazylii i podawaj je z miską cytrynowego kuskusu.
Zdjęcia: David Loftus © Jamie Oliver Enterprises Limited, 2018
Przepisy pochodzą z książki Jamiego Olivera „Jamie gotuje po włosku”
Wyd. Insignis Media 2018. Przekład Dorota Malina
6 z 6
Linguine z kiełbasą
Danie to odzwierciedla filozofię, że z niewielkiej ilości składników da się wyczarować coś wspaniałego. Możliwość zaopatrzenia się w małe ilości składników, na przykład jedną kiełbaskę, to doskonały powód chodzenia na targ. Chwytaj koszyk i w drogę!
2 porcje
czas: 15 minut
Składniki:
- 150 g linguine
- 200 g chińskiego brokuła lub brokułów gałązkowych
- oliwa
- 1 dobra surowa kiełbasa (125 g)
- 1 ząbek czosnku 2 filety z sardeli w oliwie
- 1 szczypta płatków suszonego czerwonego chili
- 100 ml białego wina frascati
- 20 g pecorino lub parmezanu
- oliwa z pierwszego tłoczenia
Wykonanie:
Ugotuj makaron w rondlu osolonego wrzątku zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie odcedź go, zachowując kubek wody. W tym czasie przytnij łodygi brokułów (grubsze poprzekrawaj na pół, żeby łatwiej się je jadło). Postaw dużą patelnię na średnim ogniu i wlej na nią 1 łyżkę oliwy. Wyciśnij mięso z kiełbasianej skórki na patelnię i rozdrobnij je drewnianą łyżką. Kiedy lekko się przyrumieni, dodaj obrany i posiekany grubo czosnek, a następnie sardele, płatki chili, brokuły i wino. Trzymaj sos na ogniu, aż makaron się ugotuje. Odcedź linguine, wrzuć je na patelnię z sosem, posyp drobno startym pecorino i skrop oliwą z pierwszego tłoczenia. Wymieszaj wszystko i jeśli trzeba, rozrzedź sos odrobiną zachowanej wody, tak żeby był lekki i kremowy. Skosztuj dania, dopraw je do smaku i podawaj od razu.
Zdjęcia: David Loftus © Jamie Oliver Enterprises Limited, 2018
Przepisy pochodzą z książki Jamiego Olivera „Jamie gotuje po włosku”
Wyd. Insignis Media 2018. Przekład Dorota Malina
Zobacz też: