"Pijana matka urodziła pijane dziecko" – takie tytuły widujemy w mediach zdecydowanie za często. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zasugerował prezydentowi Andrzejowi Dudzie zmiany w ustawie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym i Kodeksie postępowania cywilnego, które chroniłyby nienarodzone dzieci przed konsekwencjami picia alkoholu przez matki w czasie ciąży.

Reklama

RPD broni nienarodzonych dzieci

"Mając na celu ochronę dobra dziecka nieurodzonego, w ocenie Rzecznika Praw Dziecka, należy uruchomić procedurę, na podstawie której kobieta będąca w ciąży, działająca na szkodę swojego dziecka poprzez spożywanie alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych, może zostać skierowana przez sąd na leczenie szpitalne we wskazanym zakładzie leczniczym" – napisał Marek Michalak w wystąpieniu skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy. RPD chce, aby procedura ta była uregulowana na poziomie ustawowym, w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz Kodeksie postępowania cywilnego. Projekt zakłada opiekę lekarską i terapeutyczną nad ciężarną, edukowanie o szkodliwości picia alkoholu w ciąży i zabezpieczenie nienarodzonego dziecka.

Zmiany w ustawie miałyby pomóc ciężarnym spożywającym alkohol (lub stosującym inne używki) w czasie ciąży i ich nienarodzonym dzieciom. Tego typu działania miałyby m.in. zmniejszyć liczbę dzieci rodzących się z FAS, czyli alkoholowym zespołem płodowym.

Co to jest FAS?

FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy, to zespół choroby wywołany spożywaniem alkoholu przez ciężarną. Nawet niewielka ilość alkoholu może negatywnie wpływać na płód. Alkohol może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy i spowodować wady rozwojowe wielu narządów.

Zobacz także: Chłopiec, którego nikt nie przytulał. Tę historię dziecka z FAS trzeba przeczytać!

Zobacz także
Reklama

Źródło: PAP/Polsat News

Reklama
Reklama
Reklama