Gdy dziecko choruje, jest przeziębione, ma katar, rodzice za wszelką cenę próbują je wyleczyć. Często nie mają świadomości, że to, co robią, może szkodzić ich dzieciom. Zmieniają dawki leków, zbyt długo zwlekają z wizytą u lekarza lub za bardzo ufają domowym sposobom leczenia. Jakie są najczęściej popełniane błędy?

Reklama

1. Podawanie kilku różnych leków bez recepty

Lekarstwa na grypę lub przeziębienie często zawierają te same substancje aktywne. Jeśli podajesz dziecku syrop na obniżenie temperatury i kapsułki wspomagające cały system odpornościowy, jest prawdopodobne, że w obu lekach znajdują się te same substancje czynne. Podając dziecku różne lekarstwa podwajasz ich dawkę, a to może być dla niego niebezpieczne.
Co robić: Zanim kupisz lek, upewnij się, że zwalcza te objawy choroby, które widzisz u swojego dziecka. Jeśli maluch jest przeziębiony, wystarczy jedno lekarstwo, które zwalcza wszystkie zaobserwowane symptomy choroby.

2. Ignorowanie zaleceń lekarza

Jeśli lekarz zalecił stosowanie antybiotyku przez 10 dni, nie kończ kuracji wcześniej, bo stan malca się poprawił. Nawet gdy objawy ustąpią, bakterie wciąż żyją w organizmie dziecka i mogą ponownie zaatakować, a wtedy trzeba będzie powtórzyć całą kurację!
Co robić: Podawaj lekarstwa tak długo, jak zalecił to lekarz. Zapytaj o przyjmowania leku wraz z jedzeniem – wtedy kuracja będzie dla dziecka mniej uciążliwa.

3. Podawanie leków niezgodnie z ich przeznaczeniem

Jeśli chcesz, aby twój maluch zasnął podczas podróży i podajesz mu leki przeciwalergiczne działające usypiająco, popełniasz błąd! Dzieci, które nie są alergikami, mogą reagować odwrotnie – będą bardziej pobudzone.
Co robić: Jeśli twoje dziecko nie jest alergikiem, nie podawaj mu leków na alergię. W podróży zastosuj środki przeznaczone dla dzieci lub zajmij malca zabawą.

4. Zmiana dawek leków

Miarka miarce nierówna – nie wszystkie łyżki czy łyżeczki mieszczą taką samą ilość płynu. Jeśli nie masz kubeczka lub miarki z podziałką, podajesz lekarstwo „na oko”, a tym samym ryzykujesz podanie zbyt dużej (lub zbyt małej, choć to zdarza się rzadziej) dawki leku. Tym samym zmieniasz działanie lekarstwa!
Co robić: Podawaj leki posługując się miarką z zaznaczoną podziałką. Jeśli masz podać 5 ml syropu, nie podawaj 7 ml, bo tyle wlałaś do kubeczka – to ważne, aby dawki było zgodne z zaleceniami lekarza lub tymi znajdującymi się na ulotce.

Zobacz także

5. Podawanie leku zgodnie z wiekiem dziecka, nie z jego wagą

Trawienie leków zależy od wagi dziecka, nie od jego wieku. Jeśli twój maluch ma niedowagę, a podajesz mu całą dawkę leku, bo według ulotki to odpowiednia ilość dla 6-latka, możesz mu zaszkodzić!
Co robić: Pytaj lekarza o dawki leku zgodne z wagą dziecka, nie z jego wiekiem. Tylko lekarz jest w stanie ocenić, jakie dawki lekarstw pomogą w walce z chorobą i nie zaszkodzą.

Zdarzyło ci się popełnić któryś z tych błędów? A może dodałabyś do tej listy coś jeszcze?

Reklama

Czytaj także: Zasady podawania leków przeciwgorączkowych – do druku

Reklama
Reklama
Reklama