Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Zdrowie

Dawkowanie leków u dzieci

Po jakim czasie można podać następną tabletkę środka przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego, jeśli po pierwszej nie ma poprawy?

Jedną z najważniejszych zasad przy stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych jest przestrzeganie odpowiedniej dla wieku i masy ciała dawki leku oraz jego postaci (zawiesina, czopki, tabletki).

Oznacza to, że kolejną porcję tego samego leku przeciwgorączkowego można podać dziecku po upływie minimum czterech godzin od pierwszej. Jeśli jednak gorączka lub ból nie ustępuje, czy nawet nasila się, możesz w tym czasie zastosować inny lek przeciwgorączkowy. Na przykład jeśli jako pierwszy podałaś dziecku ibuprofen, już nawet po godzinie możesz zastosować paracetamol i odwrotnie.

Pamiętaj, że paracetamol jest też składnikiem innych preparatów, np. „mieszanek” przeciwprzeziębieniowych, i w ciągu doby nie wolno przekraczać sześciu dawek tego środka. Ibuprofen i paracetamol są najczęściej stosowanymi w Polsce lekami o przeciwbólowymi i przeciwgorączkowym. Można je podawać dzieciom powyżej trzeciego miesiąca życia.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.
 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Gorączka u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Gorączka u dziecka: przyczyny, obniżanie
Podpowiadamy, kiedy mówimy o gorączce i co robić, gdy dziecko ma podniesioną temperaturę ciała.

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się, gdy organizm próbuje się bronić m.in. przed atakiem bakterii, wirusów. O gorączce mówimy wtedy, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C. Gorączka czy stan podgorączkowy? Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 39 stopni C, to znaczy, że dziecko ma  wysoką gorączkę . Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C. Przyczyny gorączki u dziecka Gorączka pojawia się jako objaw obronnej reakcji organizmu na stan chorobowy. Organizm podwyższa swoją temperaturę, bo w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu m.in. wytwarzanie przeciwciał. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać leków przeciwgorączkowych zbyt wcześnie. Stan gorączkowy może być spowodowany: infekcją bakteryjną, infekcją wirusową, pasożytami, choroba autoimmunologiczną, reakcją alergiczną, odczynem zapalnym, nowotworem. Jaki lek na gorączkę u dziecka? Na wszelki wypadek w domowej apteczce zawsze powinnas miec lek na zbicie gorączki . Możesz podać dziecku: paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci; ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia). Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny! Lek można podać w formie syropu lub czopka. Bardzo ważne jest dawkowanie, które zależy od wagi dziecka, a nie jego wieku...

co na przeziębienie u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak łagodzić objawy przeziębienia u dziecka?
Jeśli objawy infekcji nie są zbyt nasilone, możesz podać dziecku leki dostępne bez recepty. Nie wszystkie można jednak podawać dzieciom, dlatego zanim zdecydujesz się na lek na przeziębienie dla dziecka, upewnij się, czego nie możesz mu dać.

Jakie leki można podawać na przeziębionemu dziecku? Zależy to od jego wieku i objawów, jednak w aptece dostępnych jest wiele środków na przeziębienie bezpiecznych dla dzieci. Jeśli mimo domowego leczenia, dolegliwości narastają, np. z dnia na dzień rośnie gorączka , nasila się kaszel, trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Co na gorączkę u dziecka? Dla dzieci są leki przeciwgorączkowe z paracetamolem (np.: Apap, Calpol, Panadol) oraz ibuprofenem (np.: Ibufen, Nurofen, Ibum). Te drugie mają dodatkowo działanie przeciwzapalne , dlatego szczególnie poleca się je na przeziębienie u dziecka . Trzeba jednak pamiętać, że dzieci mogą różnie reagować na leki. U jednych skuteczniej obniża gorączkę ibuprofen, u innych paracetamol. Dlatego lek trzeba dobrać indywidualnie. Kiedy podać lek przeciwgorączkowy? Lek przeciwgorączkowy podaj dziecku, jeśli temperatura wzrośnie do 38–38,5°C . Kolejne dawki podawaj regularnie: paracetamol – co 4–5 godzin, ale nie więcej niż 5 dawek na dobę; ibuprofen - 3–4 dawki na dobę. Przeziębienie u niemowlaka leczy się inaczej, dopóki dziecko nie ukończy roku, nawet przy zwykłym przeziębieniu powinien zbadać je pediatra. U starszych dzieci także staraj się nie łączyć różnych leków przeciwgorączkowych, bo rośnie wtedy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jedynie gdy gorączka szybko narasta, możesz jednorazowo podać preparat z innej grupy. Jeśli gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, idź do lekarza. Pamiętaj! Dopóki twoja pociecha nie skończy 12 lat, nie podawaj jej leków z kwasem acetylosalicylowym (np. Aspiryny, Polopiryny). Mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia wątroby i mózgu (tzw. zespół Reye’a). Dzieciom do 12. roku życia nie zaleca się też preparatów z wyciągiem z kory wierzby , która zawiera naturalne salicylany. Wprawdzie działają słabiej i ryzyko...

gorączka
Fotolia
Aktualności
Ibufen Forte dla dzieci wycofany, ale nie ma powodu do paniki
Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z aptek został wycofany popularny lek przeciwgorączkowy dla dzieci o smaku truskawkowym. Dlaczego lek został wycofany i czy rzeczywiście leku nie można podawać dzieciom?

Na terenie całej Polski został wycofany z aptek popularny lek przeciwgorączkowy Ibufen forte o smaku truskawkowym, zawiesina doustna, 200mg/5 ml, o numerze serii: 510414 i dacie ważności: 04.2016. Zawiera on substancję czynną ibuprofen . Czytaj też: Gorączka może być groźna Nie ma jednak powodu do paniki: przyczyną wycofania leku, jak podaje GIF, nie są wady jakościowe leku, tylko błędna informacja na opakowaniu. Ibufen dla dzieci Ibufen forte dla dzieci to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się go w przypadku gorączki oraz bólu różnego pochodzenia. Powodem wycofania serii Ibufenu forte dla dzieci z aptek jest błędna informacja na opakowaniu. Na butelce znajdowała się prawidłowa etykieta, potwierdzająca, że lek można stosować po skończeniu przez dziecko 1. roku życia. Na opakowaniu zewnętrznym widniał natomiast zapis: "od 3. miesiąca życia". Jak podawać leki przeciwgorączkowe Dzieciom do 12. roku życia można podawać tylko leki zawierające dwie substancje czynne: paracetamol i ibuprofen. Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, nie działają przeciwzapalnie. Paracetamol można podawać dziecku już od pierwszych dni życia (jeśli to konieczne). Leki zawierające ibuprofen działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo, a dodatkowo także przeciwzapalnie. Można je podawać dzieciom, które skończyły 3 miesiące życia . Ibufen Forte do niedawna był zarejestrowany dla dzieci, które skończyły  1. rok życia . Od 14 lutego 2014 Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził rozszerzenie wieku stosowania leku Ibufen Forte o smaku truskawkowym. Obecnie lek ten można podawań dzieciom po skończeniu 3 miesięcy życia (zmniejszono rekomendowaną dawkę).   Co robić, jeśli masz w domu Ibufen forte Jeśli masz w domu Ibufen forte...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak