Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mama z dziećmi podczas wizyty u lekarza
Fotolia
Aktualności

5 błędów, które popełniają rodzice przy podawaniu dzieciom lekarstw

Te błędy są popełniane nawet przez bardzo ostrożnych rodziców. Sprawdź, czego nie robić, gdy dziecko jest chore.

Gdy dziecko choruje, jest przeziębione, ma katar, rodzice za wszelką cenę próbują je wyleczyć. Często nie mają świadomości, że to, co robią, może szkodzić ich dzieciom. Zmieniają dawki leków, zbyt długo zwlekają z wizytą u lekarza lub za bardzo ufają domowym sposobom leczenia. Jakie są najczęściej popełniane błędy?

1. Podawanie kilku różnych leków bez recepty

Lekarstwa na grypę lub przeziębienie często zawierają te same substancje aktywne. Jeśli podajesz dziecku syrop na obniżenie temperatury i kapsułki wspomagające cały system odpornościowy, jest prawdopodobne, że w obu lekach znajdują się te same substancje czynne. Podając dziecku różne lekarstwa podwajasz ich dawkę, a to może być dla niego niebezpieczne.
Co robić: Zanim kupisz lek, upewnij się, że zwalcza te objawy choroby, które widzisz u swojego dziecka. Jeśli maluch jest przeziębiony, wystarczy jedno lekarstwo, które zwalcza wszystkie zaobserwowane symptomy choroby.

2. Ignorowanie zaleceń lekarza

Jeśli lekarz zalecił stosowanie antybiotyku przez 10 dni, nie kończ kuracji wcześniej, bo stan malca się poprawił. Nawet gdy objawy ustąpią, bakterie wciąż żyją w organizmie dziecka i mogą ponownie zaatakować, a wtedy trzeba będzie powtórzyć całą kurację!
Co robić: Podawaj lekarstwa tak długo, jak zalecił to lekarz. Zapytaj o przyjmowania leku wraz z jedzeniem – wtedy kuracja będzie dla dziecka mniej uciążliwa.

3. Podawanie leków niezgodnie z ich przeznaczeniem

Jeśli chcesz, aby twój maluch zasnął podczas podróży i podajesz mu leki przeciwalergiczne działające usypiająco, popełniasz błąd! Dzieci, które nie są alergikami, mogą reagować odwrotnie – będą bardziej pobudzone.
Co robić: Jeśli twoje dziecko nie jest alergikiem, nie podawaj mu leków na alergię. W podróży zastosuj środki przeznaczone dla dzieci lub zajmij malca zabawą.

4. Zmiana dawek leków

Miarka miarce nierówna – nie wszystkie łyżki czy łyżeczki mieszczą taką samą ilość płynu. Jeśli nie masz kubeczka lub miarki z podziałką, podajesz lekarstwo „na oko”, a tym samym ryzykujesz podanie zbyt dużej (lub zbyt małej, choć to zdarza się rzadziej) dawki leku. Tym samym zmieniasz działanie lekarstwa!
Co robić: Podawaj leki posługując się miarką z zaznaczoną podziałką. Jeśli masz podać 5 ml syropu, nie podawaj 7 ml, bo tyle wlałaś do kubeczka – to ważne, aby dawki było zgodne z zaleceniami lekarza lub tymi znajdującymi się na ulotce.

5. Podawanie leku zgodnie z wiekiem dziecka, nie z jego wagą

Trawienie leków zależy od wagi dziecka, nie od jego wieku. Jeśli twój maluch ma niedowagę, a podajesz mu całą dawkę leku, bo według ulotki to odpowiednia ilość dla 6-latka, możesz mu zaszkodzić!
Co robić: Pytaj lekarza o dawki leku zgodne z wagą dziecka, nie z jego wiekiem. Tylko lekarz jest w stanie ocenić, jakie dawki lekarstw pomogą w walce z chorobą i nie zaszkodzą.

Zdarzyło ci się popełnić któryś z tych błędów? A może dodałabyś do tej listy coś jeszcze?

Czytaj także: Zasady podawania leków przeciwgorączkowych – do druku

Zdarzyło ci się połączyć te leki? Nigdy więcej tego nie rób!

Zdrowie
Podawanie leków dziecku
Radzimy, jak podawać maluszkowi lekarstwa w sposób pewny i bezpieczny.

Jak podawać dziecku leki? Podawanie lekarstw, nawet tych bez recepty, uzgodnij z pediatrą. Dowiedz się wcześniej, jaki lek będzie odpowiedni, np. jeśli dziecko nagle zacznie gorączkować . Dla najmłodszych lekarstwa trzeba dobierać starannie i dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Zadbaj, by twojego malca prowadził jeden lekarz, który zna dziecko, jego stan zdrowia i sposób, w jaki reaguje na lekarstwa. Poproś lekarza, aby zapisywał na karteczce wskazówki dotyczące leczenia (a najlepiej w specjalnym zeszycie): jak często malec powinien dostać lekarstwo i w jakiej dawce. Powinnaś wiedzieć, ile dziecko waży, bo dawkę leku oblicza się w stosunku do wagi smyka. Podczas wizyty wyjaśniaj wszystkie swoje wątpliwości dotyczące podawania leków. Doświadczeni pediatrzy zawsze mówią, że nie ma głupich pytań, więc się nie krępuj, tylko dowiedz się, jakie jest działanie preparatu, jakich skutków ubocznych można się spodziewać i o których z nich musisz powiedzieć lekarzowi. Spytaj lekarza, kiedy można spodziewać się poprawy i kiedy przyjść na kolejną wizytę, gdyby leczenie nie przynosiło efektów. Dowiedz się, kiedy trzeba zakończyć kurację. Zapamiętaj: Przed podaniem leku sprawdź, czy dajesz właściwy, dokładnie przeczytaj jego nazwę, zwłaszcza gdy musisz podać preparat wieczorem albo w nocy przy przyćmionym świetle. O pomyłki wtedy nietrudno. Usuń z apteczki leki przeterminowane, o zmienionej barwie, zapachu lub konsystencji. Jak podawać dziecku leki w płynnej postaci? Małe dzieci nie połkną tabletki, nie umieją też jej ssać (to grozi zakrztuszeniem). Gdy lek występuje tylko w takiej postaci, a lekarz uzna, że trzeba go zastosować, rozgnieć tabletkę, wymieszaj z wodą, podaj na łyżeczce. Używaj miarki, strzykawki lub łyżeczki z podziałką. Posadź malucha na kolanach, przytrzymaj jedną ręką, a drugą podaj do buzi lekarstwo....

leżące 22 miesięczne dziecko
Zdrowie
Pytania o antybiotyk
Antybiotyk to broń, kórej trzeba używać z rozmysłem. Sprawdź, co trzeba o wiedzieć o antybiotykach, jak je podawać i co zrobić, gdy dziecko zwymiotuje lek albo zapomnisz o jednej dawce.

Antybiotyków  nie można przyjmować z byle powodu. Mają sporo skutków ubocznych (na szczęście te groźne zdarzają się rzadko), a ich nadużywanie może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa . Czasem jednak nie da się bez nich obejść, bo kurowanie domowymi sposobami dziecka, np. z zapaleniem płuc, może się skończyć powikłaniami.   Na czym polega działanie antybiotyków? W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że antybiotyki działają dwojako: albo hamują namnażanie się bakterii, albo je zabijają. Oba sposoby są tak samo skuteczne w unieszkodliwianiu intruzów. Zwykle lekarz najpierw przepisuje lek o wąskim spektrum działania (tzn. taki, który niszczy tylko bakterie wywołujące konkretną chorobę). Ten o szerszym spektrum zwalcza już wszystkie bakterie, również pożyteczne, co kończy się wyjałowieniem organizmu. Dlatego podaje się go dopiero w ostateczności.   Czy mogę podać dzieku antybiotyk, który kiedy już mu pomógł? Nie. Antybiotykami nie wolno leczyć się na własną rękę, nawet jeśli kiedyś okazały się skuteczne przy podobnej okazji. Tylko lekarz może dobrać odpowiedni preparat, ustalić właściwą dawkę, a przede wszystkim sprawdzić, czy na pewno trzeba go zastosować. Warto pamiętać, że za wiele infekcji u dzieci odpowiedzialne są wirusy, na których te leki nie robią wrażenia!  W jaki sposób lekarz dobiera antybiotyk? Najlepiej by było, gdyby pediatra za każdym razem dobierał antybiotyk  na podstawie antybiogramu , czyli badania pozwalającego stwierdzić, na jakie związki wrażliwa jest konkretna, zidentyfikowana dzięki posiewowi bakteria. W praktyce często nie ma na to czasu, bo na wyniki trzeba czekać od trzech do siedmiu dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się antybiotyku w ciemno. Lekarz bierze pod uwagę rodzaj infekcji, objawy, poprzednio stosowane leki i...

Dziecko pije syrop
Fotolia
Zdrowie
Pora na syrop
Lekarz znowu zapisał dziecku zawiesinę albo syrop? Łatwo powiedzieć, że trzeba leczyć – o wiele trudniej podać płynny lek dziecku.

Dziecko ma odruch wymiotny już na sam widok łyżeczki z syropem? Zobacz, jak przekonać je, żeby przełknęło go i... nie zwróciło już po minucie. Podaj posiłek Większość leków najlepiej podawać ok. godzinę po jedzeniu. Przyjmowanie ich na pusty żołądek może doprowadzić do bólu brzucha albo biegunki (dotyczy to zwłaszcza antybiotyków). Wcześniej ochłódź lek Zimne syropki mają mniej intensywny smak i rzadziej wywołują odruch wymiotny, zapytaj więc lekarza, czy możesz je przechowywać w lodówce. Wyparz łyżeczkę To konieczne i to nie tylko w pierwszym półroczu życia dziecka. Oblizane przez chorego maluszka strzykawka, kroplomierz czy łyżeczka mogą stać się siedliskiem zarazków. Wstrząśnij butelkę Antybiotyki w zawiesinach nie są jednorodne: kiedy stoją trochę dłużej rozdzielają się na wodę i gęstą papkę, zawierającą substancję czynną lekarstwa. Jeżeli przed podaniem maluszkowi  leku nie wstrząsnęłabyś zawiesiny Dokładnie odmierz Nigdy nie podawaj leków „na oko” - wielkość dawki jest ustalana przez lekarza bardzo precyzyjnie. Pediatra bierze pod uwagę wiek dziecka, jego stan zdrowia i wagę.   Poznaj zasady podawanie leków Podawaj lek, gdy dziecko siedzi Jeżeli dziecko jeszcze nie umie siedzieć, ułóż je na pół leżąco (gdyby leżał całkiem na płasko, mógłby się zakrztusić podczas przełykania leku). Lewą ręką obejmij jego ramiona, a prawą (jeśli jesteś praworęczna) podaj lek. Najlepiej, jeśli masz kogoś do pomocy, np. tatę albo babcię. Wtedy jedna osoba może trzymać maluszka, a druga podać lek. Namów je do otwarcia buzi Możesz delikatnie ścisnąć policzki maleństwa albo połaskotać go w dolną wargę: wtedy instynktownie otworzy usta. Daj do popicia wodę To zabije nieco smak leku. Pamiętaj, że lekarstw nie powinno się popijać sokami owocowymi albo mlekiem, ponieważ jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak