Baby brain lub mommy brain to potoczne określenie amnezji ciążowej. Brzmi strasznie? A nie powinno. Neuroplastyczność mózgu sprawia, że kobiety stają się mamami i lepiej komunikują się ze swoim dzieckiem. Jak to możliwe?

Reklama

Plastyczność mózgu

Naukowcy z Forschungszentrum Jülich i Politechniki w Akwizgranie oraz Uniwersytetu w Barcelonie i Uniwersytetu w Leiden prowadzili projekt badawczy mający na celu obserwację mózgów młodych kobiet. Niezależne badania, których wyniki zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Nature Neuroscience (2017), są zgodne: kobiety, które niedawno urodziły miały mniej istoty szarej w obszarze hipokampa i ciała migdałowatego niż kobiety bezdzietne. I już samo badanie mózgu kobiety może wskazać, czy była ona w ciąży, czy nie.

Mamy mają moc

Mózg kryje nadal wiele tajemnic i nie ma całkowitej pewności, dlaczego kokietom zmniejsza się ilość istoty szarej. Jednak co to znaczy w praktyce? Kosztem sprawnego przekazywania informacji (stąd rozkojarzenie) mózgi młodych matek przystosowują się do nowej sytuacji i uczą się nowych kompetencji macierzyńskich tj.: lepsza komunikacja z dzieckiem (np. rozpoznawanie płaczu, mimiki), podejmowanie wielu decyzji w krótkim czasie, a także zarządzanie emocjami.

A o z ojcami?

Mężczyźni nie zachodzą w ciążę, więc ich organizm nie ma szans na przystosowanie się do narodzin dziecka. Jednak badania mózgów ojców wykonane na kilka tygodni po porodzie przedstawiają jednoznaczne wyniki. W mózgach mężczyzn również zachodzą zmiany. Tak jak u matek, w mózgach ojców aktywuje się obszar odpowiedzialny za przywiązanie do dziecka.

Źródło: naukatolubie.pl

Zobacz także

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama