Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
trupia pleśń w zabawkach do kąpieli
yuliiapedchenko, Krakenimages.com/Adobe Stock
Aktualności

Co czai się w zabawkach do kąpieli? Trupia pleśń! Mema Chemik pokazała zdjęcia

Słodkie kaczuszki, rozgwiazdy, rybki i inne gumowe lub silikonowe zabawki do kąpieli mogą stać się poważnym zagrożeniem dla dziecka. Wiedziałaś?

Jedna z mam, Sylwia Panek, publikująca na Instagramie posty pod nickiem mama.chemik pokazała, co może czaić się w zabawkach do kąpieli po 2 miesiącach ich użytkowania. Widok wnętrza zabawek zszokował internautów. I choć to nie pierwsze doniesienie o rozwijającej się w kąpielowych zabawkach pleśni, to nadal część rodziców nie ma pojęcia o tym, co wyrasta w słodkich gumowych kaczuszkach.

Poznaj najciekawsze zabawki do kąpieli polecane przez Mamissima – film

Trupia pleśń w zabawkach do kąpieli

Mama.chemik w swoim poście pokazała zabawki, jakimi w kąpieli bawiło się jej dziecko. Na jednym ze zdjęć pokazała ich wnętrze po przecięciu. To typowe kolorowe gumowe albo silikonowe figurki z małą dziurką.

„Problem polega na tym, że jeśli bierzemy tego typu zabawki do kąpieli, to w połykanej przez nie wodzie są różne zanieczyszczenia (brud z ciała, martwy naskórek, włosy). Część z nich zostaje w środku. Niestety, po skończonej zabawie nie jesteśmy w stanie dokładnie oczyścić wnętrza zabawek, więc część zanieczyszczeń pozostaje we wnętrzu, a panująca tam wilgoć sprzyja rozwojowi życia” – napisała w poście.

A życiem tym jest tzw. trupia pleśń, dla której pożywką jest m.in. martwy naskórek. „Nazwa trupia pleśń pochodzi oczywiście od grzybów rozwijających się na ludzkich szczątkach” – tłumaczy w poście mama.chemik.

Jak więc wygląda wnętrze zabawek kąpielowych po jakimś czasie ich użytkowania? Jest pokryte brunatną, śliską mazią.

Zabawa czy zagrożenie?

Kontakt z zarodnikami pleśni stwarza zagrożenie dla zdrowia. Może powodować kaszel, ból gardła, katar oraz infekcje dróg oddechowych. Długotrwała styczność z pleśnią może prowadzić do alergii i astmy, a nawet do choroby nowotworowej. Jednak to niejedyne zagrożenie, jakie mogą stwarzać zabawki do kąpieli dla dzieci.

Część z nich może zawierać ftalany. Są to groźne dla zdrowia substancje chemiczne. Nadają tworzywom sztucznym elastyczność. Najczęściej dodawane są do gryzaków i grzechotek, lalek czy zabawek do kąpieli właśnie. Nie stanowią zagrożenia dla dziecka, jeśli stężenie tych substancji w tworzywie nie przekracza 0,1 proc. Jednak tanie, sprowadzanie z Chin (a także kupowane w chińskich sklepach internetowych) zabawki nie są atestowane, co sprawia, że producent może do nich dodać więcej tych groźnych dla zdrowia substancji.

Udowodniono, że kontakt z takimi zabawkami sprzyja rozwojowi alergii i astmy, ale grozi także uszkodzeniem wątroby i nerek oraz rozwojem nowotworów. Z kolei u ciężarnych ftalany mogą wywołać przedwczesny poród oraz spowodować wystąpienie wad wrodzonych u dziecka.

Aby zabawki do kąpieli nie stanowiły zagrożenia, należy kupować te atestowane. Jeśli mają dziurkę, przez którą woda dostaje się do środka, należy je regularnie wymieniać, a w międzyczasie za każdym razem po kąpieli dokładnie przepłukiwać w środku i odkażać.

Piszemy też o:

zabawki dla niemowlaka
Adobe Stock
Rozwój
Bezpieczne zabawki dla dzieci: 7 zasad kupowania dla rodziców
Cechy bezpiecznych zabawek to wiedza obowiązkowa dla każdego rodzica. Bez znajomości zasad bezpieczeństwa nie ma co wyruszać na poszukiwania prezentu dla dziecka. Dlaczego bezmyślne kupowanie zabawek może być groźne? Bo pomysłowość malca i łatwość wymyślania nietypowych rozwiązań nie mają granic.

Bezpieczne zabawki dla dzieci, czyli jakie? Grzechotki, klocki, lale, autka – twoje dziecko bawi się nimi codziennie. Dlatego tak ważne jest, by nie zrobił sobie nimi krzywdy. Kontrole w sklepach wciąż wykazują, że nie jest dobrze – zastrzeżenia budzi nawet jedna trzecia zabawek, szczególnie tych dla najmłodszych dzieci. Trzeba dokładnie sprawdzać zarówno zabawki do kąpieli, jak i klocki czy lalki. Zanim coś kupisz, dobrze to obejrzyj. Jaka powinna być bezpieczna zabawka dla dziecka? Bezpieczne zabawki to takie, które są dostosowane do umiejętności dziecka. Zabawka nie może zawierać małych elementów, które maluch może połknąć, włożyć sobie do noska czy ucha. Wszystkie jej części muszą być na trwałe przymocowane (np. oczko czy nosek misia nie mogą być łatwe do wyjęcia). Ważna jest precyzja wykończenia: ostre krawędzie, luźne nitki czy słabe szwy ją dyskwalifikują.     Spa - Akademia Młodych Rodziców Mechanizmy, które są w zabawce, powinny być tak skonstruowane, by dziecko mogło je samo uruchomić (odpowiednio do wieku). W przypadku zabawek dla niemowląt musisz mieć możliwość ich umycia lub wyprania. Uwaga! Na etykietach producenci często zawyżają wiek dziecka, dla którego zabawka jest przeznaczona. Bezpieczne zabawki dla dzieci: z jakiego materiału? Materiał w bezpiecznych zabawkach musi być trwały i odporny na uszkodzenia. Po uderzeniu zabawka nie może pęknąć, nie powinien odpaść od niej żaden element, a z pluszaka wychodzić futerko. Tworzywo nie może zawierać szkodliwych substancji (np. ftalanów) albo ich wydzielać (np. chromu lub ołowiu). Farby użyte do pomalowania muszą być nietoksyczne i niełuszczące się.   Skąd wiadomo, że zabawka nie zawiera toksycznej substancji? W przypadku niektórych zabawek (np. akcesoriów plastycznych czy kosmetyków dla...

kąpiel noworodka
AdobeStock/YouraPechkin
Pielęgnacja
Temperatura wody do kąpieli: jaka jest idealna dla noworodka?
Odpowiednia temperatura wody do kąpieli dla noworodka to kluczowa kwestia. W końcu ciepła woda to dla kilkudniowych maluszków naturalne środowisko przypominające to, jakie znają z życia płodowego. Dowiedz się, w jakiej temperaturze powinno się kąpać noworodki, aby wieczorne rytuały stały się czystą przyjemnością i dla dzieci, i dla rodziców.

Kąpiel dziecka wcale nie wymaga od rodzica wielkich umiejętności, choć początkowo rzeczywiście możesz się stresować. Warto jednak zachować spokój, a wszystko pójdzie jak z płatka. Zdarza się, że noworodek denerwuje się podczas rozbierania, ale w wodzie zwykle się uspokaja i rozluźnia. Czy wiesz, jaka jest idealna temperatura wody w wanience do kąpieli dla noworodka? Spis treści: Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka? Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka? Jak wykąpać noworodka?  Krok po kroku Tata też może kąpać noworodka! Jaka jest odpowiednia temperatura wody dla noworodka? Idealna temperatura wody dla noworodka to około 37°C . To również odpowiednia temperatura wody dla starszego niemowlaka. Dlaczego akurat taka temperatura jest optymalna? Zanim dziecko zjawi się na świecie, przez 9 miesięcy przebywa w wodach płodowych w brzuchu matki, a taka jest właśnie fizjologiczna temperatura organów wewnętrznych człowieka. Podczas pierwszej kąpieli noworodka temperatura wody w wanience powinna być taka sama, jak podczas kolejnych kąpieli – powinna wynosić około 37°C . Jak sprawdzić temperaturę wody w wanience dla noworodka? Już wiesz, że podczas pierwszej, ale także kolejnej kąpieli noworodka warto zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Aby maluszek czuł się komfortowo, temperatura wody w wanience dla noworodka podczas całej kąpieli powinna wynosić 36-37°C . Najprostszym, tradycyjnym sposobem na sprawdzenie, czy woda nie jest ani za ciepła, ani za zimna jest zamoczenie w wanience łokcia. Temperatura wody powinna być nieco cieplejsza niż twoja skóra. Możesz także skorzystać z termometru kąpielowego – po prostu wkładasz go do wanienki i odczytujesz pomiar. Możesz również kupić wanienkę z wbudowanym termometrem: osiągnięcie...

wspólna kąpiel z dzieckiem - list
Adobe Stock
Aktualności
„Kąpiel w wannie z dzieckiem? Nago?! Obrzydliwe, że rodzice robią to dzieciom” [LIST DO REDAKCJI]
Wspólne kąpanie się z dzieckiem w jednej wannie to jakiś obłęd. Moim zdaniem jest to obrzydliwe i naprawdę dziwię się, że niektórzy rodzice robią to swoim dzieciom.

Przeczytałam ostatnio Wasz  artykuł o mamie, która kąpie się w wannie razem ze swoimi dziećmi . Z tekstu wynika, że synowie tej pani mieli 5 i 9 lat. I jej zdaniem jest to normalne. Totalnie się z tym nie zgadzam, dla mnie to jakiś absurd i coś, co zupełnie nie mieści mi się w głowie. Kąpiel nago z dzieckiem? Nigdy w życiu! Ja rozumiem, że świat jest coraz bardziej otwarty, dzieci wychowuje się w duchu miłości i tolerancji. I to jest jak najbardziej okej. Ale uważam, że jakieś granice prywatności (i mojej, i dziecka) muszą zostać zachowane. Mam 6-letniego synka i nie wyobrażam sobie, żeby kąpał się on razem ze mną albo z moim mężem w wannie. Ani teraz, ani tym bardziej w przyszłości. I tak sobie myślę, co się porobiło na tym świecie... Co więcej, moim zdaniem starsze dziecko – np. 10-letnie – może po prostu nie życzyć sobie obecności rodzica podczas kąpieli i ma do tego pełne prawo! Owszem, można towarzyszyć dzieciom podczas kąpieli, wręcz jest to wskazane, jeśli są młodsze, ale... poza wanną! Wspólna kąpiel, nagość rodzica jest czymś intymnym. Jak można się również domyślić – nie chodzę też przy dziecku nago. Nie popieram takich zachowań. Uważam, że zaburzają one normalny rozwój dziecka. Przypuszczam też, że może nieść to za sobą złe konsekwencje na przyszłość. Przecież intymność dziecka nie wykształci się odpowiednio przy matce, która będzie mu zagarniać każdą jego przestrzeń – nawet podczas kąpieli. Zbyt otwarci rodzice to zło! I jeśli mam być szczera – do szału doprowadzają mnie opinie mam, które nie widzą w tym nic złego. Opamiętajcie się, jak wasz syn albo córka będą mieli 17 lat, to wspólna kąpiel też będzie taka super? No bo co w tym złego? Przecież bądźmy otwarci. Rozumiem, że ojciec kąpiący się wspólnie z 9-latką to też według was nic złego? Dla mnie to jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz