Kiedy zapytałam znajomego, ile chciałby mieć dzieci, odpowiedział mi:
– Dwoje to lepiej niż jedno, troje to lepiej niż dwoje, a czwórka dzieci to lepiej niż trójka. A piątka czy szóstka to już w ogóle super!

Reklama

Czy tak samo by mówił, gdyby znał wyniki najnowszych badań naukowców z PAN, UJ i Uniwersytetu Yale w USA? Najpewniej nie. Badania te (znajdziesz je tutaj), opublikowane kilka tygodni temu, wykazały, że kobiety, które urodziły czworo albo więcej dzieci, po menopauzie są bardziej podatne na choroby i szybciej się starzeją!

Skąd taka zależność?
Według naukowców, występujące w ciąży i okresie karmienia piersią zmiany metaboliczne, mogą po menopauzie skutkować tzw. stresem oksydacyjnym – i to właśnie ten stres jest bezpośrednią przyczyną uszkodzeń komórkowych oraz szybszego starzenia się organizmu.

Co to jest stres oksydacyjny?

Mówiąc najprościej, to taki stan, kiedy w organizmie jest dużo wolnych rodników a mało enzymów, które mogłyby te rodniki neutralizować. Wolne rodniki z kolei to takie substancje, które utleniają (a to oznacza: niszczą) wszystko, co spotkają na swojej drodze, m.in. cząsteczki DNA i błony komórkowe. Mogą być przyczyną np. miażdżycy, nowotworów i właśnie – przyśpieszonego starzenia się.

W ramach badania, naukowcy przebadali 100 kobiet z Beskidu Wyspowego. Ich badania wykazały, że u kobiet, które urodziły ponad czwórkę dzieci, poziom stresu oksydacyjnego jest znacznie wyższy niż u matek mniejszej liczby dzieci. Większe też były uszkodzenia DNA w komórkach.

Reklama
Zobacz także

Czy w takim razie czwórka to jednak gorzej niż trójka?

Mój znajomy, mówiąc o tym, że lepiej mieć więcej dzieci niż mniej, miał jednak sporo racji. Posiadanie i karmienie piersią większej liczby dzieci niesie korzyści dla zdrowia (m.in. zmniejsza ryzyko raka jajnika czy piersi), ale jak się okazuje, wiąże się też z kosztami, których nie pokryje program 500+. Naukowcy podkreślają, że na wyższy poziom wolnych rodników ma też wpływ niezdrowa dieta czy palenie papierosów – nie tylko liczba dzieci, radzą jednak przy tym, aby kobiety, które zdecydowały się na posiadanie więcej niż trójki dzieci, zwracały po menopauzie szczególną uwagę na swoje zdrowie. Jednocześnie wskazują, że powinny powstać specjalne programy opieki zdrowotnej, skierowane dla matek czwórki i większej liczby dzieci.

Reklama
Reklama
Reklama