Rozstanie to ostateczność, dlatego, zanim do niego dojdzie, warto o związek powalczyć. Psycholog Alicja Budzyńska w cyklu rozmów mamotoja.pl poświęconych sytuacji dziecka podczas rozwodu tłumaczy, w jakim wieku dzieci najgorzej znoszą rozwód rodziców. Trudna sytuacja dziecka w trakcie rozpadu związku była tematem 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Reklama

Coś trzeba z tym zrobić

"Na pewno jak jest źle, to trzeba coś z tym zrobić" – powiedziała psycholog. Jej zdaniem, warto próbować ratować związek, ale jeżeli się to nie uda, należy podjąć decyzję o rozstaniu. "Nie mam wątpliwości, że czasami rozstanie jest lepsze i bezpieczniejsze dla dziecka, ale i dla samych rodziców" – podkreśliła.

Przedszkolaki źle znoszą rozstanie

Badania pokazują, że najtrudniej rozstanie rodziców znoszą dzieci w wieku przedszkolnym i nastolatki. "Dzieci w wieku przedszkolnym są na etapie emocjonalnej latencji" – mówi ekspert. Oznacza to, że ich emocje są jakby uśpione, nie widać ich na zewnątrz. Dzieci sprawiają wrażenie wycofanych. Na pozór rozwód rodziców może na nich nie robić wrażenia, ale to jest bardzo mylne.

Jak mówi psycholog, u nastolatków następuje "regres w funkcjonowaniu emocjonalnym". Młodzież w tym wieku ma problemy emocjonalne nawet w najbardziej błahych sprawach, a rozpad rodzimy może przerosnąć ich wytrzymałość i odporność.

Kiedy jest już moment, że nie warto ratować związku? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Zobacz także

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama