dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy
Adobe Stock
Aktualności

Dzieci z Ukrainy potrzebują pomocy! Trwa zbiórka pieniędzy. Czy możliwa jest adopcja?

W Ukrainie trwa wojna. Giną ludzie, wiadomo już o setkach rannych. Coraz więcej Ukraińców opuszcza swoje domy i szuka schronienia gdzie indziej. W dramatycznej sytuacji są także podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie. Te dzieci naprawdę potrzebują pomocy!

W związku z przewidywaniami eskalacji konfliktu w Ukrainie już wcześniej została zorganizowana ewakuacja 99 dzieci i ich rodziców zastępczych z obwodów ługańskiego i kijowskiego w bezpieczniejsze miejsce (okolice Lwowa). 78 dzieci i ich opiekunów nie chciało jednak opuszczać swoich domów – podczas bombardowań razem z pracownikami SOS schronili się w schronach. Jak będzie wyglądała ich najbliższa przyszłość?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otacza opieką ofiary przemocy [WIDEO]

Dramatyczna przyszłość?

Zdaniem ekspertów Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie wojna w Ukrainie dotknie 2,9 miliona osób. Te mniej optymistyczne prognozy wskazują, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 8 milionów rannych i ok. 2 milionów przesiedlonych.

W związku z tym SOS Wioski Dziecięce w Ukrainie starają się pozyskać środki, by udzielić pomocy poszkodowanym dzieciom i ich rodzinom. 

W Ukrainie znajdowało się 98 000 dzieci w pieczy instytucjonalnej, 64 000 w pieczy rodzinnej. Zazwyczaj te rodziny prowadzone były przez samotne matki, rzadziej małżeństwa. To właśnie im najbardziej potrzebna jest pomoc. 

„Potrzebujemy dla nich transportu, jedzenia, leków, a w wielu przypadkach bezpiecznego schronienia, pomocy psychologicznej” – alarmuje Serhii Lukashov, Dyrektor Krajowy SOS Wiosek Dziecięcych w Ukrainie.

Gdy dojdzie do eskalacji konfliktu, ogromna liczba dzieci będzie potrzebowała pomocy. „W przypadku ataku na pełną skalę szacujemy, że aż 16 000 ukraińskich dzieci z pieczy zastępczej będzie potrzebowało natychmiastowej pomocy” – dodaje. 

Pomoc dla ukraińskich dzieci

SOS Wioski Dziecięce w Polsce zadeklarowały chęć przyjęcia ukraińskich rodzin. Utworzona została także zbiórka pieniędzy, by pomóc ukraińskim dzieciom i ich opiekunom. Zbiórki takie utworzone zostały na całym świecie, również w Polsce.

Ty również możesz pomóc. Link do zbiórki: sosdzieciukrainy.org

Pamiętajcie, liczy się czas! Nie zostawmy tych ludzi samych, okażmy serce i solidarność! Opuszczone i osierocone dzieci czekają na nasze wsparcie! Organizacja w Polsce i w Ukrainie liczy na wielkie serca Polaków oraz ich wsparcie finansowe. To właśnie dzięki temu możliwe będzie zapewnienie natychmiastowej pomocy ukraińskim dzieciom.

Możecie także skorzystać z forum o pomocy dla Ukraińców, na którym znajdziecie najważniejsze informacje: ważne telefony, zbiórki, informacje o tym, w jaki sposób pomóc. 

Część ukraińskich dzieci jest już w Polsce

SOS Wioski Dziecięce podały na swoim Twitterze, że Polska jest przygotowana do przyjęcia 1400 dzieci z Ukrainy (bez rozdzielania rodzin). Obecnie wywóz dzieci z pieczy zastępczej jest koordynowany na poziomie obu państw. Z podanych informacji wynika, że dla dzieci organizowany jest transport w taki sposób, jaki w danym momencie jest bezpieczny.

W nocy z 27 na 28 lutego z Ukrainy do Polski dotarło 40 dzieci, 5 rodziców zastępczych i 2 specjalistów SOS. Schronienie znaleźli w Biłgoraju (woj. lubelskie). Nieco później, bo 1 marca, 21 dzieci, 4 rodziców zastępczych i 2 pracowników dotarło do Kraśnika (woj. lubelskie). 
 

Adopcja dziecka z Ukrainy

Wielu Polaków poszukuje informacji o możliwości adoptowania osieroconych dzieci z Ukrainy. Niestety, nie jest możliwe, by zwykłe polskie rodziny mogły zaopiekować się teraz dziećmi, które uciekają do Polski przed wojną w Ukrainie. 

Adopcja dziecka z Ukrainy to długotrwały proces, który wymaga specjalnego przygotowania ze strony osób chcących zaopiekować się ukraińskim dzieckiem. Najpierw należy zdobyć uprawnienia do bycia rodziną adopcyjną lub zastępczą. Dodatkowo w przypadku dzieci z Ukrainy możliwa jest adopcja tylko w trzech sytuacjach:

  • adopcja wewnątrzrodzinna (dotyczy dzieci spokrewnionych),
  • adopcja dzieci ze specyficznymi potrzebami medycznymi,
  • adopcja, która ma na celu połączenie rodzeństwa.


Zobacz też

flaga Ukrainy
Adobe Stock/Serenkonata
Aktualności
Flaga Ukrainy – kolory, znaczenie, grafika do wydruku
Flaga Ukrainy jest jednym z symboli narodowych tego państwa. Sprawdź, jakie ma kolory i co dokładnie oznaczają. Mamy także plik, który pozwala wydrukować flagę Ukrainy. Przyda się na zajęcia o Ukrainie dla dzieci lub na manifestacje w obronie wolności tego kraju.

Warto wyjaśnić dziecku, jak wygląda flaga Ukrainy. Flaga to jeden z symboli narodowych. Obok godła i hymnu reprezentuje wartości i ciągłość historii państwa. Jest wykorzystywana podczas ważnych uroczystości państwowych, a w chwilach dziejowych symbolizuje jedność narodu.  Oto podstawowe informacje o fladze Ukrainy oraz grafika z ukraińską flagą gotowa do wydruku.  Flaga Ukrainy – kolory i ich znaczenie Flaga Ukrainy to prostokąt, na którym znajdują się dwa poziome pasy w kolorze niebieskim i żółtym. Oto, jakie jest znaczenie kolorów na fladze ukraińskiej: niebieski – nawiązuje do barwy pogodnego spokojnego letniego nieba, jest interpretowany jako symbol pokoju, żółty – odwołuje się do koloru dojrzałego zboża (pszenicy), symbolizuje obfitość, urodzaj lub bogactwo ziemi, ewentualnie pracę. Ukraiński działacz narodowy, Jakiw Hołowacki, tak pisał o kolorach na ukraińskiej fladze w 1848 roku: „Niebieski kolor jest jak czyste niebo południowej Rusi, jasny i pogodny, jak dusza prawdziwego, nie szalonego Rusina, przedstawia świat i pokój, który jest potrzebny naszemu narodowi. Złoty kolor, podobnie jak brzask na czystym niebie, przedstawia jasne światło, do którego powinniśmy dążyć”. Barwy flagi Ukrainy mają długą historię. Pochodzą z XIII wieku z herbu Księstwa Halicko-Wołyńskiego – Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Widniał na nim żółty lew na ciemnoniebieskiej tarczy. Aktualnie herbem Ukrainy jest złoty trójząb na niebieskiej tarczy, który został oficjalnie przyjęty w 1918 roku. Ciekawostka: w XIX i na początku XX wieku flagę Ukrainy przedstawiano odwrotnie: żółty pas był na górze, a niebieski na dole. Choć w 1918 roku oficjalnie zatwierdzono oba kolory na fladze, to ich układ nie był ustalony – zrobiono to w 1949 roku. Z kolei...

hymn Ukrainy
Bart Kwieciszewski/Adobe Stock
Aktualności
Hymn Ukrainy – tekst. Zapis oryginalny, fonetyczny, tłumaczenie i melodia
Hymn Ukrainy nosi tytuł „Szcze ne wmerła Ukrajiny i sława, i wola”. Składa się z trzech zwrotek i refrenu, śpiewanych w dość powolnym tempie. Poznaj hymn ukraiński, który ma podobne przesłanie do polskiego hymnu. Podajemy tekst w pisowni oryginalnej, fonetycznej, a także tłumaczenie na język polski.

Pieśń, która stała się hymnem Ukrainy, powstała w 1863 roku. Tekst ułożył kijowski poeta i etnograf Pawło Czubynski, natomiast muzykę skomponował ksiądz Mychajło Werbycki. Utwór stał się hymnem Ukrainy w 1917 roku, gdy powstało państwo ukraińskie. Gdy Ukraina odzyskała niepodległość w 1992 roku, pieśń odzyskała swój status hymnu państwowego. W oficjalnych wykonaniach śpiewa się jedynie pierwszą zwrotkę i dwukrotnie powtórzony refren. Spis treści: Hymn Ukrainy – tekst oryginalny Hymn Ukrainy – zapis fonetyczny Hymn Ukrainy – tekst po polsku Hymn Ukrainy – melodia Hymn Ukrainy – tekst oryginalny Hymn ukraiński ma nowy nieco zmieniony tekst. Pierwsza zwrotka została przeredagowana w 2003 roku. Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду. Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону, В ріднім краю панувати не дамо нікому; Чорне море ще всміхнеться, дід Дніпро зрадіє, Ще у нашій Україні доленька наспіє. Душу, тіло... А завзяття, праця щира свого ще докаже, Ще ся волі в Україні піснь гучна розляже, За Карпати відоб'ється, згомонить степами, України...

500 plus dla ukraińców
Anton, Tomasz Warszewski/Adobe Stock
Aktualności
500 plus dla Ukraińców oraz inne świadczenia dla rodzin uchodźców
Wszyscy Ukraińcy, którzy przekraczają z dziećmi granicę ukraińsko-polską, uzyskają prawo do legalnego pobytu w Polsce i szeregu świadczeń socjalnych. Mowa nie tylko o 500 plus dla dzieci uchodźców, ale również o RKO i programie Dobry Start.

Rząd przygotowuje zmiany w przepisach, dzięki którym obywatele Ukrainy zyskają dostęp do świadczeń w Polsce. 1 marca 2022 na konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że uchodźcy przekraczający ukraińsko-polską granicę od 24 lutego, otrzymują w dokumentach pieczątkę, która uprawnia do legalnego pobytu w Polsce, do podejmowania pracy oraz do otrzymywania świadczeń rodzinnych w Polsce. Zasady przyznawania świadczeń ma uregulować specustawa przygotowywana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz przez ZUS. „Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych.” – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Oznacza to między innymi dostęp do 500 plus na dziecko uchodźcy. Zobacz też:  Jak pomóc uchodźcom z Ukrainy w Polsce? 500 plus i inne świadczenia dla rodziców z Ukrainy  Ukraińscy uchodźcy będą mieć ułatwiony dostęp do pracy w Polsce. Automatycznie po nabyciu takiego prawa ukraińskie rodziny mają mieć przyznane prawo do świadczeń rodzinnych. Oznacza to nie tylko 500 plus dla uchodźców, ale też świadczenia w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO), ale też w późniejszym czasie świadczenie „Dobry Start” dla dzieci w wieku szkolnym. Dokumenty potwierdzające legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce to: 1. Karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy” 2. Zezwolenie na pobyt stały lub karta stałego pobytu 3. Decyzja o: przyznaniu statusu uchodźcy udzieleniu ochrony uzupełniającej udzieleniu zgody na pobyt ze względów humanitarnych udzieleniu zgody na pobyt tolerowany udzieleniu ochrony czasowej w Polsce 4. Karta pobytu wydana na podstawie innych decyzji –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj