adopcja dziecka z Ukrainy
Adobe Stock/Stepan Popov
Prawo i finanse

Adopcja dziecka z Ukrainy 2022: czy można adoptować dziecko z Ukrainy?

Polacy chcą wiedzieć, czy można adoptować dziecko, które uciekło przed wojną z Ukrainy. W potrzebie są przecież mali uchodźcy, którzy wcześniej mieszkali w ukraińskich domach dziecka i rodzinach zastępczych. Niestety, adopcja dziecka z Ukrainy to trudny i długi proces.

Adopcja dziecka z Ukrainy to temat, który żywo interesuje Polaków. Wielu z nich z czystej dobroci serca chce pomagać ukraińskim sierotom. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że aby adoptować dziecko, trzeba najpierw zdobyć uprawnienia do bycia rodziną zastępczą lub adopcyjną. Ponadto adopcja dziecka z zagranicy jest obwarowana licznymi warunkami.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Adopcja dziecka z Ukrainy 2022

Do fundacji i organizacji pomocowych zgłasza się coraz więcej Polaków z pytaniem, czy można adoptować dziecko z Ukrainy. Być może odpowiedź niektórych rozczaruje, ale niestety – nie. Nie można ot tak, bez formalności, adoptować dziecka z Ukrainy, nawet jeśli pozostaje ono bez opieki. Adopcja jakiegokolwiek dziecka, czy z Polski, czy z Ukrainy, to proces, który wymaga przygotowań i czasu.

„Chciałabym zwrócić się do wszystkich, którzy mają taki odruch serca, żeby przygarnąć dziecko bez opieki, które uciekło z Ukrainy: proszę państwa, to nie jest możliwe. Żeby być rodziną adopcyjną bądź rodziną zastępczą, trzeba mieć do tego uprawnienia. Nie ma takiej możliwości, żeby zwykłe polskie rodziny przyjmowały do siebie dzieci, które są w Ukrainie w pieczy zastępczej” – tłumaczyła rzeczniczka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce Anna Choszcz-Sendrowska na antenie Radia Dla Ciebie.

Ważne! Dzieci ewakuowane z sierocińców w Ukrainie to zwykle bardzo duże grupy (nawet 100 i więcej dzieci). „Zanim podejmie się decyzję o ich ewentualnym podzieleniu na mniejsze grupy, należy sprawdzić, czy między dziećmi są relacje (np. rodzinne, koleżeńskie, przyjacielskie) i wysłuchać ich zdania. Początkowo najważniejsze jest ratowanie ich życia, jednak później należy podejmować wszystkie decyzje bardzo roztropnie w nurcie praw dziecka” – podkreśla Joanna Luberadzka-Gruca, dyrektor Fundacji Polki Mogą Wszystko.

Czy można adoptować dziecko z Ukrainy?

Przede wszystkim adopcja jest możliwa tylko w przypadku posiadania uprawnień do bycia rodziną adopcyjną lub rodziną zastępczą. Adopcja dziecka z Ukrainy jest jednak skomplikowanym i trudnym zagadnieniem także z innych powodów. Podobnie jak w przypadku adopcji dziecka z zagranicy, dziecko z Ukrainy można adoptować tylko w trzech sytuacjach:

  • adopcja wewnątrzrodzinna, czyli dotycząca dzieci spokrewnionych,
  • adopcja dzieci ze specyficznymi potrzebami medycznymi, dla których taka forma opieki została uznana za najlepsze wyjście,
  • adopcja mająca na celu połączenie rodzeństwa.
Do wielu organizacji docierają osoby, którym zależy na losie dzieci i dlatego proponują ich adopcje, jednak organizacje pozarządowe (fundacje i stowarzyszenia) apelują, by nie dzwonić i nie pisać do nich w sprawie adopcji dzieci z Ukrainy (na ich adopcję powinny wyrazić zgodę władze Ukrainy, zgodnie z obowiązującym w tym kraju prawem).

Co więc zamiast adopcji? Joanna Luberadzka-Gruca wylicza, czego najbardziej potrzebują dzieci z Ukrainy:

„Dzieciom z Ukrainy, które uciekły przed wojną i przebywają w Polsce, pomaga m.in. Fundacja Polki Mogą Wszystko. Mimo wielkiej solidarności i ofiarności Polaków potrzebne jest dofinansowanie wyżywienia tych dzieci, które trafiły do małych miejscowości, gdzie często trudniej o zorganizowaną pomoc. Fundacja wspiera także dzieci poprzez przekazywanie im materiałów szkolnych i artykułów plastycznych, a także tego, co oderwie je od trudnej rzeczywistości, np. puzzli, gier planszowych, książeczek obrazkowych, kolorowanek, klocków i innych zabawek. Uciekając przed wojną, dzieci nie przestały być dziećmi. Darowizny można wpłacać: fpmw.pl/pomoc-dzieciom-ukrainy”.

Zobacz też:

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły? Що потрібно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщі?
Wiele osób przybywających do naszego kraju, a także Polaków goszczących u siebie obywateli Ukrainy z pewnością będzie się zastanawiało, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły w Polsce. Wyjaśniamy krok po kroku, co należy zrobić. Podajemy krótką instrukcję w języku ukraińskim. ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

W związku z wojną w Ukrainie do Polski przyjechało wiele matek z dziećmi. Ukraińscy uczniowie będą mogli podjąć naukę w polskich szkołach. Jak zapowiedziało MEiN – b ędą mieć też zapewnione nieodpłatne lekcje języka polskiego, a także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.  Tłumaczymy więc, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły. Znajdziecie tutaj praktyczne wskazówki. Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły? Rodzic lub inny opiekun dziecka powinien zebrać dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka, czyli: świadectwa, zaświadczenia itp. Jeżeli rodzic nie posiada takich dokumentów (co jest naturalne w sytuacji związanej z ucieczką przed wojną) – musi napisać specjalne oświadczenie, w którym zawrze sumę ukończonych lat nauki dziecka ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało. Rodzic musi skontaktować się z wybraną polską szkołą i złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Decyzję o tym podejmuje dyrektor danej placówki (sprawdź, jak dokładnie wygląda rekrutacja do szkoły w Polsce). Ważne: szkoła, w regionie której mieszka ukraińska rodzina, ma obowiązek przyjęcia dziecka. Pozostałe szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przyjmują dzieci, jeśli są w nich wolne miejsca. Jeżeli w danej szkole nie ma miejsc – należy skontaktować się z urzędem gminy i poprosić o wskazanie szkoły, do której będzie mogło uczęszczać dziecko z Ukrainy. Prawa dziecka z Ukrainy w polskiej szkole Dziecko z Ukrainy, które dołączy do polskich uczniów w szkole, ma następujące prawa:  prawo do bezpłatnej nauki – nauka dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat w publicznych szkołach jest w Polsce bezpłatna. prawo do podjęcia nauki mimo braku znajomości języka polskiego – jeżeli uczniowie z Ukrainy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje...

11 latek sam uciekał przed wojną
Facebook/Polícia Slovenskej republiky
Aktualności
11-latek samotnie uciekał przed wojną w Ukrainie. Miał przy sobie tylko reklamówkę i paszport
11-letni chłopiec samodzielnie przebył 1000-kilometrową trasę, by uciec przed wojną w Ukrainie. To historia o odwadze, ale też o okrucieństwie wojny, z jakim muszą mierzyć się także dzieci.

11-latek przebył 1000-kilometrową trasę z Zaporoża (w Ukrainie) do Słowacji. Tam celnicy pomogli mu przejść przez granicę ze Słowacją, a następnie zaopiekowali się nim wolontariusze.  Chłopiec wraz ze swoją mamą mieszkał w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu w Ukrainie. Elektrownie tę ostatnio ostrzelały rosyjskie wojska, co mogło mieć katastrofalne skutki dla ludzi mieszkających w pobliżu. Działania Rosjan ciągle budzą strach i niepewność. Samotna ucieczka chłopca Julia Wołodymyriwna Pisecka podjęła więc decyzję – niewyobrażalnie trudną dla każdej matki – i wysłała swojego synka, by samotnie uciekał przed wojną. Sama została w Ukrainie, ponieważ ma pod opieką chorą matkę. Z informacji podanych przez słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że chłopiec podczas przekraczania granicy miał przy sobie jedynie reklamówkę, paszport oraz numer telefonu zapisany na ręce. Celnicy pomogli mu przekroczyć granicę i przedostać się w bezpieczne miejsce. Gdy dziecko było już po słowackiej stronie granicy (sobota, 05.03.2022 r.) – zaopiekowali się nim wolontariusze. Najpierw 11-latek znalazł się w punkcie przyjmowania uchodźców z Ukrainy, a następnie, dzięki pomocy wolontariuszy, trafił do swojej rodziny, która mieszka w Bratysławie. Słowacka policja poinformowała na Facebooku, że chłopak „podbił serca wszystkich swoim uśmiechem, nieustraszonością i determinacją godną prawdziwego bohatera”. Wzruszające nagranie matki chłopca Mama chłopca nagrała wzruszający filmik, podczas którego naprawdę trudno pohamować łzy. Kobieta podziękowała wszystkim osobom, które zaopiekowały się jej synkiem. Nagranie opublikowała słowacka policja na swoim profilu na Facebooku.  „Jestem mamą kilkorga dzieci i wdową. Chciałabym wyrazić moją szczerą wdzięczność wszystkim celnikom i wolontariuszom na Słowacji,...

Ołena Zełenska pokazała zdjęcia ukraińskich dzieci zabitych przez rosyjskich żołnierzy
AdobeStock/andrei310, screen Facebook/Олена Зеленська
Aktualności
W Ukrainie zginęło co najmniej 38 dzieci. Ołena Zełenska: „Ile jeszcze musi umrzeć, żeby rosyjskie wojsko przestało strzelać?”
Ukraińska pierwsza dama Ołena Zełenska pokazuje to, od czego wiele osób odwraca wzrok: zdjęcia dzieci – szczęśliwych, uśmiechniętych – zrobione niedługo przed tym, jak zostały brutalnie zamordowane przez rosyjskich żołnierzy.

Sofijka miała 6 lat. Uciekała przed wojną z bratem, mamą, babcią i dziadkiem. Wszyscy zostali zastrzeleni w samochodzie, którym mieli udać się do bezpiecznego miejsca. Arsenij – 14 lat. Zginął od trafienia odłamkiem pocisku w głowę. Alicja. W czasie ostrzału dziadek okrył ją własnym ciałem. Nie dożyła 8. urodzin. 1,5-roczny Kiriłł – tata zaniósł go na rękach do szpitala. Lekarze nie mogli już nic zrobić. To tylko kilka historii dzieci, które przez agresję i nieobliczalność Putina zapłaciły najwyższą cenę. Sprawdź też: Pomoc dla dzieci z Ukrainy W ostrzeliwanych miastach giną dzieci Ołena Zełenska, żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, od pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę stoi przy mężu, wspiera go, apeluje do europejskich przywódców, władz Unii Europejskiej, NATO, do samych Rosjan – by wsparli jej kraj w wojnie z Putinem. Tym razem pierwsza dama opublikowała w mediach społecznościowych czarno-białe zdjęcia dzieci, które zginęły w czasie inwazji. „W Ukrainie zmarło już ponad 38 dzieci. Z powodu ostrzału liczba ta może w każdej chwili wzrosnąć! Kiedy Rosjanie mówią, że ich kraj nie prowadzi wojny z cywilami, pokaż im te zdjęcia! To są twarze dzieci, które nigdy nie staną się dorosłymi” – napisała Ołena Zełenska. Zaapelowała, by pokazać te zdjęcia rosyjskim matkom – by zobaczyły, do kogo strzelają ich synowie. By pokazać je rosyjskim mężczyznom – to mogły być ich dzieci, bracia siostry. By pokazać je wszystkim, którzy udają, że nie widzą – bo w czasie tej wojny giną ci najbardziej bezbronni. Piszemy też o: Ukraiński sportowiec ukrywa się z malutkim synkiem w piwnicy Mała dziewczynka śpiewa w ukraińskim schronie. „Mam tę moc, zamiast łez jest śmiech!” Zastrzelili pięcioosobową rodzinę. Babcia błagała o litość dla dzieci

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj