Każdy rodzic chce, by jego dziecko było szczęśliwe, ale przede wszystkim... bezpieczne. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na różnym etapie ich rozwoju? W jakie sprzęty należy się zaopatrzyć, by maluch był bezpieczny w mieszkaniu? Na te i inne pytania odpowiada Agata Bernaciak, mama 1,5-rocznej Michaliny. Możecie skorzystać ze wskazówek, a przede wszystkim z doświadczenia tej mamy.

Reklama

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Zabezpiecz mieszkanie

„Jest takie jedno zdanie, które najlepiej obrazuje strategię rodziców, którzy chcą, by ich dziecko dożyło 18-stki w jednym kawałku: Jeżeli wydaje ci się, że twoje dziecko czegoś nie zrobi, to wiedz, że na pewno to zrobi" – mówi Agata Bernaciak. O tym, ile racji jest w tym stwierdzeniu, świadczy przykład wzięty z życia młodej mamy.

„Pamiętam, jak moja córka skończyła 7 miesięcy i nabyła cenną umiejętność turlania się. Spadła wtedy dwa razy z łóżka w ciągu zaledwie 7 dni, kiedy ja stałam obok. Ta sytuacja pokazała mi, że wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Aby nie przeżywać zawału kilkanaście razy dziennie – musisz zabezpieczyć mieszkanie. Nie możesz jednak zrobić tego dopiero wtedy, kiedy twoje dziecko uczy się chodzić, ale znacznie wcześniej, mniej więcej na etapie doskonalenia umiejętności turlania się" – mówi mama 1,5-rocznej Michaliny.

Mama dziewczynki przytacza także sytuacje, w których jej córka próbowała wkładać paluszki do kontaktów, co jest dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dziecka.

„Moja córka przemieszczała się bardzo sprawnie i bez przerwy wpychała palce do kontaktów, a ja non-stop stresowałam się, że zrobi sobie krzywdę. Teraz jesteśmy na etapie nauki wspinania się, która niestety nigdy nie idzie w parze z umiejętnością bezpiecznego schodzenia z wysokości” – wyznaje mama Michalinki.

Zobacz także

Co pomoże zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Jak w tym trudnym czasie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie poruszać się po mieszkaniu, zadbać o jego bezpieczeństwo? Na pewno warto korzystać z:

  • zatyczek do kontaktów,
  • silikonowych nakładek na kanty mebli,
  • taśm uniemożliwiających otwieranie szafek.

„Nie da się jednak zabezpieczyć mieszkania od A do Z, dlatego nic nie zastąpi obowiązku posiadania sokolego oka oraz olbrzymiej wyobraźni, którą musi dysponować rodzic. Wszyscy wiemy, że dziecko naprawdę jest w stanie zrealizować nawet najgłupszy pomysł” – podsumowuje mama.

Dziecko nie powinno zostawać samo w pokoju ze zwierzęciem

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest niepozostawianie dziecka samego w pomieszczeniu ze zwierzęciem. Nawet jeżeli jest to wasz łagodny, ukochany pupil. „Niestety dzieci bardzo często zaczepiają zwierzęta i nigdy nie wiesz, jak ono zareaguje” – ostrzega Agata Bernaciak.

Należy także pamiętać o chowaniu przed dzieckiem rzeczy, którymi mogłoby zrobić sobie krzywdę, takich jak:

  • noże,
  • nożyczki,
  • wszelkie inne ostre przedmioty,
  • środki chemiczne (one też nie powinny być w zasięgu małych rączek).

„Pamiętaj także, by stale być czujnym. Kiedy w pomieszczeniu robi się cicho, to znak, że dziecko na pewno coś właśnie kombinuje” – radzi Agata Bernaciak.

Znajomość zasad pierwszej pomocy jest niezwykle ważna

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym wielu rodziców zapomina, czyli znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy

„W trakcie ciąży kupiłam książkę, w której były wypisane różne niebezpieczne sytuacje z udziałem dzieci oraz schemat postępowania, gdy do takich sytuacji już dojdzie” – podpowiada Agata Bernaciak.

Jeżeli masz możliwość odbycia kursu pierwszej pomocy – skorzystaj z niej. Możesz też obejrzeć filmy w internecie, w których eksperci radzą, jak działać w sytuacji, w której dojdzie do wypadku.

Sprawdź: Jak powinna wyglądać resuscytacja dziecka.

„Taka już rola rodzica. Zawsze będziemy aniołami stróżami naszych dzieci, dlatego lepiej zapobiegać i być przygotowanym na najgorsze, niż liczyć na szczęście w nieszczęściu. Ono zdarza się zdecydowanie za rzadko” – podsumowuje Agata Bernaciak.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama