Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Agata Bernaciak, mama 1,5-rocznej Michaliny podpowiada, jak dbać o bezpieczeństwo małego dziecka. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać i czego unikać, by maluchowi nie stała się krzywda.

Każdy rodzic chce, by jego dziecko było szczęśliwe, ale przede wszystkim... bezpieczne. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na różnym etapie ich rozwoju? W jakie sprzęty należy się zaopatrzyć, by maluch był bezpieczny w mieszkaniu? Na te i inne pytania odpowiada Agata Bernaciak, mama 1,5-rocznej Michaliny. Możecie skorzystać ze wskazówek, a przede wszystkim z doświadczenia tej mamy. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Zabezpiecz mieszkanie

„Jest takie jedno zdanie, które najlepiej obrazuje strategię rodziców, którzy chcą, by ich dziecko dożyło 18-stki w jednym kawałku: Jeżeli wydaje ci się, że twoje dziecko czegoś nie zrobi, to wiedz, że na pewno to zrobi" – mówi Agata Bernaciak. O tym, ile racji jest w tym stwierdzeniu, świadczy przykład wzięty z życia młodej mamy.

„Pamiętam, jak moja córka skończyła 7 miesięcy i nabyła cenną umiejętność turlania się. Spadła wtedy dwa razy z łóżka w ciągu zaledwie 7 dni, kiedy ja stałam obok. Ta sytuacja pokazała mi, że wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Aby nie przeżywać zawału kilkanaście razy dziennie – musisz zabezpieczyć mieszkanie. Nie możesz jednak zrobić tego dopiero wtedy, kiedy twoje dziecko uczy się chodzić, ale znacznie wcześniej, mniej więcej na etapie doskonalenia umiejętności turlania się" – mówi mama 1,5-rocznej Michaliny.

Mama dziewczynki przytacza także sytuacje, w których jej córka próbowała wkładać paluszki do kontaktów, co jest dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dziecka.

„Moja córka przemieszczała się bardzo sprawnie i bez przerwy wpychała palce do kontaktów, a ja non-stop stresowałam się, że zrobi sobie krzywdę. Teraz jesteśmy na etapie nauki wspinania się, która niestety nigdy nie idzie w parze z umiejętnością bezpiecznego schodzenia z wysokości” – wyznaje mama Michalinki. 

Co pomoże zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Jak w tym trudnym czasie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie poruszać się po mieszkaniu, zadbać o jego bezpieczeństwo? Na pewno warto korzystać z:

  • zatyczek do kontaktów,
  • silikonowych nakładek na kanty mebli,
  • taśm uniemożliwiających otwieranie szafek.

„Nie da się jednak zabezpieczyć mieszkania od A do Z, dlatego nic nie zastąpi obowiązku posiadania sokolego oka oraz olbrzymiej wyobraźni, którą musi dysponować rodzic. Wszyscy wiemy, że dziecko naprawdę jest w stanie zrealizować nawet najgłupszy pomysł” – podsumowuje mama. 

Dziecko nie powinno zostawać samo w pokoju ze zwierzęciem

Kolejną bardzo istotną rzeczą jest niepozostawianie dziecka samego w pomieszczeniu ze zwierzęciem. Nawet jeżeli jest to wasz łagodny, ukochany pupil. „Niestety dzieci bardzo często zaczepiają zwierzęta i nigdy nie wiesz, jak ono zareaguje” – ostrzega Agata Bernaciak. 

Należy także pamiętać o chowaniu przed dzieckiem rzeczy, którymi mogłoby zrobić sobie krzywdę, takich jak:

  • noże,
  • nożyczki,
  • wszelkie inne ostre przedmioty,
  • środki chemiczne (one też nie powinny być w zasięgu małych rączek).

„Pamiętaj także, by stale być czujnym. Kiedy w pomieszczeniu robi się cicho, to znak, że dziecko na pewno coś właśnie kombinuje” – radzi Agata Bernaciak.

Znajomość zasad pierwszej pomocy jest niezwykle ważna

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym wielu rodziców zapomina, czyli znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy

„W trakcie ciąży kupiłam książkę, w której były wypisane różne niebezpieczne sytuacje z udziałem dzieci oraz schemat postępowania, gdy do takich sytuacji już dojdzie” – podpowiada Agata Bernaciak.

Jeżeli masz możliwość odbycia kursu pierwszej pomocy – skorzystaj z niej. Możesz też obejrzeć filmy w internecie, w których eksperci radzą, jak działać w sytuacji, w której dojdzie do wypadku.

Sprawdź: Jak powinna wyglądać resuscytacja dziecka

„Taka już rola rodzica. Zawsze będziemy aniołami stróżami naszych dzieci, dlatego lepiej zapobiegać i być przygotowanym na najgorsze, niż liczyć na szczęście w nieszczęściu. Ono zdarza się zdecydowanie za rzadko” – podsumowuje Agata Bernaciak. 

Zobacz także

jak często kąpać dziecko
Fotolia
Pielęgnacja
Jak często kąpać dziecko: czy niemowlę trzeba kąpać codziennie?
Odpowiadamy na pytanie, czy dzieci naprawdę muszą kąpać się codziennie. Zdaniem specjalistów zbyt częste kąpiele nie służą zdrowiu skóry. Nawet niemowlę nie musi kąpać się każdego dnia, wystarczy zmyć z twarzy i szyi resztki mleka i oczyścić okolice pieluszki, a kąpiel robić co 3 dni. Starsze dziecko może kąpać się jeszcze rzadziej.

Czy dzieci trzeba kąpać codziennie? Tak się utarło, a kiedy z jakiegoś powodu nie uda nam się wykąpać dziecka, odczuwamy wyrzuty sumienia. Może niepotrzebnie mamy poczucie winy, bo specjaliści są zdania, że małe dzieci wcale nie potrzebują codziennej kąpieli! Skoro tak, jak często trzeba kąpać niemowlę i starsze dziecko? Jak często trzeba kąpać dziecko? Ogólna zasada jest taka, że kąpiemy dziecko, kiedy jest brudne . Latem na pewno trzeba kąpać kilkuletniego maluszka codziennie, bo dziecko dużo czasu spędza na dworze, poci się i bardziej się brudzi. Zimą codzienne kąpiele nie są konieczne. Zdaniem Stowarzyszenia Amerykańskich Dermatologów dzieciom w wieku 6-11 lat wystarczy kąpiel 1-2 razy w tygodniu . W pozostałe dni wystarczy mycie rąk i tych części ciała, które się brudzą. Ważne: dermatolodzy są zdania, że częsta kąpiel zmywa warstwę ochronną ze skóry dziecka, co może prowadzić do problemów skórnych. Pamiętaj, że kąpiel dziecka AZS  nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 37°C. Czy niemowlę trzeba kąpać codziennie? Niemowlę możesz kąpać codziennie, zwłaszcza że na jego skórze często zbierają się resztki mleka, a skóra na pupie ma ciągły kontakt z moczem i kałem, co sprzyja odparzeniom . Jeśli jednak twoje dziecko nie lubi kąpieli (albo zabraknie ci na nią czasu), możesz je po prostu przemywać w miejscach najbardziej narażonych na odparzenia i gromadzenie się brudu, a kąpać całe ciało w wanience np. co 2-3 dni. Zobacz też: Wysypka na twarzy u dziecka - co może oznaczać? Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film Pokrzywka u dziecka: jak wygląda i co ją wywołuje?

niemowlę budzi się z płaczem
gpointstudio/Adobe Stock
Sen
Dlaczego niemowlę budzi się z płaczem – co wtedy robić, jak je uspokoić?
Rodzice niepokoją się, gdy niemowlę budzi się z płaczem lub płacze w nocy bez powodu. Niektóre dzieci budzą się i płaczą nawet co godzinę. Sprawdź, co może być tego przyczyną i jak reagować w podobnych sytuacjach.

Gdy niemowlę budzi się z płaczem, zwykle oznacza to, że czegoś potrzebuje. Warto poznać przyczynę płaczu dziecka i odpowiednio zareagować. Zwykle to pomaga. Gdy trudno dociec, co wybudza niemowlę, konieczna może być wizyta u pediatry.  Spis treści: Niemowlę budzi się z płaczem – przyczyny Co robić, gdy dziecko płacze w nocy? Kiedy zgłosić się do lekarza? Niemowlę budzi się z płaczem – przyczyny Niemowlęta nie płaczą „bez powodu”. Jeśli dziecko budzi się z płaczem, oznacza to, że czegoś potrzebuje. Płacz jest dla niemowląt językiem komunikacji. Młodzi rodzice zwykle dość szybko zaczynają rozumieć, co chce im w ten sposób powiedzieć dziecko. Oto 10 powodów, przez które dzieci najczęściej płaczą w nocy.  Niemowlę budzi się z płaczem, ponieważ: jest głodne, ma przemoczoną pieluszkę, ma kolkę , gazy, ząbkuje, jest chore, ma nieodpowiednie warunki do snu (jest mu za zimno lub za gorąco), ma regres snu (może pojawić się w 4, 6, 8, 12 i 24 miesiącu życia), śnią mu się koszmary (dotyczy zwykle dzieci między 3. a 4. rokiem życia), przechodzi etap przyspieszonego wzrostu (potrzebuje wtedy częściej jeść), cierpi na lęk separacyjny (pojawia się zwykle u dzieci powyżej 9. miesiąca życia ),  miało za dużo wrażeń w ciągu dnia. Niektóre niemowlęta potrafią budzić się w nocy z płaczem, gdy zostały przebodźcowane w ciągu dnia. Co oznacza przebodźcowanie? To po prostu dzień pełen wrażeń, który znacznie odbiega do dnia codziennego, np. przychodzą goście, jest gwarno, gra muzyka, palą się jasne światła itp. Co robić, gdy dziecko płacze w nocy? Najpierw warto się upewnić, czy dziecko rzeczywiście nie śpi. Często zdarza się, że niemowlę płacze przez sen. Jeśli...

Pielegnacja maluszka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jakich kosmetyków potrzebuje niemowlę? 5 must have w kosmetyczce
W kosmetyczce malucha, czyli dziecka do 3. roku życia, powinny znaleźć się kosmetyki: naturalne, hipoalergiczne i certyfikowane. Dzięki temu będziesz miała pewność, że są dobrej jakości i w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry najmłodszych. Jakie konkretnie produkty warto kupić?

Należy pamiętać, że tuż po urodzeniu oraz w pierwszych latach życia skóra dziecka jest niedojrzała i bardzo wrażliwa. Właśnie dlatego wybierając kosmetyki do kosmetyczki niemowlęcia bądź starszego malucha, warto wybrać produkty o niezwykle prostym, naturalnym składzie. Trzeba unikać kosmetyków, które zawierają składniki zapachowe, silne detergenty czy podrażniające konserwanty, często wywołujące alergie skórne. Tym samym korzystanie z dobrych, ultradelikatnych, hipoalergicznych i certyfikowanych kosmetyków, pozwala uniknąć alergii skórnych oraz podrażnień na skórze maleństwa. 5 must have w kosmetyczce noworodka i dzieci do 3. roku życia: 1. Produkt do mycia ciała i włosów Najlepiej, by był to produkt 2w1, który zapewni bezpieczną pielęgnację od pierwszych dni życia. Wybrany kosmetyk do mycia, powinien również optymalnie ją nawilżać i odżywiać. Warto zwrócić uwagę, by w jego składzie znajdowały się naturalne składniki, w tym m.in. oczyszczony aloes i odżywcze olejki. Aby był w pełni bezpieczny dla wrażliwej skóry najmłodszych, a także sprawdził się u maluchów z AZS oraz skłonnością do alergii, nie powinien zawierać barwników, silnych konserwantów oraz substancji zapachowych. 2. Krem do nawilżania skóry Skóra maluszka w pierwszych latach jego życia może być przesuszona, gdyż niedojrzała bariera naskórka nie chroni go przed utratą wilgoci. Właśnie dlatego tak ważne jest, by mieć w kosmetyczce dziecka preparat, który ją intensywnie nawilży, a przy tym również nie obciąży. Podobnie, jak w przypadku preparatu do mycia, najlepiej wybrać produkt z olejami i aloesem w składzie, a do tego kosmetyk organiczny i wolny od alergenów. Dzięki nim wytworzysz na skórze niemowlęcia cieniutką warstwę ochronną, która sprawi, że będzie odpowiednio natłuszczona i nawilżona. 3. Naturalna oliwka Ten produkt...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj