Siniaki to coś, co jest wpisane w dzieciństwo każdego malucha. Ciekawość świat i niepohamowana chęć eksploracji otoczenia sprawia, że nasze dzieci często mają siniaki. Jednak warto wiedzieć, że czasem są objawem poważnych chorób, dlatego warto być czujnym. Przekonała się o tym Laura Handley mama małej Tazmin. Teraz ostrzega teraz innych rodziców.

Reklama

Apel matki

Kobieta poruszona historią nastoletniego Jamesa O'Mara postanowiła sprawdzić, czy siniaki u jej córeczki nie są poważnym objawem choroby. Chłopiec zmarł zaledwie tydzień po tym, jak zdiagnozowano u niego raka krwi. Laura zabrała córkę do lekarza, który natychmiast zlecił biopsję szpiku kostnego małej Tazmin. Niestety Laura się nie myliła. Okazało się, że zaledwie 1,5-roczna dziewczynka choruje na ostrą białaczkę szpikową (AML). Dalsze badania wykazały, że Tazmin cierpi również na mielodysplazję szpiku, czyli chorobę krwi, która powoduje spadek liczby zdrowych krwinek. Laura zaznacza, że była przekonana, że siniaki świadczą tylko niezdarności córeczki, a Tazmin nie miała żadnych innych objawów choroby. Kobieta zabrała dziecko do lekarza tylko dlatego, że przeczytała historię Jamesa. Teraz ona ostrzega innych rodziców.

Kiedy siniaki mogą być objawem choroby?

Każdy rodzic powinien zwracać uwagę na ślady na ciele dziecka, gdyż mogą to być ważne objawy świadczące o jego stanie zdrowia. Uwagę powinny przykuć siniaki, które pojawiają się samoistnie, szczególnie na stopach, dłoniach i brzuchu. Jeśli masz wątpliwości, koniecznie udaj się do lekarza. Siniaki mogą świadczyć o białaczce, ale także o innych poważnych problemach zdrowotnych.

  • Białaczka – jednym z objawów raka są właśnie siniaki, inne objawy to bóle kości, bladość skóry, wybroczyny i osłabienie.
  • Anemia - Niedobór żelaza lub witaminy B12 prowadzi do spadku poziomu hemoglobiny, a to z kolei prowadzi do zaburzeń krzepliwości. U dziecka częściej pojawiają się siniaki, a skóra jest blada i sucha. Dziecko może być także zmęczone i mieć mniejszy apetyt.
  • Choroby wątroby – oprócz siniaków zwróć uwagę na mdłości, czy obrzęki kończyn.
  • Choroby nerek – niewydolność nerek może prowadzić do zaburzeń w krzepliwości krwi. Blada skóra, bóle brzucha głowy czy częste krwawienie z nosa.
  • Hemofilia – choroba ta polega na niedoborze czynników krzepnięcia. Oprócz siniaków, o chorobie mogą świadczyć także długo utrzymujące się krwawienia nawet z małych ran, krwawienia z nosa lub dziąseł, może się pojawić krew także w moczu i stolcu. Maluch taki jest apatyczny i często choruje.

Czy zwracacie uwagę na ślady na ciele dziecka? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także

Źródło:dailymail.co.uk

Zobacz także:

Reklama
  • Nowotwory u dzieci można pokonać
  • Dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia
  • Jak rozpoznać nowotwór?
Reklama
Reklama
Reklama