Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia informuje, że dzieci prawie w 100% przypadków są karmione piersią. Komunikat w tej sprawie wydało Ministerstwo Zdrowia w ostatni czwartek, 24 sierpnia. Jednocześnie podkreślono, że do 6 miesiąca życia dziecka jedynie naturalne mleko matki jest w stanie zapewnić dziecku wszystkie wartości odżywcze. Żaden mlekopodobny preparat nie zastąpi natury.

Reklama


Ministerstwo Zdrowia pomaga mamom

Każda mama, która ma trudności z karmieniem piersią może zwrócić się do położnej, która odwiedza młodą mamę przynajmniej 4 razy od narodzin dziecka w ramach wizyt patronażowych, w tym pierwsza z nich odbywa się już w ciągu 48 godzin od narodzin. Każda położna przechodzi szkolenie dotyczące laktacji i jest ono zapewnione przez Narodowy Program Zdrowia. Dodatkowo porady na temat karmienia zostały umieszczone również na stronach NFZ jako szkolenie e-learningowe (http://akademia.nfz.gov.pl/).

Zobacz także: Karmienie piersią ma niezwykły wpływ na ciało matki po cesarce!

Reklama

Zalecenia WHO się nie zmieniają

Światowa Organizacja Zdrowia nadal podkreśla, że niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, a nawet do 2. roku życia, wprowadzając oczywiście produkty uzupełniające zalecane odpowiednio do wieku dziecka. Nic w tej kwestii nie zmieniło się od lat, zatem cieszy fakt, że coraz więcej dzieci po urodzeniu karmionych jest w Polsce wyłącznie piersią. Do niedawna odsetek ten wynosił 75%, a w szóstym miesiącu życia karmiło jedynie 38% mam.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Reklama
Reklama
Reklama