Karmienie piersią

przechowywanie pokarmu
karmienie piersią

Przechowywanie mleka matki: ile może stać odciągnięte mleko? 

Przechowywanie mleka matki zapewnia ogromną swobodę w opiece nad dzieckiem. Dzięki zapasom odciągniętego mleka można spokojnie wyjść z domu, nie martwiąc się, że niemowlę będzie głodne. Sprawdź, jak przechowywać odciągnięte mleko, upewnij się, czy mleko z piersi można zamrażać oraz jak długo należy przechowywać je w lodówce i temperaturze pokojowej, by nie namnożyły się w nim bakterie.
Małgorzata Wódz
Cofnięta żuchwa u noworodka: przyczyny, objawy, leczenie
karmienie piersią
opieka nad noworodkiem
główka noworodka

Cofnięta żuchwa u noworodka: przyczyny, objawy, leczenie

Cofnięta żuchwa u noworodka może niepokoić wielu młodych rodziców. Na szczęście u kilkutygodniowego dziecka cofnięta bródka to stan fizjologiczny. Nie oznacza jednak, że można ten problem zbagatelizować. Dowiedz się, jak możesz pomóc maluszkowi.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Co ile karmić noworodka piersią? Rozwiej swoje wątpliwości
karmienie piersią
mleko matki
karmienie noworodka

Co ile karmić noworodka piersią? Rozwiej swoje wątpliwości

Wiesz, co ile powinnaś karmić noworodka piersią? Przed porodem wiele mam ma nadzieję, że karmienie piersią okaże się bajecznie proste. Niestety, tuż po porodzie może się okazać, że nie jest to tak łatwe, jak myślałaś. Spokojnie, nie jesteś sama.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
siara
karmienie piersią
noworodek
pierwsze karmienie

Siara – co oznacza, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje 

Siara, czyli pierwszy pokarm, bardzo różni się od późniejszego mleka matki. Czy jest zdrowa, kiedy się pojawia i jak długo się utrzymuje? Oto co koniecznie powinnaś wiedzieć o tym niezwykłym pokarmie dla noworodka.
Aleksandra Sokalska
Jak sprawdzić, czy noworodek karmiony piersią się najada?
niemowlę
karmienie piersią
noworodek

Jak sprawdzić, czy dziecko się najada? Wskazówki dla mam karmiących piersią

Czy moje dziecko się najada – to pytanie zadaje sobie wiele młodych mam karmiących piersią. To całkiem naturalne, bo właściwe odżywienie to podstawa prawidłowego rozwoju maluszka. Jeśli nie zauważasz niczego nieprawidłowego, a twoje dziecko jest pogodne, to najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju. Dla pewności możesz sprawdzić, po czym poznać, że maluszek nie jest głodny.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Mama karmi piersią niemowlę
karmienie niemowlaka
karmienie dzieci
karmienie naturalne

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Istnieje wiele mitów na temat diety matki karmiącej. Wiele z nich jest krzywdzących dla kobiet i bywa źródłem frustracji oraz obaw. Rozwiewamy wątpliwości – podpowiadamy, jak powinien wyglądać codzienny jadłospis kobiety w trakcie laktacji.
Sonia Młodzianowska
zapalenie piersi
karmienie piersią
zapalenie piersi
problemy z karmieniem piersią

Zapalenie piersi podczas karmienia: objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie piersi dotyka 10 proc. kobiet, które karmią dziecko naturalnie. Dolegliwość ta powoduje dyskomfort, ale może także być niebezpieczna i prowadzić do poważnych powikłań. Co należy zrobić, jeśli dojdzie do zapalenia piersi? Jak postępować, żeby złagodzić objawy? Kiedy można stosować okłady z kapusty, a kiedy potrzebna jest inna pomoc?
Sylwia Niemczyk
karmi piersią 5-latka
karmienie piersią

Mama z TikToka karmi piersią pięcioletnie dziecko. „Przestanę, gdy pójdzie do liceum”

Wiadomo, że karmienie dziecka piersią przynosi mu najwięcej korzyści. Jednak karmienie piersią kilkulatka budzi w wielu osobach zdziwienie. Jest ono na tyle duże, że nie potrafią powstrzymać się od komentarza.
Maria Nielsen
Kobieta pozwala przyjaciółce karmić swoje dziecko piersią, kiedy sama chce napić się alkoholu
karmienie piersią
dziecko
mleko matki

Kobieta pozwala przyjaciółce karmić swoje dziecko piersią, kiedy sama chce wypić drinka

Jedna z mam na TikToku opublikowała bardzo szczere, ale dla wielu osób z pewnością też dość szokujące nagranie. Na opublikowanym filmie młoda mama przyznała, że pozwala swojej przyjaciółce karmić swoje dziecko, gdy sama chce się napić alkoholu.
Joanna Biegaj
grzyby a karmienie piersią
karmienie piersią
grzyby

Grzyby a karmienie piersią – co wolno, a czego lepiej unikać

Jedzenie grzybów podczas karmienia piersią nie jest odradzane w oficjalnych zaleceniach. To oznacza, że karmiące mamy mogą jeść grzyby. Jednak tak samo, jak w przypadku każdej innej osoby, a zwłaszcza dzieci, temat ten wzbudza wiele wątpliwości. Wyjaśniamy, skąd się one biorą.
Ewa Janczak-Cwil
jagody a karmienie piersią
karmienie piersią
dieta mamy karmiącej

Jagody a karmienie piersią: czy można jeść jagody, karmiąc piersią?

Mamy często nie wiedzą, czy można jeść jagody, karmiąc piersią. To owoce bogate w witaminy i żelazo, ale czy nie zaszkodzą karmiącej mamie i dziecku? Ponieważ świeże czarne jagody są bardzo krótko dostępne, koniecznie sprawdź, czy podczas laktacji można korzystać z ich dobrodziejstw.
Magdalena Drab
karmienie piersią
karmienie butelką
pierwsze karmienie

Moja „mleczna droga” – ile mam, tyle historii karmienia piersią

Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest karmienie piersią. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne oraz każda historia karmienia ma inny przebieg. Zapytaliśmy młode mamy jak wyglądała ich „mleczna droga” i jak radziły sobie z trudnościami, które się na niej pojawiały.
informacja prasowa
Agnieszka Kaczorowska o publicznym karmieniu piersią
karmienie piersią
słynne mamy
karmienie w miejscach publicznych

Agnieszka Kaczorowska wciąż karmi córkę piersią, również publicznie. Ostatnio podeszła do niej obca kobieta

Od narodzin pierwszej córeczki, Emilki, Agnieszka Kaczorowska zachęca w mediach społecznościowych do karmienia piersią. Karmienia zawsze wtedy, gdy dziecko jest głodne – również w miejscach publicznych. Ostatnio do aktorki podeszła nieznajoma kobieta, by powiedzieć jej, co o tym myśli. Było… zaskakująco!
Hanna Szczesiak
Ashley Graham karmi piersią bliźnięta
karmienie piersią

Ashley Graham karmi piersią bliźnięta: bardzo kontrowersyjne zdjęcie!

Ashley Graham pokazała intymne zdjęcie, na którym widać, jak karmi piersią swoich dwóch synów. Modelka świetnie sobie radzi z wymagającą opieką nad bliźniakami, tylko dlaczego porównała karmienie niemowląt do czynności seksualnej?
Magdalena Drab
alkohol a karmienie piersią
karmienie piersią
laktacja
dieta karmiącej mamy

Alkohol a karmienie piersią – co musisz wiedzieć o piciu alkoholu podczas laktacji

Alkohol przenika do pokarmu mamy. Nawet niewielkie ilości alkoholu w okresie karmienia piersią mogą powodować szkody w mózgu dziecka, który dopiero się kształtuje. W czasie laktacji najlepiej nie pić nawet tzw. piwa bezalkoholowego.
Joanna Biegaj
czy karmiąca mama może jeść truskawki
karmienie piersią
laktacja

Truskawki a karmienie piersią –​ dozwolone czy nie?

Truskawki są owiane złą sławą wśród karmiących mam. Choć zalecenia dotyczące diety podczas karmienia piersią już dawno się zmieniły, nadal wiele kobiet szuka informacji, czy truskawki należą do grupy produktów zakazanych. Wyjaśniamy, kto może jeść truskawki bez obaw i jakie wartości odżywcze mają te niezwykłe owoce.
Małgorzata Wódz
laktator SHELLY marki Babyono
karmienie piersią
odciąganie pokarmu

Przełom wśród laktatorów elektrycznych – poznaj laktator muszlowy SHELLY!

Żyjemy w ciągłym biegu i każda sekunda jest na wagę złota. Co byś powiedziała na odciąganie pokarmu podczas gotowania, odkurzania lub spacerów?
artykuł sponsorowany
laktator Philips Avent
karmienie piersią
odciąganie pokarmu

Satysfakcja gwarantowana – kup laktator Philips Avent bez ryzyka

Dzięki akcji promocyjnej Philips Avent możesz kupić laktator jeszcze przed porodem, by w razie potrzeby mieć go od razu pod ręką. A jeśli go nie wykorzystasz lub nie będziesz zadowolona, bez problemu zwrócisz laktator w ciągu 60 dni.
artykuł sponsorowany
kryzys laktacyjny
karmienie piersią

Kryzys laktacyjny: kiedy się pojawia i ile trwa? Objawy kryzysu laktacyjnego

Kryzys laktacyjny to przejściowe kłopoty z ilością pokarmu produkowanego przez gruczoły mlekowe. Kryzys może wystąpić na każdym etapie karmienia piersią. Poznaj objawy kryzysu laktacyjnego, sprawdź, ile trwa i jak sobie z nim poradzić.
Magdalena Drab
odciąganie mleka
karmienie piersią
karmienie butelką
karmienie mieszane

Karmienie mieszane: jak karmić piersią i mlekiem modyfikowanym [ZASADY]

Karmienie mieszane to karmienie częściowo piersią, a częściowo butelką. Takie karmienie może być konieczne, gdy masz za mało pokarmu, wracasz do pracy lub musisz wyjechać bez dziecka. Z pomocą pediatry zebrałyśmy najważniejsze zasady karmienia mieszanego, a wśród nich reguły dotyczące dopajania i dobierania ilości mleka modyfikowanego.
Magdalena Drab
ile powinien jeść noworodek
karmienie piersią
noworodek
karmienie na żądanie

Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią lub butelką?

Ile powinien jeść noworodek – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez świeżo upieczonych rodziców. Wyjaśniamy, ile mililitrów mleka wypija noworodek i jak często należy karmić dziecko w pierwszych dniach i tygodniach jego życia.
Małgorzata Wódz
Olga Frycz krytykowana za karmienie córki butelką
karmienie piersią
słynne mamy
dzieci gwiazd

Olga Frycz skrytykowana za karmienie córki butelką. „Nie karmisz piersią? Taka wzorowa mama?”

Jesteś mamą niemowlaka i dbasz o to, żeby maluch nie był głodny? Brawo, jesteś wystarczająco dobrą mamą! Dyskusja pod zdjęciem Olgi Frycz pokazała, że nie wszyscy to rozumieją.
Hanna Szczesiak
On nie wstaje w nocy do dziecka, a ja wykończona wyję w poduszkę
karmienie piersią
karmienie na żądanie

„On nie wstaje w nocy do dziecka, a ja wykończona wyję w poduszkę” [LIST DO REDAKCJI]

Nasz synek urodził się w kwietniu ubiegłego roku. Ciąża i poród przebiegły „książkowo”. Przez pierwsze miesiące życia Stasia też wszystko było w porządku... Ale od czerwca mały budzi się w nocy od 6 do 8 razy!
redakcja mamotoja.pl
obrzęk przy karmieniu piersią
karmienie piersią

Pokazała dziwny obrzęk po porodzie: to od karmienia piersią?

Pewna mama na TikToku pokazała bardzo nietypowy obrzęk. Kobieta niedawno urodziła trojaczki i wytrwale odciąga pokarm, by utrzymać laktację i karmić dzieci po wyjściu ze szpitala. Nie spodziewała się jednak, że to będzie tak bolesne!
Magdalena Drab
ulewanie u noworodków
ulewanie
karmienie piersią
karmienie butelką

Ulewanie u noworodków – przyczyny ulewania, sposoby na ulewanie u dziecka

Ulewanie u noworodków to częste zjawisko. Wyjaśniamy, kiedy należy się nim martwić, a kiedy nie stanowi ono powodu do niepokoju.
Joanna Biegaj
Planuje karmić córkę do 6. roku życia. Internauci: to znęcanie się nad dzieckiem
karmienie piersią
mama z dzieckiem

Planuje karmić córkę do 6. roku życia. Internauci: to znęcanie się nad dzieckiem

20-letnia Jacy Campbell wywołała na TikToku prawdziwą burzę… Młoda mama podzieliła się z internautami wiadomością, że zamierza karmić córkę piersią do 6. roku życia. W komentarzach zarzucono jej, że w ten sposób dopuści się molestowania seksualnego.
Luiza Słuszniak
d-mer co to jest
karmienie piersią
problemy z karmieniem piersią

D-MER: co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Nie wszystkie mamy wiedzą, co to jest D-MER. Jeśli czujesz smutek, lęk i rozdrażnienie podczas karmienia piersią, bardzo możliwe, że cierpisz na niekontrolowany spadek emocji. To nie twoja wina! Sprawdź przyczyny i sposoby leczenia D-MER.
Magdalena Drab
Monika Mrozowska
karmienie piersią

Monika Mrozowska w szczerym wpisie wyznała, że ma dość kamienia piersią

Celebrytka chętnie dzieli się przemyśleniami na temat macierzyństwa, ale takiej reakcji chyba się nie spodziewała.
Dominika Bielas
Agnieszka Włodarczyk karmi piersią
karmienie piersią

Agnieszka Włodarczyk karmi piersią już pół roku. Nie tak to planowała!

Pół roku karmienia piersią – Agnieszka Włodarczyk nie sądziła, że uda jej się wytrwać tak długo. Dlaczego jeszcze nie odstawiła synka od piersi, skoro chciała karmić jedynie 3 miesiące?
Magdalena Drab
Mała Ania rezygnuje z karmienia piersią
karmienie piersią

Mała Ania rezygnuje z karmienia piersią. „Nie będę męczennicą”

Po zderzeniu z realiami macierzyństwa celebrytka powiedziała „dość” i postanowiła zakończyć karmienie piersią. Wyjaśniła przy tym dokładnie, dlaczego była bliska depresji. Trzeba przyznać, że Mała Ania nie ma lekko w połogu.
Magdalena Drab