Premiera książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma" – film
Nowa książka Doroty Zawadzkiej wylicza podstawowe prawa dziecka i ukazuje, jak działają w praktyce. To lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Zobacz film z premiery książki!
24 listopada 2016 r. w warszawskiej kawiarni Nabo Cafe odbyła się premiera nowej książki Doroty Zawadzkiej "Dziecko swoje prawa ma". Premiera zgromadziła tłum gości, a wśród nich Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka.
– Kiedyś w jakimś przedszkolu opowiadałam dzieciom o ich prawach. Skończyłam mówić i pytam maluchy: "Powiedzcie mi teraz: jakie macie prawo". Zgłosiła się dziewczynka: "Mam prawo..., mam prawo... mam prawą rękę!" – śmiała się Dorota Zawadzka, prezentując swoją nową książkę.
Anegdot było więcej, ale jednocześnie Dorota Zawadzka podkreśliła, że prawa dziecka to dla niej bardzo poważny temat – i taki powinien być dla każdego z nas.
– Często gdy na warsztatach zaczynam mówić o tym, że dzieci mają swoje prawa, widzę w rodzicach opór. Niestety, ciągle jest dużo rodziców, którzy uważają, że dzieci to przede wszystkim mają nie prawa, ale obowiązki – mówiła na spotkaniu.
Psycholożka tłumaczyła, że prawa dziecka to w Polsce stosunkowo świeży temat. Nie znamy ich, nie rozmyślamy nad nimi – i nie przestrzegamy.
– Są rodzice, którzy dziwią się, że czytanie pamiętnika dziecka jest naruszeniem jego prawa. Że nie tylko bicie, lecz także popychanie dziecka czy krzyczenie na niego jest naruszeniem prawa. Że hasło: "Póki mieszkasz pod moim dachem, będziesz robić tak, jak mówię" jest naruszeniem prawa – wyliczała Zawadzka. – Kiedy prowadzę zajęcia w przedszkolach, zawsze zakładam dwie różne skarpetki, żeby zapytać dzieci, jak one same sądzą: mają prawo do chodzenia w skarpetkach nie do pary, czy nie mają? I rzadko słyszę odpowiedź, że tak: mają.
Prawa dziecka to prawa człowieka
Wśród omawianych w książce praw znalazły się m.in.:
- prawo do tożsamości (prawo do nazwiska, imienia, obywatelstwa, wiedzy o swoim pochodzeniu)
- prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania
- prawo do prywatności i zachowania tajemnicy
- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych i wszelkiego okrucieństwa
- prawo do znajomości swoich praw
- prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami.
Książka "Dziecko swoje prawa ma" ukazała się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, natomiast Babyonline.pl i pismo "Mamo, To Ja" są dumnymi patronami medialnymi.